GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

MMF blago snizio prognoze za globalnu ekonomiju

MMF blago snizio prognoze za globalnu ekonomiju
SNIŽENE PROGNOZE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 20.01.2020 / 16:22
Autor: SEEbiz / H
WASHINGTON - Međunarodni monetarni fond (MMF) blago je snizio procjene rasta globalnog gospodarstva za 2020. godinu zbog snažnijeg od očekivanog usporavanja u Indiji i drugim gospodarstvima u razvoju, pokazale su u ponedjeljak MMF-ove međuprognoze za globalno gospodarstvo.

Globalni rast mogao bi dosegnuti 3,3 posto u 2020, nasuprot 2,9 posto u 2019. što je bio najslabiji rast od financijske krize prije deset godina. Za obje godine projekcije su tako snižene za 0,1 postotni bod odnosu na prognoze iz listopada prošle godine.

Rast bi trebao blago ubrzati na 3,4 posto u 2021., čime je i ta procjena također snižena, za 0,2 postotna boda u odnosu na listopad, objavio je MMF.

Snižene prognoze odražavaju MMF-ove ponovne ocjene gospodarskih izgleda za niz velikih tržišta u nastajanju, ponajprije Indije, gdje je domaća potražnja usporila oštrije nego se očekivalo zbog smanjene ponude kredita i stresa u nebankarskom setorzu.
U MMF napominju i da su smanjene prognoze rasta za Čile zbog društvenih nemira, a smanjene su i za Meksiko, zbog kontinuirane slabosti investicija.
U MMFu ističu da je popuštanje napetosti između SAD-a i Kine, koje je zakočilo rast BDP-a u 2019., popravilo raspoloženje na tržištu, zbog prvih signala da su trgovina i proizvodnja možda dosegnule najnižu točku.

Prvi znakovi stabilizacije mogli bi se održati i u konačnici ojačati vezu između i dalje otporne osobne potrošnje i poboljšane korporativne potrošnje, ocijenili su u MMF-u. Kao glavni čimbenik koji ograničava rast u MMF-u ističu neizvjesnosti u vezi carina i pripadajuće negativne posljedice na privatne investicije. 

"Međutim, nekoliko naznaka točki preokreta već se očituje u globalnim makroekonomskim podacima", dodaju.
Prognoza poboljšana za Kinu, ali ne za SAD

Oprezne prognoze MMF-a pretpostavljaju da neće biti dodatnog zaoštravanja napetosti u američko-kineskim trgovinskim odnosima te da će Britaniju na uređen način izaći iz EU-a krajem siječnja.

MMF je podigao prognoze rasta za kinesko gospodarstvo za ovu godinu za 0,2 postotna boda, na šest posto, zato što je američki trgovinski dogovor uključio djelomično smanjenje carina i otkazivanje carina na kinesku potrošačku robu koje su bile planirane za prosinac. Te su carine bile uzete u obzir u listopadskim projekcijama.
No, MMF nije podigao prognoze rasta američkog BDP-a zbog kineskog obećanja većih kupnji američkih roba i usluga za 200 milijardi dolara u razdoblju od dvije godine. Umjesto toga, MMF je objavio da će stopa rasta američkog gospodarstva biti snižena za 0,1 postotni bod u odnosu na listopadsku procjenu, na dva posto zbog slabljenja učinaka poticaj od 2017. godine i ublažavanja monetarne politike američke središnje banke Fed.
I za eurozonu je listopadska procjena rasta za 2020. godinu snižena za 0,1 postotni bod, na 1,3 posto, najvećim dijelom zbog pada proizvodnih aktivnosti u Njemačkoj i slabljenja domaće potražnje u Španjolskoj.

Tagovi: #Međunarodni monetarni fond,  #globalna ekonomija
PROČITAJ I OVO
Primorac: Ograničenje kreditiranja pozitivno će djelovati na smanjenje inflacije
OČEKIVANJA
Primorac: Ograničenje kreditiranja pozitivno će djelovati na smanjenje inflacije
ZAGREB - Potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac u petak je ocijenio da će mjera ograničavanja kriterija kreditiranja Hrvatske narodne banke (HNB), pozitivno djelovati na smanjenje inflacije
Trump: Sjedinjene Države bit će svjetska prijestolnica umjetne inteligencije i kripta
JASNA PORUKA
Trump: Sjedinjene Države bit će svjetska prijestolnica umjetne inteligencije i kripta
DAVOS - “Sjedinjene Države imaju najveću količinu nafte i plina na Zemlji i mi ćemo to iskoristiti”, rekao je Trump.
Bundesbank: Njemačka će ekonomija ostati slaba
UPOZORENJE
Bundesbank: Njemačka će ekonomija ostati slaba
BERLIN - Njemačko gospodarstvo ostat će slabo, uz stagnaciju koja će trajati prvih devet mjeseci ove godine, objavila je njemačka središnja banka Bundesbank u mjesečnom izvješću objavljenom danas.
Javni dug eurozone stabilan na 88,2 posto BDP-a
ZADUŽENOST
Javni dug eurozone stabilan na 88,2 posto BDP-a
BRUXELLES – Javni dug eurozone na kraju trećeg tromjesečja 2024. godine iznosio je 88,2 posto njezina bruto domaćeg proizvoda, jednako kao i u drugom tromjesečju, objavio je danas Eurostat.
Lagarde: Europa se mora pripremiti za američke carine
PRIPREME
Lagarde: Europa se mora pripremiti za američke carine
DAVOS - Europa mora "biti spremna" i predvidjeti potencijalne trgovinske carine nedavno inauguriranog američkog predsjednika Donalda Trumpa, rekla je predsjednica Europske središnje banke Christine Lagarde za CNBC u srijedu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE