GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Inflacija u Sloveniji pala na 6,9 posto

Inflacija u Sloveniji pala na 6,9 posto
CIJENE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 31.10.2023 / 08:02
Autor: SEEbiz
LJUBLJANA - Godišnja stopa inflacije u Sloveniji smanjena je s rujanskih 7,5 posto na 6,9 posto. Na inflaciju je najviše utjecalo poskupljenje hrane i bezalkoholnih pića. Inflacija na mjesečnoj razini iznosi 0,2 posto.

Cijene usluga u prosjeku su porasle za 8,1 posto, a cijene roba za 6,3 posto. Roba dnevne potrošnje poskupjela je za 8,5 posto, polutrajna roba za 3,2 posto, a trajna roba za 0,4 posto.

Najveći utjecaj na godišnju inflaciju i dalje imaju cijene hrane i bezalkoholnih pića (1,3 postotna boda). One su u jednoj godini u prosjeku porasle za 7,3 posto.

Struja je poskupjela za 24,3 posto i pridonijela 0,8 postotnih bodova, a 0,7 postotnih bodova pridonijela su poskupljenja u skupini rekreacija i kultura (za 7,1 posto).

S druge strane, inflaciju je za 0,2 postotna boda ublažilo pojeftinjenje krutih goriva koja su u prosjeku pojeftinila za 14,1 posto. Inflaciju su smanjila i jeftinija prijevozna sredstva za 0,2 postotna boda (za 2,7 posto).

U odnosu na rujan potrošačke cijene porasle su za 0,2 posto. Prema statističarima, još je u listopadu bio vidljiv utjecaj sezonske promjene kolekcija u trgovinama, odjeća i obuća poskupile su 2,5 posto i inflaciji pridonijele s 0,2 postotna boda.

Poskupilo je svježe voće (za 8,4 posto), tekuća goriva (za 5,7 posto), dizelsko gorivo (za 3,9 posto), farmaceutski proizvodi (za 2,3 posto) te razna dobra i usluge (za 0,9 posto).

Mjesečnu inflaciju za 0,2 postotna boda ublažili su jeftiniji aranžmani (za 5,6 posto), dok su je za po 0,1 postotni bod smanjile niže cijene toplinske energije (za 5,3 posto) i usluga smještaja (za 3,6 posto) te svih ostali mjesečni popusti.

Godišnji rast cijena, mjeren harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, iznosio je 6,6 posto (lanjski listopad 10,3 posto). Na mjesečnoj razini cijene su porasle za 0,3 posto.

Cijene usluga u prosjeku su na godišnjoj razini bile više za 7,9 posto, a cijene roba za šest posto. Roba dnevne potrošnje skuplja je za 8,3 posto, a polutrajna roba za 3,4 posto, dok su cijene trajne robe niže za 0,7 posto.

Tagovi: inflacija u Sloveniji, inflacija, slovenska ekonomija, cijene hrane, hrana
PROČITAJ I OVO
U travnju pogoršano raspoloženje potrošača u vezi s američkom ekonomijom
SIGNALI
U travnju pogoršano raspoloženje potrošača u vezi s američkom ekonomijom
WASHINGTON - Indeks raspoloženja potrošača o američkom gospodarstvu pao je s ožujske vrijednosti od 79,4 boda u travnju na 77,2 boda, objavilo je Sveučilište Michigan.
Austrija je najpoželjnija radna destinacija za Slovence
ISTRAŽIVANJE
Austrija je najpoželjnija radna destinacija za Slovence
LJUBLJANA - Slovencima je najpoželjnija destinacija za rad u inozemstvu Austrija, a bolji financijski uvjeti najvažniji su razlog za rad izvan vlastite zemlje, pokazuje istraživanje portala za zapošljavanje Mojedelo.com i Boston Consulting Group.
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
INFLACIJA
Porastao ključni pokazatelj inflacije u SAD-u
WASHINGTON - Indeks privatne potrošnje (PCE) u SAD-u je u ožujku dosegao godišnji rast od 2,7 posto, što je 0,2 postotna boda više nego u veljači, objavilo je danas američko Ministarstvo trgovine.
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
TRŽIŠTE RADA
Ove godine u Hrvatsku stiže preko 200.000 stranih radnika
ANALIZA - Prema privremenim podacima HZMO-a, u ožujku je na Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje zabilježeno 1.665.717 osiguranika.
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE