GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Carlyle Group razmatra preuzimanje inozemne imovine Lukoila

Carlyle Group razmatra preuzimanje inozemne imovine Lukoila
OPCIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 14.11.2025 / 07:44
Autor: SEEbiz / Reuters
NEW YORK - Američka privatna investicijska tvrtka Carlyle istražuje mogućnosti kupnje inozemne imovine ruskog naftnog diva Lukoila, rekla su Reutersu tri izvora upoznata sa situacijom.

SAD je uveo sankcije Lukoilu kao dio svojih napora da dovede Kremlj do mirovnih pregovora o Ukrajini i blokirao je Lukoilov pokušaj prodaje imovine švicarskom trgovcu Gunvoru prije roka za sankcije 21. studenog.

Lukoil vadi oko 2% globalne proizvodnje nafte kod kuće i u inozemstvu te je izjavio da traži kupce za svoju međunarodnu imovinu, koja proizvodi 0,5% globalne nafte i procjenjuje se da vrijedi oko 22 milijarde dolara, na temelju podnesaka iz 2024. godine.

Carlyle je u ranim fazama istraživanja kupnje imovine, rekao je jedan od izvora.

Reuters je prvi izvijestio o interesu Carlylea. Izvor je rekao da tvrtka želi podnijeti zahtjev za američku licencu koja bi joj omogućila kupnju imovine prije početka dubinske analize, dodajući da bi se još uvijek mogla odlučiti odustati.

Carlyle je obavijestio Lukoil o svojim namjerama, rekao je drugi izvor.

Carlyle je odbio komentirati. Lukoil nije odgovorio na zahtjev za komentar.

Gunvor je prekinuo svoju potjeru za inozemnom imovinom Lukoila nakon što je američko Ministarstvo financija izrazilo namjeru blokiranja posla i nazvalo švicarskog trgovca robom "marionetom" Kremlja.

"Carlyle je prikladniji za dobivanje odobrenja SAD-a", rekao je Adi Imsirovic, direktor konzultantske tvrtke Surrey Clean Energy i bivši šef trgovine naftom u ruskom trgovačkom ogranku Gazproma.

Američko Ministarstvo financija postavilo je rok do 21. studenog nakon kojeg će poslovi s ruskom tvrtkom biti zabranjeni. Lukoil je podnio zahtjev za produljenje, izvijestio je Reuters u srijedu.

„Prilika koja se ovdje otvara je da Carlyle može postići povoljan dogovor, ali mogu li dobiti vremena za pravilnu procjenu vrijednosti imovine?“, rekao je Dan Pickering, glavni investicijski direktor u Pickering Energy Partners.

Napori nekih zemalja da nacionaliziraju neku imovinu dodatno su složili potencijalni dogovor, rekao je Aditya Ravi, voditelj istraživanja u Rystad Energyju.

Desetljećima je Lukoil bio najaktivniji ruski naftni velikan u inozemstvu, pomažući Moskvi da projicira meku ekonomsku moć u inozemstvu.

Lukoil ima tri rafinerije u Europi, udjele u naftnim poljima u Kazahstanu, Uzbekistanu, Iraku, Meksiku, Gani, Egiptu i Nigeriji te stotine maloprodajnih benzinskih postaja diljem svijeta, uključujući Sjedinjene Države.

Najnovije američke sankcije također su poremetile poslovanje Lukoila u Iraku, Finskoj i Bugarskoj.

Carlyle, jedna od najvećih svjetskih tvrtki za privatni kapital, alternativno upravljanje imovinom i financijske usluge, upravlja imovinom u vrijednosti od 474 milijarde dolara.

Carlyle Grupa, s više od 465 milijardi dolara imovine pod upravljanjem od sredine 2025., ima bogato i dugogodišnje iskustvo u naftnom i plinskom sektoru.

Tijekom proteklih 15+ godina, Carlyle je izgradio diverzificiranu globalnu energetsku platformu, ulažući u cijeli naftni vrijednosni lanac: istraživanje i proizvodnju, infrastrukturu srednjeg toka (cjevovodi, skladištenje), rafiniranje i marketing nizvodno te povezane usluge.

Tagovi: #Carlyle Group, #Lukoil, #Gunvor, #Dan Pickering
PROČITAJ I OVO
Vučić: MOL nije htio Rafineriju Pančevo, mi smo to uključili u sporazum
TVRDNJE
Vučić: MOL nije htio Rafineriju Pančevo, mi smo to uključili u sporazum
BEOGRAD - Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić danas je, komentirajući prigovore na ulazak mađarske tvrtke "MOL" kao većinskog vlasnika Naftne industrije Srbije (NIS), izjavio da je Rafinerija u Pančevu uvrštena u ugovor zbog srpske strane.
Lavrov: Prodaja NIS-a mađarskom MOL-u je u interesu Rusije
JASNA PORUKA
Lavrov: Prodaja NIS-a mađarskom MOL-u je u interesu Rusije
MOSKVA - Ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov nazvao je preliminarni sporazum o prodaji paketa dionica srbijanske tvrtke NIS, koja pripada "Gazpromnjeftu", mađarskoj tvrtki MOL obostrano korisnim.
Đedović Handanović: Moramo pričekati odobrenje OFAC-a
MOL-NIS
Đedović Handanović: Moramo pričekati odobrenje OFAC-a
BEOGRAD - Naftna industrija Srbije (NIS) podnijela je zahtjev američkoj administraciji, odnosno Uredu za kontrolu strane imovine (OFAC), da joj se omogući nastavak operativnog rada dok traju pregovori o uspješnoj provedbi dogovorene transakcije između ruskog i mađarskog partnera, izjavila je za Srpsku radioteleviziju ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
MOL potvrdio: Preuzimamo 56,15 posto NIS-a, ADNOC potencijalni manjinski dioničar
AKVIZICIJE
MOL potvrdio: Preuzimamo 56,15 posto NIS-a, ADNOC potencijalni manjinski dioničar
BUDIMPEŠTA - Mađarska tvrtka "MOL Group" danas je potvrdila da je potpisala glavne odredbe obvezujućeg okvirnog sporazuma s ruskom tvrtkom "Gazprom Neft" (Gazprom Neft) o kupnji 56,15 posto udjela u srpskoj tvrtki "Naftna industrija Srbije" (NIS).
Plenković: Dogovor oko NIS-a dobar je za Janaf
REAKCIJE
Plenković: Dogovor oko NIS-a dobar je za Janaf
ZAGREB - Premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković izjavio je u ponedjeljak da će dogovor između MOL-a i Gazprom Nefta o kupoprodaji većinskog udjela Naftne industrije Srbije (NIS) u neposrednoj budućnosti za Jadranski naftovod (Janaf) biti dobar, a što će biti u budućnosti, teško je u ovome trenutku reći te je kazao da će se s predstavnicima MOL-a razgovarati kako bi se osiguralo da riječka rafinerija i dalje radi.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE