GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Putinov savjetnik: Razgovori u Rijadu bit će bilateralni, nikako trilateralni

Putinov savjetnik: Razgovori u Rijadu bit će bilateralni, nikako trilateralni
NAJAVE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.02.2025 / 07:17
Autor: SEEbiz
RIJAD - Jurij Ušakov, savjetnik ruskog predsjednika Vladimira Putina za vanjsku politiku, rekao je po dolasku u saudijsku prijestolnicu Rijad da će razgovori o Ukrajini biti isključivo bilateralni, izvijestila je ruska državna novinska agencija RIA.

“Došli smo pregovarati samo s američkim kolegama. Glavno je započeti stvarnu normalizaciju odnosa između nas i Washingtona”, rekao je Ušakov, a prenosi RIA. “Ovo su bilateralni razgovori, čisto bilateralni. Ne može biti nikakvih trilateralnih razgovora u Rijadu.”

Visoki ruski i američki dužnosnici trebali bi se sastati u utorak u Saudijskoj Arabiji radi razgovora čiji je cilj, prema tvrdnjama Moskve, obnova bilateralnih odnosa, postavljanje temelja za pregovore o Ukrajini i sastanak Vladimira Putina i Donalda Trumpa.

Obje su strane, međutim, umanjile značaj očekivanih rezultata u Ukrajini, nakon tri godine gotovo potpunog zamrzavanja njihovih veza zbog rata. Ukrajinci i Europljani strahuju da će ih Washington napustiti, koji bi im iza “leđa” mogao tražiti dogovor s Rusijom, tvrde agencije.

Kremlj će vjerojatno biti spreman raspravljati o sigurnosti na europskom kontinentu u cjelini, nakon što je prethodno pozvao na povlačenje NATO snaga iz istočne Europe i invaziju na Ukrajinu vidio kao odgovor na egzistencijalnu prijetnju koju vidi od NATO-a.

Sastanak, s kojeg su isključeni Ukrajinci i Europljani, dolazi usred diplomatskih previranja izazvanih prošlotjednim razgovorom Trumpa i Putina, koji je razbio jedinstvo Zapada protiv Moskve.

Europljani su se u ponedjeljak sastali u Parizu kako bi razgovarali o svojoj strategiji, dok je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij stigao u Tursku kako bi se sastao sa svojim kolegom Recepom Tayyipom Erdoganom u utorak i u Saudijskoj Arabiji u srijedu. Posebni izaslanik SAD-a za Ukrajinu Keith Kellogg otputovat će u utorak u Poljsku, a potom u Kijev u četvrtak.

S američke strane, državni tajnik Marco Rubio boravio je u ponedjeljak u Saudijskoj Arabiji gdje ga je primio prijestolonasljednik Mohammed bin Salman.

Prema riječima glasnogovornika ruskog predsjednika Dmitrija Peskova, sastanak u Rijadu “također će biti posvećen pripremi mogućih pregovora o rješenju ukrajinskog sukoba i organiziranju susreta dvojice predsjednika” Putina i Trumpa.

Bliski istok također bi mogao biti na stolu za razgovore, prema šefu ruske diplomacije, u trenutku kada se Rusi i Amerikanci natječu u regiji, a Moskva je vidjela da njeni saveznici Bashar al-Assad u Siriji i Iranu trpe neuspjehe posljednjih mjeseci.

Volodimir Zelenski ponovio je u ponedjeljak da Ukrajina “neće priznati” nijedan sporazum postignut bez njega i izrazio žaljenje što nije bio unaprijed obaviješten o razgovorima u Rijadu.

Tagovi: #putin, #ušakov, #mirovni pregovori, #trump, #rusija, #ukrajina
PROČITAJ I OVO
Europski čelnici zabrinuti zbog američkog soliranja u pregovorima oko Ukrajine
ZABRINUTOST
Europski čelnici zabrinuti zbog američkog soliranja u pregovorima oko Ukrajine
LONDON - Europski čelnici potajno savjetuju ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom da bude oprezan oko napora Sjedinjenih Država da postignu mirovni sporazum s Rusijom.
Jak potres na granici SAD-a i Kanade
PODRHTAVANJE TLA
Jak potres na granici SAD-a i Kanade
NEW YORK - Snažan potres magnitude 7.0 pogodio je jučer udaljeno područje na granici između američke savezne države Aljaske i kanadskog teritorija Yukon.
Putinovo najnovije upozorenje Ukrajini pokazuje koliko je malo vjerojatan mirovni sporazum
RUSIJA-UKRAJINA
Putinovo najnovije upozorenje Ukrajini pokazuje koliko je malo vjerojatan mirovni sporazum
MOSKVA - Ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio je da će Moskva silom preuzeti ukrajinski teritorij ako se kijevske trupe ne povuku, signalizirajući krutost oko ključne točke spoticanja u mirovnim pregovorima.
Porezni obveznici će Andriju Mikulića platiti još 71 tisuću eura
SRAMOTNO
Porezni obveznici će Andriju Mikulića platiti još 71 tisuću eura
ZAGREB - Uhićeni bivši glavni državni inspektor Andrija Mikulić je iz remetinečkog zatvora poslao zahtjev za isplatu dodatka 6+6. To znači da će sljedećih šest mjeseci primati punu plaću, a zatim pola te svote još šest mjeseci.
Plenkovića dojmio susret s papom: Pozvao sam ga u Hrvatsku
SUSRETI
Plenkovića dojmio susret s papom: Pozvao sam ga u Hrvatsku
VATIKAN - Nakon susreta s papom, premijer Andrej Plenković otkrio je o čemu su razgovali. Dotaknuli su se položaja Hrvata u BiH, ali i globalnih izazova, a papu je ponovno pozvao u Hrvatsku.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE