GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

U čemu je tajna malog broja bankrota u Hrvatskoj?

U čemu je tajna malog broja bankrota u Hrvatskoj?
BANKROTI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.10.2023 / 10:09
Autor: SEEbiz
ZAGREB – Od prvog tromjesečja 2022., uključujući drugo tromjesečje 2023., broj proglašenja stečaja u jasnom je uzlaznom trendu, ali Hrvatska po podacima Eurostata, počevši od ove godine, više nije dio tog trenda, piše u Poslovni dnevnik.

Prema odgovorima koje je Poslovni dnevnik dobio praktički od svih trgovačkih sudova u zemlji jasno je da znatniji pad novih stečajnih predmeta nije posljedica štrajka sudskog osoblja, iako je on uzrokovao ponegdje i veće zaostatke u radu.

Utoliko, niže navedene brojke ne znače da hrvatski stečajni suci i upravitelji ove godine imaju bitno manje posla, a potvrda toga dolazi kroz najavu kako će se na najvećem Trgovačkom sudu u Zagrebu – do kraja godine riješiti zaostaci nagomilani u aktivnim stečajnim predmetima koji su izazvani štrajkom.

Generalno, pak, s oprezom treba uzeti kretanja u europskom stečajnom mozaiku, jer proglašenje bankrota nije smrt za poduzeća. Tako ni podatak da je u drugom tromjesečju sezonski prilagođeni broj proglašenja stečaja porastao za 8,4 posto u EU i za 9 posto u europodručju, u usporedbi s prvim kvartalom 2023., ne mora značiti da će automatski porasti i broj ugašenih poduzeća.

No trend nije dobar jer je, usporedbe radi, u prvom kvartalu 2023. broj proglašenih stečaja porastao za 4,2 posto u EU i za 3,5 posto u eurozoni, u odnosu na prethodno, četvrto tromjesečje 2022. Upravo zadnja tromjesečna usporedba po državama članicama pokazuje da je među državama članicama najveći porast primijećen u Mađarskoj (+40,8 posto), Latviji (+24,8 posto) i Estoniji (+24,6 posto), dok je najveće smanjenje zabilježeno na Cipru (-48,5 posto), Hrvatskoj (-23,6 posto) i Danskoj (-15,9 posto).

Najpogođeniji su pružatelji usluga smještaja i prehrane te sektor prijevoza i skladištenja.

Zagrebački odvjetnik Mićo Ljubenko koji je kao stručnjak za stečajeve ispred Odvjetničke komore sudjelovao u izradi novog Stečajnog zakona, smatra da se vrlo vjerojatno radi o različitim metodama praćenja stečajeva kod Eurostata. “Konkretno, u Hrvatskoj se statistički razdvaja stečaj i predstečaj, dok većina drugih zemalja predstečaj provodi u okviru stečaja”, kaže Ljubenko, piše novinarka Poslovnog dnevnika Suzana Varošanec.

Tagovi: banmkroti, osobni stečajevi
PROČITAJ I OVO
Rusija napala ukrajinska energetska postrojenja u tri regije
NAPADI
Rusija napala ukrajinska energetska postrojenja u tri regije
MOSKVA - Rusija je napala ukrajinska energetska postrojenja u tri regije, oštetivši opremu i ranivši najmanje jednog radnika, rekao je ukrajinski ministar energetike German Galuščenko.
Amerikanci će Ukrajincima poslati rakete Patriot, ali ne i cijeli sustav
POMOĆ
Amerikanci će Ukrajincima poslati rakete Patriot, ali ne i cijeli sustav
WASHINGTON - Ministarstvo obrane Sjedinjenih Američkih Država (Pentagon) najavilo je da će ubrzati isporuku raketa za protuzračnu obranu Patriot i topničkog streljiva Ukrajini.
Deseci tornada pogodili središnji dio SAD-a
TORNADO
Deseci tornada pogodili središnji dio SAD-a
WASHINGTON - Deseci tornada pogodili su središnji dio Sjedinjenih Država, uzrokujući značajnu štetu i ozlijedivši najmanje tri osobe prema vlastima, piše AFP.
DP na točki loma: Kako progutati SDSS u Vladi?
PREGOVORI
DP na točki loma: Kako progutati SDSS u Vladi?
ZAGREB - DP-ovci su se povukli kućama u Slavoniju i tamo razgovaraju kako doskočiti problemu oko SDSS-a u Vladi na što nikako ne pristaju.
Grbin: Plenkoviću treba psihijatar
OŠTRO
Grbin: Plenkoviću treba psihijatar
ZAGREB - Predsjednik SDP-a Peđa Grbin kaže da oni o imenima ne govore i da na sjednici Predsjedništva nisu govorili o tome.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE