GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Američki izvoznici profitiraju na europskoj plinskoj krizi

Američki izvoznici profitiraju na europskoj plinskoj krizi
PROFITERI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 09.03.2022 / 12:02
Autor: SEEbiz / H
LONDON - Američki izvoznici ukapljenog prirodnog plina (LNG) veliki su dobitnici u europskoj plinskoj krizi, jer izvoze rekordne količine u EU, treći mjesec zaredom, po cijenama koje su još više porasle nakon ruske invazije na Ukrajinu, ističu trgovci.

Cijene plina u Europi dosegnule su najvišu razinu u povijesti upravo u trenutku kada su američki izvoznici LNG-a dovršili projekte koje su razvijali godinama kako bi obilnom ponudom plina iz škriljevca opskrbljivali međunarodna tržišta.

Među onima koji su najviše profitirali od skoka cijena plina zahvaljujući potpisanim brojnim dugoročnim ugovorima o prodaji LNG-a u proteklim mjesecima veliki su američki proizvođači, poput Cheniere Energyja, najvećeg američkog izvoznika, rekli su trgovci.

Glavni dobitnici uključuju i kompanije za trgovinu robom, poput Trafigure i Gunvora, i neke japanske tvrtke s pozicijama u američkim terminalima za ukapljivanje, koje su, zbog veće zarade, preusmjerile pošiljke u Europu.

"SAD i njegovi proizvođači LNG-a profitiraju od nestašice plina u Europi i njihova će zarada još više porasti ako sankcije obuhvate i ruski plin", rekao je jedan europski trgovac.

Trafigura i Gunvor nisu odgovorili na Reutersov zahtjev da komentiraju te ocjene, a Cheniere ih nije mogao odmah komentirati.

Krajem prošlog tjedna cijene LNG-a skočile su na fizičkom tržištu zbog ruske invazije na Ukrajinu na rekordnih gotovo 60 dolara za milijun britanskih termalnih jedinica (mmBtu) i bile su gotovo 10 puta veće nego prije godinu dana. Trenutno se kreću oko razine od 51 dolar.

Američka vlada procjenjuje da će ove godine američki izvoz LNG-a dosegnuti 11,4 milijarde kubičnih stopa dnevno (322,8 milijuna kubičnih metara), što bi odgovaralo 22 posto očekivane svjetske potražnje od 53,3 milijardi kubičnih stopa u 2023, izračunali su u Goldman Sachsu.

To bi značilo da bi SAD pretekao Australiju i Katar, trenutno dva najveća izvoznika LNG-a.

Prihvatljivi penali

Cijene su u Europi toliko porasle da će trgovci rađe platili milijune dolara penala za neisporučivanje plina kupcima u drugim zemljama nego da propuste priliku za unosniji plasman na europska tržišta, rekao je Oystein Kalleklev iz FLEX LNG Menagementa.

Dva izvora u velikoj energetskoj kompaniji, koji su željeli ostati neimenovani, rekla su da je SAD u posljednja tri mjeseca iz ugovorenih azijskih odredišta u Europu preusmjerio nekoliko desetaka pošiljki. Tipična pošiljka obično uključuje oko 85 milijuna prostornih metara plina.

U prva dva mjeseca ove godine iz SAD-a su u Europu i Tursku poslane rekordne 164 pošiljke, prema Robertu Songeru iz kompanije ICIS. Dosadašnji rekord bio je 125 pošiljki, a zabilježen je u prvom tromjesečju 2020. godine, navodi Songer.

6,4 milijuna tona LNG-a izvezenih u veljači iz SAD-a, što je ekvivalentno oko 307 milijardi kubnih stopa plina, bi vrijedilo oko 17,2 milijarde dolara u Europi, uz cijenu od 56 dolara po mmBtu ili 13,5 milijardi dolara u Aziji po cijeni od 44 dolara po mmBtu, navodi se u Reutersovim izračunima.

Američki izvoz 6,4 milijuna tona LNG-a u Aziju u veljači vrijedio bi u Europi oko 17,2 milijarde dolara, uz cijenu od 56 dolara za mmBtu, pokazuju Reutersovi izračuni. U Aziji vrijedi 13,5 milijardi dolara, uz cijenu od 44 dolara za mmBtu.

Siromašnima prljavija goriva

Zemlje u razvoju, poput Pakistana, ne mogu konkurirati visokim cijenama koje je Europa spremna platiti za LNG, pa su prisiljene osloniti se u proizvodnji struje na prljavija goriva, poput ugljena.

"U duljim razdobljima snažnog rasta cijena LNG-a tržišta poput Pakistana, Bangladeša itd. okrenut će se pojačanoj potrošnji mazuta, ugljena i drugih goriva s većim emisijama ugljika", rekao je Songer.

Talijanski Eni i Gunvor, registriran na Cipru, već dugo opskrbljuju plinom Pakistan, ali u ožujku nisu mogli isporučiti naručene pošiljke, rekao je izvor iz industrije Reutersu. Pakistan je sada prisiljen kupovati ukapljeni plin na fizičkom tržištu.

Eni nije ispunio ugovornu obavezu zato što je Trafigura, dobavljač tri pošiljke, otkazala posao i umjesto toga poslala brodove u Europu, rekao je izvor iz industrije.

"S obzirom na današnje cijene, Trafigura će rađe platiti 11 do 12 milijuna dolara penala i plin prodati na fizičkom tržištu", objašnjava.

Tagovi: plin, izvoznici plina
PROČITAJ I OVO
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte zadržale se iznad 88 dolara
LONDON - Cijene nafte zadržale su se danas na međunarodnim tržištima iznad 88 dolara budući da su ulagače zabrinuli posustajanje rasta američkog gospodarstva i naznake slabljenja potražnje za gorivom.
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
DOBRE BROJKE
Ina u prvom tromjesečju s 12 milijuna eura neto dobiti
ZAGREB - Ina - Industrija nafte u prvom je ovogodišnjem tromjesečju ostvarila 11,9 milijuna eura neto dobiti pripisive vlasnicima društva, nakon godinu dana ranije zabilježenog gubitka od 14,2 milijuna eura, pokazuju u četvrtak objavljeni financijski rezultati te kompanije, a predsjednica Uprave Zsuzsanna Ortutay navodi kako se očekuje da će iduća tromjesečja dodatno ojačati Inine rezultate.
Janaf predlažu rekordnu dividendu
DIVIDENDA
Janaf predlažu rekordnu dividendu
ZAGREB - Uprava i Nadzorni odbor Jadranskog naftovoda predložit će Glavnoj skupštini Društva donošenje odluke o raspodjeli dobiti za poslovnu 2023. godinu.
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
NAFTNO TRŽIŠTE
Cijene nafte pale na 88 dolara zbog nagađanja o odlukama Feda
LONDON - Cijene nafte kliznule su u srijedu na međunarodnim tržištima na 88 dolara, održavajući nagađanja trgovaca o šansama da posustajanje poslovne aktivnosti u SAD-u potakne središnju banku na sniženje kamatnih stopa, što bi poduprlo i potražnju za energentima.
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
STRUJA
Srbija: Nema više popusta na računima za struju
BEOGRAD - Sa martovskim računima za struju istekao je rok za popuste koji su, prema uredbi Vlade Srbije, važili od 1. oktobra 2023. do 31. marta 2024. godine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE