GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Konobari, skladištari i kuhari i dalje najtraženiji radnici

Konobari, skladištari i kuhari i dalje najtraženiji radnici
RADNICI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 13.03.2025 / 12:26
Autor: SEEbiz
ZAGREB - U prošloj je godini broj oglasa za posao pao 1,5 posto, no stvarna potražnja za radnicima vjerojatno je veća, a najtraženija zanimanja su prodavač, konobar, skladištar, kuhar, radnik u proizvodnji i vozač, objavio je u četvrtak portal MojPosao.

Analiza tržišta rada u Hrvatskoj, koju je provela tvrtka Alma Career Croatia koja upravlja portalom MojPosao, otkriva kako je tijekom 2024. objavljeno više od 324.000 oglasa za posao, što je blagi pad od 1,5 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Gledaju li se jedinstveni oglasi, odnosno natječaji za posao koji su objavljeni na više platformi, ali se u statističkoj analizi računaju kao jedna jedinica, dolazi se do podatka da je tijekom 2024. objavljeno 251.000 jedinstvenih oglasa, što je 0,2 posto manje u odnosu na 2023. godinu.

Međutim, kako bi se stekla cjelovita slika, potrebno je uzeti u obzir ključan faktor - nastavak rasta zapošljavanja stranih radnika, koji se sve češće odvija putem alternativnih kanala, a ne isključivo kroz standardne oglase za posao, navodi se u priopćenju.

Tako je stvarna potražnja za radnicima veća nego što statistički podaci sugeriraju, te bi potencijalno mogla biti veća od 1,7 posto.

Kada se govori o natječajima za posao koji su objavljeni na portalu MojPosao, primjetan je značajan rast broja oglasa u određenim kategorijama. Najveći porast evidentan je u sektorima pravo (rast 41 posto u odnosu na 2023.), bankarstvo (rast 25 posto), ljudski potencijali (rast 25 posto), arhitektura (rast 16 posto) te farmaceutika i biotehnologija (rast 15 posto).

S druge strane, najveći pad bilježe IT i telekomunikacije (17 posto), poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo (13 posto), briga o ljepoti i sport (12 posto) te sigurnost i zaštita (12 posto).

Tagovi: #Konobari, #skladištari, #kuhari , #radnici, #tržište rada
PROČITAJ I OVO
Austrijskoj ekonomiji prijeti treći uzastopni godišnji pad
PAD
Austrijskoj ekonomiji prijeti treći uzastopni godišnji pad
BEČ - Prema najnovijoj prognozi ekonomskog instituta Wifo, austrijski bruto domaći proizvod (BDP) ove će se godine smanjiti za 0,3 posto. Pad je objavio i Institut IHS, koji očekuje pad od 0,2 posto.
Hrvatska će od EIB-a dobiti smjernice za promicanje tržišta kapitala i poslovnih inovacija
SMJERNICE
Hrvatska će od EIB-a dobiti smjernice za promicanje tržišta kapitala i poslovnih inovacija
ZAGREB - Europska investicijska banka (EIB) Hrvatskoj će pružiti smjernice o politici prerastanja u regionalno središte za financijske tehnologije i tržišta kapitala.
Promet industrije skočio 17,8 posto na godišnjoj razini
SKOK
Promet industrije skočio 17,8 posto na godišnjoj razini
ZAGREB - Promet industrije u siječnju ove godine porastao je za 17,8 posto u odnosu na siječanj 2024., dok je na mjesečnoj razini, u odnosu na prosinac lani, porastao za 9,4 posto, pokazuju sezonski i kalendarski prilagođeni podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Bečki institut očekuje promjenu vlasti u Srbiji, a potom rast BDP-a
OČEKIVANJA
Bečki institut očekuje promjenu vlasti u Srbiji, a potom rast BDP-a
BEOGRAD - Bečki Ekonomski institut očekuje promjenu vlasti u Srbiji krajem ove ili početkom sljedeće godine, praćenu rastom bruto domaćeg proizvoda (BDP), piše danas Nova ekonomija.
Udjel turizma u hrvatskom BDP-u znatno manji nego se mislilo
TURIZAM
Udjel turizma u hrvatskom BDP-u znatno manji nego se mislilo
ZAGREB - Izravni udjel turizma u BDP-u u Hrvatskoj iznosi 11,32 posto, a ne 20 posto kako se često komunicira u javnosti, ponovno su nas podsjetile brojke koje je u srijedu pustio Državni zavod za statistiku (DZS).
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE