GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Bloomberg: Tekući račun Rusije u najvećem suficitu od 1994.

Bloomberg: Tekući račun Rusije u najvećem suficitu od 1994.
SUFICIT
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 11.04.2022 / 23:00
Autor: SEEbiz / Tanjug
MOSKVA — U prvom tromjesečju ove godine Rusija je zabilježila najveći suficit na tekućem računu od 1994., budući da su prihodi od izvoza nafte i plina porasli, a uvoz pao nakon što su Sjedinjene Države i njihovi saveznici uveli sankcije zbog ruskog napada na Ukrajinu.

Ti su prihodi ključni ruski izvor čvrste valute tijekom rata i omogućuju vlastima da plaćaju uvoz, podržavaju gospodarstvo i vraćaju povjerenje u rublju, navodi agencija Bloomberg.

Suficit na tekućem računu Rusije, kao najšira mjera trgovinskih i investicijskih tokova, u prošlom je tromjesečju dosegao 58,2 milijarde dolara, što je više nego dvostruko više od 22,5 milijardi dolara prijavljenih godinu dana ranije, objavila je danas Banka Rusije.

Sofia Donets, ekonomistica investicijske tvrtke Renaissance Capital u Moskvi, procjenjuje da je suficit u ožujku iznosio 19 milijardi dolara, prvog punog mjeseca od početka sukoba s Ukrajinom.

"Učinak sankcija se tek treba odraziti na izvoz", rekla je.

Iako se očekuje da će sveobuhvatne sankcije izazvati najdublju recesiju u Rusiji u posljednjih nekoliko desetljeća, europske sankcije do sada se ne odnose na ključni ruski izvoz energije, od čega je zemlja značajno zaradila od rasta cijena energenata od napada 24. veljače.

Kontrole kapitala, koje su uvedene kako bi se ograničio pad rublje, znače da je odljev investicija iz Rusije gotovo zaustavljen.

Analitičari Bloomberg Economicsa predviđaju da će Rusija ove godine od izvoza energije zaraditi gotovo 321 milijardu dolara, odnosno preko 30 posto više nego 2021. godine. Istodobno, Institut za međunarodne financije procjenjuje da bi suficit na tekućem računu Rusije ove godine mogao doseći čak 240 milijardi dolara.

Tagovi: Bloomberg, tekući račun Rusije, ruska ekonomija, ruska nafta
PROČITAJ I OVO
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
GUVERNER
Vujčić: Inflacija do kraja godine na razini od dva posto
OPATIJA - Guverner HNB-a Boris Vujčić je na konferenciji u Opatiji iznio procjenu da će godišnja inflacija do kraja 2024. biti dva posto, a što se tiče prošlog razdoblja visoke inflacije, ističe da je Hrvatska zabilježila drugi najniži kumulativni porast cijena među usporedivim zemljama središnje i istočne Europe
Američka ekonomija usporila na početku godine
USPORAVANJE
Američka ekonomija usporila na početku godine
WASHINGTON - Američko gospodarstvo usporilo je u prvom kvartalu, odražavajući posustajanje osobne potrošnje, izvoza i državnih izdvajanja, pokazale su u četvrtak prve procjene ministarstva trgovine.
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
SIGNALI
Blago pogoršano raspoloženje njemačkih izvoznika u travnju
BERLIN - Raspoloženje među njemačkim izvoznicima blago se pogoršalo u travnju u odnosu na ožujak, pokazalo je najnovije istraživanje münchenskog instituta za ekonomska istraživanja Ifo.
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
SIGNALI
Poboljšano poslovno raspoloženje u Njemačkoj
BERLIN - Raspoloženje u njemačkom gospodarstvu blago se popravilo u travnju. Pokazatelj gospodarske klime, koji izračunava minhenski institut Ifo, porastao je sa sezonski prilagođenih ožujskih 87,9 bodova na 89,4 boda. To je treće uzastopno poboljšanje raspoloženja.
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAPOSLENOST
U Hrvatskoj milijun i 603 tisuće zaposlenih - prosjek 2023.
ZAGREB - U razdoblju od siječnja do prosinca 2023. godine u Hrvatskoj je u prosjeku bilo zaposleno milijun i 603 tisuće osoba, nezaposleno njih 104 tisuće, pri čemu je u tom razdoblju stopa zaposlenosti za osobe od 15 do 64 godine iznosila 65,7 posto, a stopa anketne nezaposlenosti 6,2 posto, podaci su DZS-a.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE