GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Zamjetno smanjenje deficita u robnoj razmjeni s inozemstvom

Zamjetno smanjenje deficita u robnoj razmjeni s inozemstvom
TREND
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 11.02.2021 / 10:01
Autor: RBA analize
ANALIZA - Uz nastavak godišnjih stopa rasta robnog izvoza, posljednji podaci DZS-a za studeni prošle godine zabilježili su i nastavak godišnjeg pada uvoza robe.

Ukupna vrijednost plasirana na inozemna tržišta promatrana u eurima u studenom je iznosila 1,4 mlrd. eura što predstavlja porast od 5,8% u odnosu na studeni 2019. godine. S druge strane, uz ubrzanje godišnjeg pada s 8,2% na 9,1%, uvezeno je robe u vrijednosti 1,9 mlrd. eura. Uz rast robnog izvoza te pad robnog uvoza, manjak u robnoj razmjeni iznosio je 486 mil. eura, zabilježivši time nastavak negativnih godišnjih kretanja deveti mjesec zaredom, po stopi od 35,3%. Pokrivenost uvoza izvozom u studenom se popela na 74,1%.

Kumulativno, od siječnja do studenog, nastavljen je pad vanjskotrgovinske robne razmjene. U prvih jedanaest mjeseci 2020. godine, promatrano u eurima, zabilježen je pad izvoza od 3,6% uz istodoban pad uvoza od 10,3% u odnosu na isto razdoblje 2019. godine. Pri takvim je kretanjima vanjskotrgovinski saldo u prvih jedanaest mjeseci godine bio niži za 20,7% u odnosu na isto razdoblje godine ranije, a zabilježeni manjak iznosio je 7,3 mlrd. eura. Istodobno, razina pokrivenosti uvoza izvozom u promatranom razdoblju iznosila je 65,0%.

Analizom među sektorima SMTK (Standardna međunarodna trgovinska klasifikacija) te usporedbom s istim razdobljem 2019. godine, najveći doprinos padu izvoza u prvih jedanaest mjeseci 2020. došao je od razmjerno snažnog pada u sektoru Strojevi i prijevozna sredstva gdje je zabilježen pad izvoza od 9,6%, iskazan u eurima. S najsnažnijim padom izvoza u promatranom razdoblju slijede Mineralna goriva i maziva (-7,4%) te Proizvodi svrstani prema materijalu (-3,8%).

Sektor koji je zabilježio najveći doprinos ublažavanju pada u prvih jedanaest mjeseci prošle godine bio je Hrana i žive životinje, s rastom od 9,2%. S druge strane, najveći doprinos padu uvoza u istom razdoblju došao je od pada u sektoru Mineralna goriva i maziva, s razmjerno snažnim padom od 37,4%. Slijede Strojevi i prijevozna sredstva (-13,7%) te Proizvodi svrstani prema materijalu (-5,7%). Ublažavanju pada uvoza u promatranom razdoblju najviše je pridonio sektor Kemijski proizvodi, s rastom od 6,3%.

Promatrano u eurima, izvozne transakcije s državama Europske unije u prvih su jedanaest mjeseci 2020. pale za 1,5% dok je uvoz pao za 10,0% u odnosu na isto razdoblje godine ranije. Uz vrijednost izvoza od 9,4 mlrd. eura i vrijednost uvoza od 16,7 mlrd. eura, deficit u robnoj razmjeni s EU godišnje je niži za 19,2% godišnje te iznosi 7,3 mlrd. eura. S državama Europske unije Hrvatska je u prvih jedanaest mjeseci 2020. ostvarila 69,8% ukupnog izvoza te 80,5% ukupnog uvoza.

Prema prvim podacima robne razmjene RH s inozemstvom, u 2020. godini, promatrano u eurima, robni izvoz bio je niži za 2,9% dok je robni uvoz bio niži za 8,9%. Uz navedena kretanja zabilježen je manjak u robnoj razmjeni u vrijednosti od 8,0 mlrd. eura, što predstavlja pad od 18,4% u odnosu na 2019. godinu.

Tagovi: robna razmjena, izvoz, uvoz, hrvatski izvoz
PROČITAJ I OVO
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
TRŽIŠTE RADA
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
ANALIZA - Prema privremenim podacima HZMO-a, u ožujku je na Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje zabilježeno 1.665.717 osiguranika.
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE