Grossi: Iran bi mogao nastaviti obogaćivanje uranija u roku od nekoliko mjeseci |
| Objavljeno: 29.06.2025 / 12:23 |
| Autor: SEEbiz |
| PARIZ - Iran bi mogao ponovno pokrenuti postrojenja za obogaćivanje uranija u roku od nekoliko mjeseci, prema Rafaelu Grossiju, čelniku Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). U intervjuu za američku televiziju CBS u subotu, također je ocijenio da američki napadi na iranska nuklearna postrojenja nisu uzrokovali potpuno uništenje, kako tvrde američke vlasti. |
|
"Kapaciteti koje imaju su dostupni. Po mom mišljenju, mogu ponovno pokrenuti veći broj centrifuga koje proizvode obogaćeni uranij u roku od nekoliko mjeseci", rekao je Grossi, izvijestili su britanski BBC i njemačka novinska agencija dpa. Čelnik IAEA-e također je ocijenio da je nemoguće tvrditi da su nedavni američki napadi na iranska nuklearna postrojenja uzrokovali potpuno uništenje, kako tvrdi američki predsjednik Donald Trump te inzistira na tome da su napadi zaustavili iranski nuklearni program na nekoliko godina. Opseg štete na nuklearnim postrojenjima u Iranu ne može se neovisno provjeriti i ostaje nejasan, prema dpa. Grossi, u međuvremenu, naglašava da je IAEA prvenstveno zainteresirana za pronalazak obogaćenog uranija u Iranu. Rekao je da se agencija već nekoliko godina pita zašto je pronašla tragove obogaćenog uranija na raznim mjestima. Pitanje obogaćivanja uranija ključna je točka neslaganja u pregovorima o iranskom nuklearnom programu. Iran inzistira na tome da je to njegovo pravo, dok Sjedinjene Države i Izrael odbijaju pristati na to. Iran je ovog mjeseca dodatno pooštrio svoju politiku nakon razornih izraelskih i američkih napada i zasad nije pristao nastaviti nuklearne pregovore. Istodobno, prema izvješću portala Politico, iranske vlasti odlučile su ograničiti nadzor IAEA-e nad iranskim nuklearnim kapacitetima, a iranski parlament ovog je tjedna glasao za obustavu suradnje s agencijom. Prije napada, Iran je pregovarao s Washingtonom o novom nuklearnom sporazumu koji bi zamijenio prethodni, iz kojeg se američki predsjednik Trump jednostrano povukao u ime Sjedinjenih Država 2018. godine. |
|
|
| Tagovi: #rafael grossi, #iranski nuklearni program, #uranij, #obogaćeni uranij, #napad amerike na iran, #iaea |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Ukrajinci pogodili rafineriju 15 km od Kremlja |
| KIJEV - Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski zahvalio je pripadnicima ukrajinskih obrambenih snaga koji su danas izveli uspješan napad na Moskovsku rafineriju nafte, objekt koji ima važnu ulogu za rusku vojnu logistiku. |
| Netanyahu: Spriječili smo Iran |
| TEL AVIV - Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je u ponedjeljak da je vojna kampanja protiv Irana spriječila Teheran da u bliskoj budućnosti razvije nuklearno oružje i otklonila egzistencijalnu prijetnju židovskoj državi. |
| Poljska traži stalnu američku bazu |
| VARŠAVA - Strateški cilj Poljske je stalna američka vojna prisutnost na njezinom teritoriju, izjavio je predsjednik Karol Nawrocki tijekom posjeta Sjedinjenim Državama, gdje bi se trebao sastati s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. |
| Noćni udar na Kijev, gori jedan od simbola Ukrajine |
| KIJEV - Rusija je tijekom noći ponovno izvela val balističkih raketnih napada na Kijev, pri čemu je pogođena povijesna Uspenska katedrala unutar Kijevsko-pečerske lavre, jednog od najvažnijih simbola ukrajinske duhovne i kulturne povijesti. |
| Amerika i Iran postigli mirovni sporazum, potpis se očekuje u petak |
| ISLAMABAD - SAD i Iran postigli su sporazum o okončanju gotovo četveromjesečnog rata, a obje strane proglasile su trenutni i trajni prekid vojnih operacija na svim frontama, uključujući i Libanon, rekao je u nedjelju pakistanski premijer Shehbaz Sharif. |