GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

U Srbiji 67.000 radnika na čekanju zbog pandemije

U Srbiji 67.000 radnika na čekanju zbog pandemije
PROBLEMI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 26.03.2020 / 19:26
Autor: SEEbiz / Beta
BEOGRAD - U Srbiji je trenutno 67.000 radnika koji su "na čekanju" i koji ne rade, a oko 168 kompanija je zaustavilo proizvodnju zbog koronavirusa, kažu u Privrednoj komori Srbije.

Direktor Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije Mihailo Vesović je na onlajn konferenciji Srpske asocijacije menadžera (SAM) kazao i da se glavne inicijative za suočavanje sa kriznom situacijom svode na poresko rasterećenje, pokrivanja dela troškova zarada za zaposlene i stvaranje uslova za povećanje likvidnosti firmi.

“PKS je prihvatila ove inicijative, definisala ih i predložila ih direktno Vladi Srbije. Insistiramo da te mere budu što pre donete. Moramo da znamo koje su to mere da bi mogli predvidljivo da razmišljamo”, kazao je Vesović.

On je naveo i da je u proteklom periodu bilo najvažnije da se trgovine obezbede hranom, da farmaceutska industrija i logistika funkcionišu, a da se sada ulazi u fazu kada će poslovanje ozbiljno početi da trpi posledice vanrednog stanja u zemlji usled epidemije.

Vesović je istakao i da država u ovom trenutku ne sme da usporava svoja plaćanja prema privrednicima, kao i da nema informaciju da ona to trenutno čini.

“Hrana koja se nalazi u Srbiji je 80 odsto iz domaćih izvora, u ovom trenutku imamo stabilnu situaciju sa energentima. Naš problem je što imamo veliki broj samozaposlenih ljudi u IT sektoru, ali za sada nemamo konkretne mere u vezi moratorijuma ovom sektoru”, rekao je Vesović.

Predsednik SAM Dragoljub Damjanović kazao je da su tokom krize na najvećem udaru mala i srednja preduzeća i da Vlada ne sme da zakasni sa merama kojima će im pomoći.

“Prema našim informacijama završavaju se pregovori sa komercijalnim bankama i sprema se državni fond od nekoliko milijardi za garancije koje će banke koristiti da refinansiraju potraživanja različitih preduzeća”, naveo je Damjanović.

Prema njegovim rečima važno je da teret krize podjednako podnesu svi članovi jednog kolektiva, kao i da se mora očuvati vitalnost biznisa i obezbediti dovoljno novca.

“Firme treba da probaju da što više zaštite svoje zaposlene, jer se očekuje ogroman uliv kapitala i podsticaj posle toga, nikada ovoliki novac nije bio spreman za ‘dan posle’. Taj novac će doći i do Srbije, ovde postoji mnogo stranih firmi koje su izložene tom kapitalu”, objasnio je Damjanović.

Izvršna potpredsednica “Hisense Gorenje Europe” Stanka Pejanović kazala je da ta slovenačka kompanija prati sve aktivnosti koje vlade evropskih zemalja preduzimaju u vezi sa krizom.

“Slovenačka vlada je donela odluku da će svi zaposleni koji su ‘na čekanju’ imati određene vrste pomoći kroz subvencije. Pre toga koriste se neke druge opcije poput korišćenja godišnjeg odmora i rada od kuće”, objasnila je Pejanović.

Ona je rekla i da ako vlada ima uredbu kojom se zabranjuje rad određenih delatnosti, te delatnosti će biti i prve tretirane subvencijama, poput ugostiteljske industrije.

“Ukoliko su zaposleni ‘na čekanju’, firme treba da isplate 80 odsto zarada, a polovinu tog iznosa će subvencionisati država”, navela je Pejanović.

Tagovi: radnici na čekanju, Dragoljub Damjanović, srpska ekonomija, Mihailo Vesović, Stanka Pejanović, Hisense Gorenje Europe, koronavirus, Privredna komora Srbije,
PROČITAJ I OVO
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE