GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kina je prvi trgovinski partner svijeta, nekad su to bile Sjedinjene države

Kina je prvi trgovinski partner svijeta, nekad su to bile Sjedinjene države
LIDERI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 22.04.2023 / 20:42
Autor: SEEbiz
BEOGRAD - Profesor Fakulteta ekonomije i političkih nauka u Beogradu Ivan Vujačić rekao je da je Kina sada prvi trgovinski partner svijeta, što je nekad bila Amerika, te istaknuo da je ekonomski odnos dviju zemalja jedan od najvažnijih.

Vujačić je na online konferenciji "Američka politika i ekonomija: pogled iz Srbije" istaknuo da su, međutim, odnosi Pekinga i Washingtona posljednjih godina postali složeniji i zategnutiji.

Na panelu "Amerika u suvremenim međunarodnim gospodarskim odnosima" istaknuo je da je u Americi broj zaposlenih u industriji pao na 10 posto, za što Amerikanci krive Kinu i zbog toga joj uvode restrikcije. Vujačić, međutim, smatra da je za to više kriva automatizacija i novi softver, nego Kina.

Podsjetio je da su od 2018. Amerika i Kina uključene u trgovinski rat, pri čemu obje zemlje nameću carine jedna drugoj na robu. Amerika pak optužuje Kinu za nepoštenu trgovinsku praksu, uključujući krađu intelektualnog vlasništva i prisilni prijenos tehnologije, dok Kina optužuje Ameriku da pokušava ograničiti njezin rast kao globalne gospodarske sile.

Osim trgovinskog rata, Amerika i Kina vode niz drugih gospodarskih sporova – primjerice, Amerika optužuje Kinu da manipulira vrijednošću svoje valute, juana, kako bi stekla prednost u međunarodnoj trgovini. Amerika je također zabrinuta zbog rastućeg utjecaja Kine u ključnim industrijama, poput telekomunikacija i proizvodnje visoke tehnologije.

Jelena Žarković, profesorica na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, objasnila je da su, unatoč ovim izazovima, SAD i Kina nastavile održavati gospodarske odnose. U studenom 2020. dvije su zemlje potpisale trgovinski sporazum prve faze, u kojem se Kina obvezala kupovati dodatnu robu i usluge od SAD-a i izvršiti strukturne promjene u svojoj gospodarskoj politici.

Međutim, mnoga temeljna pitanja u odnosima SAD-a i Kine ostaju neriješena, a napetosti između dviju zemalja vjerojatno će trajati u doglednoj budućnosti. Predavači su se složili da je trgovinski rat imao značajan utjecaj na globalno gospodarstvo, uključujući pad cijena dionica i povećanu neizvjesnost u međunarodnoj trgovini, a mnoge tvrtke uključene u trgovinu između SAD-a i Kine također su imale poteškoća.

U studenom 2020. dvije su zemlje potpisale postupni sporazum, nazvan "Prva faza" o trgovini koji je smanjio napetosti i pružio olakšanje globalnom gospodarstvu. "Kupujte američko", iako je politika prvi put uvedena 1930-ih, sada zauzima istaknuto mjesto u američkoj trgovinskoj politici. Praksa prekida opskrbe iz inozemstva nastala je tijekom Velike depresije, a panelisti se slažu da su ti zakoni često kontraproduktivni jer su skupi za porezne obveznike, smanjuju izvoz i gube više radnih mjesta nego što stvaraju.

Američki zakoni o nabavi obično nameću teške kazne za kupnju stranih materijala ili sudjelovanje stranih tvrtki u saveznoj nabavi, pa se kaže da je američki Zakon o oporavku i reinvestiranju iz 2009. (Zakon o poticajima) zahtijevao kupnju američkog željeza i čelika osim ako ukupni troškovi projekta ne povećavaju se za 25 posto ili više.

Kina također ima razvijenu strategiju širenja gospodarskog utjecaja na temelju koje jača i svoj politički utjecaj. Jedna od najvećih je "Inicijativa Pojas i put", kojom je obuhvatila gotovo svaku točku planeta nastojeći dati poticaj, prije svega, očuvanju rasta svoje ekonomije, a potom i utjecaju na globalnu ekonomiju. sustav na takav način da bolje zadovoljava potrebe kineskog gospodarstva. .

Dio inicijative "Pojas i put" je i Srbija, koja već ima ugovore s Kinom o realizaciji projekata vrijednih više od sedam milijardi eura, neslužbeno se doznaje. To je i jedan od razloga zašto pojedini domaći ekonomisti već upozoravaju da bi Srbija mogla doživjeti sudbinu pojedinih afričkih zemalja čije banke posuđuju velike infrastrukturne projekte na kojima rade kineske tvrtke, rečeno je na skupu. Internetska debata o američkoj politici i gospodarstvu dio je projekta "Amerikanac - mali poticaj za buđenje" koji Centar za društveni dijalog i regionalne inicijative provodi uz potporu američkog veleposlanstva u Srbiji, javlja Tanjug.

Tagovi: KINESKA EKONOMIJA, Pojas i put, Jelena Žarković, KINESKI IZVOZ, AMERIČKA EKONOMIJA, IVAN Vujačić
PROČITAJ I OVO
Austrija je najpoželjnija radna destinacija za Slovence
ISTRAŽIVANJE
Austrija je najpoželjnija radna destinacija za Slovence
LJUBLJANA - Slovencima je najpoželjnija destinacija za rad u inozemstvu Austrija, a bolji financijski uvjeti najvažniji su razlog za rad izvan vlastite zemlje, pokazuje istraživanje portala za zapošljavanje Mojedelo.com i Boston Consulting Group.
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
INFLACIJA
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
WASHINGTON - Indeks privatne potrošnje (PCE) u SAD-u je u ožujku dosegao godišnji rast od 2,7 posto, što je 0,2 postotna boda više nego u veljači, objavilo je danas američko Ministarstvo trgovine.
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
TRŽIŠTE RADA
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
ANALIZA - Prema privremenim podacima HZMO-a, u ožujku je na Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje zabilježeno 1.665.717 osiguranika.
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE