GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

OECD: Globalni minimalni porez za tvrtke donio bi dodatnih 220 milijardi dolara

OECD: Globalni minimalni porez za tvrtke donio bi dodatnih 220 milijardi dolara
POREZI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 19.01.2023 / 07:56
Autor: SEEbiz
ŽENEVA - Uvođenje globalnog minimalnog poreza na dobit poduzeća donijelo bi vladama dodatnih 220 milijardi dolara godišnjeg prihoda, prema ažuriranoj procjeni Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

Riječ je o znatno većem iznosu od prvotno procijenjenih 150 milijardi dolara koliko bi donijelo uvođenje porezne stope od 15 posto.

Više od 130 zemalja, koje predstavljaju 90 posto svjetskog gospodarstva, pristalo je uvesti nižu granicu poreza na dobit poduzeća 2021. godine, čime žele spriječiti multinacionalke u traženju niskih poreznih stopa, prenosi francuska novinska agencija AFP.

Minimalna globalna porezna stopa poznata je kao drugi stup porezne reforme koju predviđa OECD. Prvi stup, koji predviđa oporezivanje tvrtki na kojima ostvaruju dobit radi suzbijanja utaje poreza, a usmjeren je prvenstveno na digitalne divove, još nije dovršen.

OECD je također povisio svoju procjenu iznosa godišnje dobiti koja bi mogla potpasti pod odredbe prvog stupa, sa 125 milijardi dolara na 200 milijardi dolara. To bi stvorilo 13 do 36 milijardi dolara dodatnih poreznih prihoda, što bi također značajno pomoglo zemljama s niskim i srednjim prihodima.

"Međunarodna zajednica postigla je značajan napredak u provedbi ovih reformi, koje bi trebale osigurati pravednije međunarodne porezne aranžmane i bolje funkcioniranje u digitaliziranom i globaliziranom svjetskom gospodarstvu", objasnio je glavni tajnik OECD-a Mathias Cormann u priopćenju za javnost.

"Nova analiza ekonomskog učinka ponavlja važnost brze, učinkovite i sveobuhvatne provedbe ovih reformi kako bi se osiguralo ostvarenje ovih značajnih potencijalnih prihoda", dodao je.

Tagovi: OECD, Globalni minimalni porez za tvrtke
PROČITAJ I OVO
U travnju pogoršano raspoloženje potrošača u vezi s američkom ekonomijom
SIGNALI
U travnju pogoršano raspoloženje potrošača u vezi s američkom ekonomijom
WASHINGTON - Indeks raspoloženja potrošača o američkom gospodarstvu pao je s ožujske vrijednosti od 79,4 boda u travnju na 77,2 boda, objavilo je Sveučilište Michigan.
Austrija je najpoželjnija radna destinacija za Slovence
ISTRAŽIVANJE
Austrija je najpoželjnija radna destinacija za Slovence
LJUBLJANA - Slovencima je najpoželjnija destinacija za rad u inozemstvu Austrija, a bolji financijski uvjeti najvažniji su razlog za rad izvan vlastite zemlje, pokazuje istraživanje portala za zapošljavanje Mojedelo.com i Boston Consulting Group.
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
INFLACIJA
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
WASHINGTON - Indeks privatne potrošnje (PCE) u SAD-u je u ožujku dosegao godišnji rast od 2,7 posto, što je 0,2 postotna boda više nego u veljači, objavilo je danas američko Ministarstvo trgovine.
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
TRŽIŠTE RADA
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
ANALIZA - Prema privremenim podacima HZMO-a, u ožujku je na Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje zabilježeno 1.665.717 osiguranika.
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE