GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Usporavanje inflacije u Sloveniji

Usporavanje inflacije u Sloveniji
CIJENE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 31.05.2023 / 20:03
Autor: SEEbiz
LJUBLJANA - Godišnja stopa inflacije u Sloveniji u svibnju je dosegla 8,4 posto, nakon što je u travnju iznosila 9,4 posto. Najviše su na to utjecale poskupljenja hrane, objavio je danas Državni zavod za statistiku. Cijene su bile više i na mjesečnoj razini, i to za 1,1 posto, a najskuplji je bio duhan.

14,7 posto skuplja hrana pridonijela je godišnjoj inflaciji s 2,3 postotna boda, koja je u svibnju bila najniža u posljednjih 12 mjeseci. Među prehrambenim proizvodima najviše je poskupio šećer, za 45,9 posto. Poskupljenju proizvoda i usluga za rekreaciju i kulturu za 7,7 posto pridonijelo je 0,8 postotnih bodova.

Poskupljenje električne energije (za 24 posto) te stambenih proizvoda i usluga (za 8,9 posto) dodalo je po 0,7 postotnih bodova. Za 0,6 postotnih bodova više su cijene u skupinama zdravstvo (za 10,6 posto), restorani i hoteli (za 8,8 posto), te ostala dobra i usluge (za 7,8 posto).

S druge strane, pojeftinjenje tekućih goriva (za 24,4 posto), dizela (za 14,6 posto) i benzina (za 10,2 posto) smanjilo je inflaciju za 0,9 postotnih bodova.

U godinu dana robe su u prosjeku poskupjele za 8,4 posto, a cijene usluga za 8,3 posto. Roba dnevne potrošnje skuplja je za deset posto, polutrajna roba za 5,5 posto, a trajna roba za 4,9 posto.

Na mjesečnu inflaciju najviše je utjecalo poskupljenje duhana (za 4,5 posto), zatim poskupljenja blagdanskih aranžmana (za 4,2 posto) i hrane (za 1,1 posto). Svaka od tih skupina povećala je inflaciju za 0,2 postotna boda.

Porast od po 0,1 postotni bod rezultat je poskupljenja toplinske energije (za 8,4 posto), odvoza otpada (5,2 posto), odjeće (za 1,9 posto) i ugostiteljskih usluga (za 1,1 posto), kao i poskupljenja u zdravstvu (za 0,9 posto).

U posljednjih mjesec dana nije bilo značajnijih sniženja cijena.

Godišnji rast cijena, mjeren harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, u svibnju je iznosio 8,1 posto (lanjski svibanj 8,7 posto). Mjesečni rast cijena iznosio je 0,9 posto.

Cijene usluga u prosjeku su na godišnjoj razini bile više za 8,2 posto, a cijene roba za 7,9 posto. Roba dnevne potrošnje poskupjela je za 9,7 posto, polutrajna roba za 5,6 posto, a trajna roba za 3,5 posto.

Tagovi: inflacija u Sloveniji, Slovenija, slovenska ekonomija
PROČITAJ I OVO
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
INFLACIJA
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
WASHINGTON - Indeks privatne potrošnje (PCE) u SAD-u je u ožujku dosegao godišnji rast od 2,7 posto, što je 0,2 postotna boda više nego u veljači, objavilo je danas američko Ministarstvo trgovine.
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
TRŽIŠTE RADA
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
ANALIZA - Prema privremenim podacima HZMO-a, u ožujku je na Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje zabilježeno 1.665.717 osiguranika.
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE