GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kina smanjuje izglede za inflaciju na najnižu razinu u dva desetljeća

Kina smanjuje izglede za inflaciju na najnižu razinu u dva desetljeća
ČEKAJU SE POTICAJI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 27.02.2025 / 07:31
Autor: SEEbiz
PEKING - Očekuje se da će Kina sljedeći tjedan priznati značajno smanjenje domaće potražnje, istovremeno otkrivajući očekivane detalje o fiskalnim poticajima usmjerenim na podupiranje rasta u uvjetima pojačanih trgovinskih napetosti u SAD-u.

Godišnje parlamentarno okupljanje zemlje, poznato kao "Dvije sjednice", počinje u utorak Kineskom narodnom političkom savjetodavnom konferencijom - najvišim savjetodavnim tijelom - nakon čega slijedi sastanak kineskog zakonodavnog tijela, Nacionalnog narodnog kongresa.

Skup posljednjih godina traje oko tjedan dana, a obično ga prati konferencija za novinare s ministrom vanjskih poslova i šefovima gospodarskih resora.

Na prvom sastanku NPC-a u srijedu, očekuje se da će Peking revidirati svoju godišnju ciljanu inflaciju potrošačkih cijena na oko 2% — što je najniže u više od dva desetljeća — s 3% ili više prethodnih godina, prema Asia Society Policy Institute.

To označava implicitno priznanje skromne domaće potražnje.

Novi cilj inflacije djelovao bi više kao gornja granica nego cilj koji treba ostvariti. Kina je pod deflacijskim pritiskom s nominalnim BDP-om koji raste sporije od realnog BDP-a već sedmo tromjesečje zaredom u posljednjem tromjesečju 2024., rekao je Larry Hu, glavni kineski ekonomist u Macquarieju, u bilješci. Potrošačke cijene porasle su samo 0,2% u 2024. i 2023., dok su proizvođačke cijene padale više od dvije godine.

"Naša teza za ovu godinu je da će deflacija biti uporna", rekao je Robin Xing, glavni ekonomist za Kinu u Morgan Stanleyju, ranije ovog mjeseca za CNBC. "Kina će pokušati s nekim novim pristupom, ali ... samo će pokušati malim koracima."

Malo je vjerojatno da će Peking značajno pojačati poticaje do druge polovice godine, kada će društveno nezadovoljstvo gospodarskim usporavanjem vjerojatno postati raširenije, rekao je Xing. Napomenuo je kako su rujanske najave poticaja stigle više od godinu dana nakon što su se prvi put pojavili deflacijski trendovi.

Ulagači su pozorno pratili napore Pekinga da riješi gospodarsko usporavanje zemlje nakon što je neočekivano obećanje potpore na visokoj razini u rujnu potaknulo rast dionica. Tržišni dobici ponovno su porasli nakon što je kineski predsjednik Xi Jinping prošlog tjedna održao rijedak sastanak s poduzetnicima uključujući Jacka iz Alibabe i Liang Wenfenga iz DeepSeeka.

Peking će u srijedu vjerojatno vezati svoj proračunski deficit na 4% BDP-a, u odnosu na 3% u 2024., rekao je Hu iz Macquarieja, ponavljajući opća tržišna očekivanja.

To bi označilo "značajan pomak budući da kreatori politike dugi niz godina nisu bili voljni prijeći prag [deficita] od 3 posto", rekao je Hu.

Također očekuje da će Kina ove godine utrostručiti kvotu za posebnu prodaju državnih obveznica na 3 trilijuna juana (410 milijardi dolara), s 1 bilijuna juana 2024., te povećati godišnju kvotu za posebno izdavanje obveznica lokalnih vlasti na 4,5 bilijuna juana s prethodnih 3,9 bilijuna juana.

Također se očekuje da će Kina u srijedu postaviti cilj rasta BDP-a za ovu godinu na "oko 5%", isto kao i prethodne dvije godine. To bi bilo u skladu s Xijevim prethodno najavljenim ciljem da se do 2035. otprilike udvostruči veličina gospodarstva u odnosu na razine iz 2020.

No, analitičari upozoravaju da Peking vjerojatno neće dati sve od poticaja s obzirom na neizvjesnost oko trgovinskih napetosti sa SAD-om. Povrh nastavka tehnoloških ograničenja, američki predsjednik Donald Trump podigao je carine na kinesku robu za 10%, a dodatne bi carine mogle stići već 2. travnja.

To bi smanjilo izvoz, rijetku svijetlu točku u kineskom gospodarstvu.

"Ožujak je prerano za bilo kakve veće političke poticaje, budući da kreatorima politika treba više vremena da vide stvarni učinak trgovinskog rata 2.0.", rekao je Hu iz Macquarieja. “Njihova evidencija pokazuje da ne mogu promašiti cilj rasta BDP-a, ali također ne žele pretjerati u isporuci. U ovom trenutku će svoje karte držati blizu škrinje.”

Sastanci visokog profila u Pekingu koincidirali bi s Trumpovim govorom na zajedničkoj sjednici Kongresa 4. ožujka, gdje bi američki predsjednik mogao proći kroz svoj dnevni red i ciljeve za godinu.

Dok je drugo najveće svjetsko gospodarstvo poraslo za 5% u 2024., rast maloprodaje naglo je pao na 3,4% sa 7,1% u 2023. Povlačenje nekretnina je i dalje i dalje, s ulaganjima u sektoru koja su prošle godine pala za 10,6% u odnosu na godinu ranije.

"Mislimo da će vlada vjerojatno dati prioritet 'poticanju potrošnje' kao glavnoj političkoj zadaći na sastanku NPC-a", rekao je Tao Wang, glavni ekonomist za Kinu u investicijskoj banci UBS, u bilješci.

Kina je nastojala potaknuti potrošnju koristeći subvencije za razmjenu kako bi potaknula kupnju odabrane robe. Vlasti su u siječnju proširile program zamjene kako bi uključile pametne telefone i više kućanskih aparata, a pojedinosti o veličini subvencije trebale bi biti objavljene na dvije sjednice.

Tagovi: #Kina, #poticaji, #inflacija, #potrošnja, #dvije sjednice, #kineska ekonomija
PROČITAJ I OVO
Kina potiho ukinula carine na američke čipove
CARINE
Kina potiho ukinula carine na američke čipove
PEKING - Kina je, čini se, potiho povukla carine od 125 posto na neke poluvodiče proizvedene u Sjedinjenim Američkim Državama, otkrivaju tri špediterske agencije iz tehnološkog središta Shenzhena u razgovoru za CNN.
Njemačka vlada ove godine očekuje ekonomsku stagnaciju
OČEKIVANJA
Njemačka vlada ove godine očekuje ekonomsku stagnaciju
BERLIN - Njemačko gospodarstvo ove će godine stagnirati, objavila je danas njemačka vlada. U prethodnoj ocjeni gospodarskih kretanja predviđao je rast BDP-a od 0,3 posto.
Plenković na Vladi o gospodarskim rezultatima: Hrvatski BDP per capita sada je na razini mađarskog
PREMIJER
Plenković na Vladi o gospodarskim rezultatima: Hrvatski BDP per capita sada je na razini mađarskog
ZAGREB - Premijer Andrej Plenković u uvodu sjednice Vlade u četvrtak osvrnuo se na najnovije makroekonomske pokazatelje, prije svega na revidiranu stopu rasta hrvatskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 3,9 posto u 2024. godini, istaknuvši da je riječ o drugoj najvećoj stopi rasta u EU, a istaknuo je i da je BDP po glavi stanovnika sada na razini mađarskog.
Slovenija je prošle godine imala najviše zaposlenih od 1991. godine
TRŽIŠTE RADA
Slovenija je prošle godine imala najviše zaposlenih od 1991. godine
LJUBLJANA - Lani je u Sloveniji bilo 944.008 zaposlenih, što je najviše od 1991. godine, odnosno 27 posto više nego 1997. godine, kada ih je bilo najmanje. Mijenja se struktura radno aktivnog stanovništva, sve je više stranaca.
Grčka najzaduženija, Hrvatska ispod prosjeka EU
ZADUŽENOST
Grčka najzaduženija, Hrvatska ispod prosjeka EU
ZAGREB - Prema najnovijim podacima Eurostata za četvrti kvartal 2024., Grčka i dalje prednjači kao najzaduženija članica Europske unije, s udjelom konsolidiranog duga opće države od čak 153,6 posto BDP-a.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE