GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Svaki drugi strani radnik želi ostati u Hrvatskoj do kraja života

Svaki drugi strani radnik želi ostati u Hrvatskoj do kraja života
STAVOVI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.06.2025 / 13:56
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Nepoznavanje hrvatskoga jezika, ali i nedostatak volje da ga nauče, jedan je od najvećih problema s kojima se suočavaju radnici iz azijskih i afričkih zemalja koji su se zaposlili u Hrvatskoj.

S druge strane, naši se poduzetnici žale na administrativne probleme i predug postupak dovođenja stranih radnika, prenosi HRT.

Strani radnici iz Azije i Afrike u Hrvatsku dolaze zbog bolje plaće, no već u startu susreću se s dva problema - administracijom i nepoznavanjem hrvatskoga jezika.

Oni koji su ovdje već godinama, pomažu im s prevođenjem.

- Treba im baš objasniti njihova prava i obveze tu. Mislim da posebno treba jezik znati. To je jako bitno - znati hrvatski jezik. On je ključ posla u Hrvatskoj. Znam po sebi kako na početku nisam znala jezik i kako je bilo jako teško, ali sam se trudila da naučim hrvatski jezik bez škole, bez ičega, govori Wafa Kharroubi, poduzetnica.

Problem zvan administracija muči i domaće poduzetnike.

Postupak dovođenja stranog radnika traje predugo.

- Mi to ne radimo preko agencija, mi to radimo sami, pa znam iz osobnog iskustva da od trenutka kada pronađemo stranog radnika, kada on dobije vizu, kad predamo sve papire koje moramo da bi on dobio radnu dozvolu, prođe i po 5, 6, 7 mjeseci, tako da morate stvarno dobro unaprijed planirati - ako je uopće i moguće toliko unaprijed planirati u nekim industrijama, ističe Sadmir Hošić, dopredsjednik HUP-ove Udruge malih i srednjih poduzetnika.

Iako im je ekonomski faktor ključan za dolazak u Hrvatsku, sve je više onih kojima se kvaliteta života toliko svidjela da ovdje žele dočekati starost, prenosi HRT.

- Naše istraživanje je pokazalo da više od 50 posto stranih radnika ipak pokazuje da žele ostati tu barem do mirovine ili do kraja života, što znači da sad, kada uglavnom dolaze pojedinačno, u budućnosti će biti sve više spajanja obitelji, kaže Marina Perić Kaselj, ravnateljica Instituta za istraživanje migracija.

Kombinacija stranog i domaćeg već je pokazala dobre rezultate u poslovnom smislu, a cilj je pozitivne aspekte uključivosti prenijeti i u hrvatsko društvo.

Tagovi: #strani radnici, #radna snaga, #hrvatska, #hrvatski jezik, #marina perić kaselj, #institut za istraživanje migracija
PROČITAJ I OVO
Slovenska vlada osnovala Vijeće za financijsku pismenost
POTEZI
Slovenska vlada osnovala Vijeće za financijsku pismenost
LJUBLJANA - U skladu sa Strategijom razvoja tržišta kapitala u Sloveniji za razdoblje 2023.-2030. i Nacionalnim programom financijske pismenosti, vlada je danas osnovala Vijeće za financijsku pismenost.
Njemačka ekonomija iduće bi se godine mogla oporaviti
PROCJENE
Njemačka ekonomija iduće bi se godine mogla oporaviti
BERLIN - Nakon nekoliko kriznih godina, očekuje se gospodarski oporavak Njemačke sljedeće godine. Međutim, američka carinska politika i dalje predstavlja prijetnju tom oporavku.
Trump: U roku od nekoliko tjedana odredit ćemo jednostrane carinske stope
CARINE
Trump: U roku od nekoliko tjedana odredit ćemo jednostrane carinske stope
WASHINGTON - Predsjednik Donald Trump rekao je novinarima u srijedu da će u sljedećih tjedan ili dva poslati pisma trgovinskim partnerima u kojima će postaviti jednostrane carinske stope.
Lutnick: Američke carine za kinesku robu se više neće mijenjati
CARINE
Lutnick: Američke carine za kinesku robu se više neće mijenjati
WASHINGTON - Ministar trgovine Howard Lutnick izjavio je u srijedu da se američke tarife na kineski uvoz neće promijeniti s trenutnih razina, čak ni nakon što trgovinski sporazum između Washingtona i Pekinga još nije finaliziran.
CPI inflacija u SAD-u u svibnju porasla manje od očekivanja
CIJENE
CPI inflacija u SAD-u u svibnju porasla manje od očekivanja
WASHINGTON - Potrošačke cijene u SAD-u porasle su u svibnju za 2,4 posto u odnosu na prethodnu godinu, što je porast od 0,1 postotnog boda u odnosu na travanj, objavilo je američko Ministarstvo rada.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE