GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

U prvih osam meseci 1,66 milijardi evra direktnih stranih investicija u Srbiji

U prvih osam meseci 1,66 milijardi evra direktnih stranih investicija u Srbiji
INVESTICIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.11.2020 / 13:39
Autor: SEEbiz / Tanjug
BEOGRAD - Srbija je u prvih osam meseci imala neto priliv stranih direktnih investicija od 1,66 milijardi evra, što je za 28,9 odsto manje nego u istom periodu lani.

"Činjenica je da je priliv SDI u Srbiju usled pandemije CV-19 smanjen u odnosu na prošlu godinu, ali je kontrakcija slabija u odnosu na globalne tokove SDI, gde je kako smo naveli zabeležen pad SDI od 49 odsto, a pogotovo u odnosu na naše evropsko okruženje".

Neto priliv direktnih stranih investicija je u Srbiji bio za 677,6 milona evra manji u prvih osam meseci nego u istom periodu 2019.

Kako je navedeno, priliv po osnovu SDI nerezidenata u Srbiju iznosio je 1,72 mlrd evra, što je manje za 807,5 miliona evra ili 31,9 odsto.

Neto priliv portfolio investicija iznosio je 1,4 mlrd evra ili za 1,2 mlrd evra više.

Neto odliv po osnovu ostalih investicija (gotov novac i depoziti, finansijski krediti i trgovinski krediti) iznosio je 1,0 mlrd evra, dok je u periodu januar-avgust 2019. godine zabeležen neto priliv u iznosu od 846,4 miliona evra.

U okviru ostalih investicija zabeleženo je povećanje depozita domaćih poslovnih banaka u inostranstvu u iznosu od 457,5 miliona evra.

Takođe, u periodu januar-avgust 2020. godine zabeleženo je povećanje neto kreditnih obaveza (neto povećanje finansijskih obaveza) poslovnih banaka (u iznosu od 625,2 milona evra) i preduzeća (u iznosu od 290,6 miliona evra), dok je kod sektora
države zabeleženo smanjenje neto kreditnih obaveza u iznosu od 60,3 miliona evra.

Potraživanja po osnovu trgovinskih kredita (potraživanja po osnovu nenaplaćenog izvoza robe) povećna su za 672,9 miliona evra, dok je po istom osnovu zabeleženo smanjenje obaveza (po osnovu neplaćenog uvoza robe) u iznosu od 808,4 miliona evra).

Stručnjaci MAT-a navode da neto priliv SDI u Srbiju u periodu januar-avgust ove godine omogućava u potpunosti pokrivanje deficita tekućeg računa platnog bilansa (103,7 odsto).

Prema prvim procenama, oko 60 odsto SDI uloženo je u razmenljive sektore, pre svega prerađivačku industriju (32,9 odsto) i saobraćaj (20,7 odsto), za kojima slede građevinarstvo (13,7 odsto) i finansijski sektor (7,0 odsto).

Najviše investicija u Srbiju došlo je iz evropskih zemalja (iz zemalja EU oko 68,4 odsto i Rusije oko 5,3 odsto) i azijskih zemalja (oko 20,2 odsto), pre svega Kine (oko 18,9 odsto).

Tagovi: direktne strane investicije, investicije
PROČITAJ I OVO
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
TRŽIŠTE RADA
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
ANALIZA - Prema privremenim podacima HZMO-a, u ožujku je na Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje zabilježeno 1.665.717 osiguranika.
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE