GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Zašto nam je važno u kakvom je stanju kineska ekonomija?

Zašto nam je važno u kakvom je stanju kineska ekonomija?
SNAGA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 19.02.2020 / 22:52
Autor: SEEbiz / BBC / Klix.ba
LONDON - Kina je jedna od najvećih ekonomskih sila na svijetu. Ona proizvodi veliki broj stvari koje se prodaju na cijelu planetu, a mnoge zemlje zavise o kupovnoj moći njenih stanovnika.

Zbog toga i zbog još nekih razloga svi trebamo biti zabrinuti kada je kineska ekonomija u krizi, jer ona utječe na sve nas, piše BBC.

Kineska ekonomska moć danas je skoro 50 puta veća u odnosu na 1980. godinu – Kina je trenutno druga najveća ekonomska sila na svijetu. Ipak, trenutno je njena ekonomija ugrožena zbog pojave koronavirusa, koja se odrazila na mnoge grane industrije i na cjelokupno funkcioniranje ove države.

Što to znači za ostatak svijeta?

Kina je "svjetska tvornica". Ona proizvodi robu i alate koji su nam potrebni za proizvodnju. Na primjer, ona proizvodi 70 posto klima uređaja na svijetu, a 58 posto cipela proizvedeno je u ovoj azijskoj zemlji. Osim toga, u njoj je tiskan najveći broj primjeraka Biblije.

Ako Kina uspori u svojim aktivnostima, poslovi širom svijeta su ugroženi.

Jača ekonomija neke države znači da u njoj žive bogatiji ljudi. Čak i srednja klasa u Kini ima veoma skup ukus, pa čak trećina zarade luksuznih brendova dolazi od Kineza. Zbog toga modne kuće, kao što su Louis Vuitton i Chanel i mnoge druge luksuzne kompanije, ovise o građanima ove zemlje i o onome što se u njoj događa.

I tehnološke kompanije imaju veliki prihod od kineskih građana. Na primjer, svaki sedmi iPhone završava u rukama Kineza. Budući da Kina ima 1,4 milijarde stanovnika, nije iznenađujuće što je najveći potrošač električne energije na svijetu i jedan od najvećih kupaca nafte, čelika i bakra.

Osim toga, kineski turisti su vrlo široke ruke. Oni su u 2018. godini na putovanjima potrošili čak 277 milijardi dolara, što je petina sveukupne količine koju su turisti širom svijeta potrošili na putovanja iste godine.

Kina je poznata i po tome što ulaže u velike projekte širom svijeta. Ona gradi željeznice u Keniji i Etiopiji, mostove u Hrvatskoj, ceste u Pakistanu.

Tokom posljednje financijske krize, ona je postala posljednje utočište i nastavila je napredovati punom parom dok su ostali slabjeli, a spomenuti projekti na kojima Kina radi služe im kako bi izgradili politički utjecaj širom svijeta, koji je toliko značajan da se već sada u mnogim državama osjećaju posljedice ekonomske krize koja je u ovoj zemlji nastupila zbog epidemije koronavirusa.

Kada Kina tone, sa sobom vuče cijeli svijet.

Tagovi: kineska ekonomija, NR Kina, koronavirus, Louis Vuitton, Chanel
PROČITAJ I OVO
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE