GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kina i dalje najveći trgovinski partner Njemačke, ali se SAD približava

Kina i dalje najveći trgovinski partner Njemačke, ali se SAD približava
TRGOVINA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 14.02.2024 / 19:59
Autor: SEEbiz / DPA
BERLIN - Kina je još uvijek najvažniji trgovinski partner Njemačke, prema podacima za 2023. objavljenim u srijedu, ali samo s malom razlikom jer Sjedinjene Države rastu.

Njemački uvoz i izvoz u Kinu dosegnuo je 253,1 milijardu eura (270,8 milijardi dolara), samo 0,7 milijardi eura više od njemačke trgovine sa SAD-om, koja je dosegla 252,3 milijarde eura, objavio je njemački Savezni ured za statistiku.

Marža je daleko manja nego prošle godine, kada je dosegla 50,1 milijardu eura.

Iako je njemačka robna razmjena s Kinom pala za 15,5% u usporedbi s prethodnom godinom, što je značajan iznos, Kina je i dalje bila najveći trgovinski partner Njemačke, položaj koji je držala posljednjih osam godina.

U međuvremenu je njemačka trgovina sa SAD-om porasla za 1,1%.

Motorna vozila, prikolice i poluprikolice bila su najvažnija izvozna i uvozna roba, objavio je Državni zavod za statistiku.

"Dominantni položaj Kine u vanjskoj trgovini s Njemačkom se urušava", napisala je vladina agencija Germany Trade and Invest (GTAI) u nedavnoj studiji. Studija kaže da je pomak uglavnom posljedica slabljenja kineskog gospodarstva.

Ostali čimbenici uključuju krizu nekretnina, veće geopolitičke rizike u usporedbi sa SAD-om i slabljenje industrijskih ulaganja, rekao je GTAI.

Njemačke tvrtke također mijenjaju svoje strategije na kineskom tržištu, uključujući pokušaje da se ne oslanjaju toliko na kineske dobavljače za nabavu, rekla je agencija.

Kao i prethodnih godina, treći najveći trgovinski partner Njemačke bila je Nizozemska, s izvozom i uvozom od 214,8 milijardi eura, što je pad od 5,5% u usporedbi s godinom ranije.

U međuvremenu, SAD ostaje najvažnije pojedinačno tržište za robu proizvedenu u Njemačkoj, i tako je od 2015. Njemačka je izvezla robe u vrijednosti od 157,9 milijardi eura u SAD, što je povećanje od 1,1%.

Francuska je bila drugi najvažniji kupac robe proizvedene u Njemačkoj, potrošivši 116,8 milijardi eura, a slijedi je Nizozemska, koja je potrošila 111,5 milijardi eura.

Tagovi: KINA, NJEMAČKA, TRGOVINA, RAZMJENA
PROČITAJ I OVO
Snažan rast trgovine na malo nastavljen i u ožujku
MALOPRODAJA
Snažan rast trgovine na malo nastavljen i u ožujku
ANALIZA - U skladu s našim očekivanjima, snažan godišnji rast prometa u trgovini na malo nastavio se i u ožujku, unatoč smanjenju na mjesečnoj razini.
Njemački BDP blago porastao u prvom kvartalu
BLAGI RAST
Njemački BDP blago porastao u prvom kvartalu
BERLIN - Bruto domaći proizvod Njemačke porastao je u prvom tromjesečju 2024. za 0,2 posto u odnosu na prethodno, izvijestio je u utorak Savezni ured za statistiku na temelju preliminarnih podataka.
Inflacija u eurozoni stabilna u travnju; Hrvatska gotovo dvostruko iznad prosjeka
TRENDOVI
Inflacija u eurozoni stabilna u travnju; Hrvatska gotovo dvostruko iznad prosjeka
FRANKFURT - Potrošačke cijene u eurozoni porasle su u travnju istim tempom kao i u prethodnom mjesecu, a u Hrvatskoj njihov rast bio je gotovo dvostruko snažniji od prosjeka u zoni primjene zajedničke europske valute, pokazali su u utorak izračuni europskog statističkog ureda.
Industrijska proizvodnja oštro pala četvrti mjesec zaredom
TRENDOVI
Industrijska proizvodnja oštro pala četvrti mjesec zaredom
ZAGREB - Industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u ožujku oštro pala četvrti mjesec zaredom na godišnjoj razini, no nešto sporije nego mjesec dana prije.
Prva procjena: Inflacija usporila u travnju
CIJENE
Prva procjena: Inflacija usporila u travnju
ZAGREB - Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni, u travnju 2024. u odnosu na travanj 2023. (na godišnjoj razini) u prosjeku su više za 3,7%.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE