GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

BCG: Rast potražnje za naftom ne prije 2021.

BCG: Rast potražnje za naftom ne prije 2021.
ANALITIČARI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.05.2020 / 10:42
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Rast potražnje za naftom mogao bi se obnoviti najranije 2021. godine, smatraju stručnjaci The Boston Consulting Groupa (BCG).

Prema njihovim procjenama, potražnja će padati do kraja 2020. godine, iako u manjoj mjeri nego što se očekuje u drugom tromjesečju. U takvim okolnostima zemlje OPEC-a + možda će morati smanjiti proizvodnju i više nego što je dogovoreno sporazumom u travnju, prema kojem smanjuju proizvodnju za 9,7 milijuna barela dnevno u svibnju do lipnju i za 7,7 milijuna barela dnevno do kraj godine.

'S izuzetkom Iraka za vrijeme UN-ovih sankcija devedesetih, ni jedna članica OPEC-a + nije se suočila s padom potražnje poput ovoga', kaže se u BCG-ovoj studiji.

Prema njihovom mišljenju, nijedna zemlja izvoznica nafte neće moći izbjeći proračunska rezanja, jer se cijene neće oporaviti dovoljno tako da to ne utječe na proračunske prihode barem do 2021. godine.

Tržište nafte nije samo pod utjecajem koronavirusne pandemije, nego i učinaka cjenovnog rata između Rusije i Saudijske Arabije, kaže direktor i partner BCG-a Vladimir Rogov. Prema njegovom mišljenju, akumulirane naftne zalihe utjecat će na potražnju, a samim tim i na cijene, još tri godine.

'Možete se početi navikavati na razinu cijena od 30 dolara po barelu', upozorava on.

Naftne i plinske tvrtke aktivno se prilagođavaju trenutnoj situaciji. Mnoge od njih će, kako se navodi, zadržati rad od kuće nekih zaposlenika i nakon uklanjanja karantene.

'Već razgovaramo s našim klijentima o nestanku potrebe za velikim uredskim prostorima. Mnoge stvari, komunikacije i postupci koji su prije zahtijevali fizičku prisutnost, sada su prešli na mrežu i vjerovatno će takvima i ostati', rekao je Rogov.

Kaže i da će mnogi investicijski projekti, čak odobreni prije krize, biti preispitani.

'Najvjerojatnije će proizvodnja teške nafte u Kanadi gotovo potpuno prestati. Novi projekti iz škriljaca dijelom se neće aktivno razvijati. Ruski planovi na Arktiku mogu se naći pod pritiskom. Prema sadašnjim cijenama, vrlo je teško postići ekonomsku učinkovitost procesa', zaključio je direktor i partner BCG-a.

Tagovi: Boston Consulting Group, potražnja za naftom, nafta, skladištenje nafte, OPEC+
PROČITAJ I OVO
Raste broj solarnih elektrana u Hrvatskoj
SOLARI
Raste broj solarnih elektrana u Hrvatskoj
ZAGREB - Broj sunčanih elektrana je u porastu što govori podatak da ih je na HEP-ovu mrežu s 31. ožujkom bilo priključeno 17.697 od čega u kategoriji kućanstava 12.495, a u kategoriji poduzetništva 5.202, dok ih je prije par godina bilo znatno manje.
Gradnja HE Foča na Drini pod znakom pitanja
USTAVNI SUD
Gradnja HE Foča na Drini pod znakom pitanja
SARAJEVO - Udruženje Aarhus centar u BiH zaprimilo je 24. aprila presudu Ustavnog suda Bosne i Hercegovine kojom se usvaja apelacija protiv presude Vrhovnog suda Republike Srpske u vezi s hidroelektranom Foča na rijeci Drini.
Cijene nafte stabilizirale se na 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte stabilizirale se na 88 dolara
LONDON - Cijene nafte stabilizirale su se danas na međunarodnim tržištima na 88 dolara u očekivanju smjernica američke središnje banke o troškovima zaduživanja koji bi mogli zakočiti potražnju za naftom.
Janaf u prva tri mjeseca ostvario neto dobit od 13 milijuna eura
DOBRE BROJKE
Janaf u prva tri mjeseca ostvario neto dobit od 13 milijuna eura
ZAGREB - Jadranski naftovod (Janaf) u prvom ovogodišnjem tromjesečju poslovao je s neto dobiti od gotovo 13 milijuna eura, što je za 15 posto manje nego u istom lanjskom razdoblju, uz ukupne prihode od 34 milijuna eura ili šest posto niže, izvijestili su danas iz te kompanije.
Dioničarima NIS-a i ove godine četvrtina dobiti
DIVIDENDA
Dioničarima NIS-a i ove godine četvrtina dobiti
BEOGRAD - Upravni odbor Naftne industrije Srbije (NIIS) utvrdio je prijedlog odluke skupštine dioničara o raspodjeli dobiti ostvarene u 2023. godini, priopćeno je iz te kompanije putem Beogradske burze.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE