GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Blinken: SAD podržava svrgnutog predsjednika Nigera

Blinken: SAD podržava svrgnutog predsjednika Nigera
PORUKE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 29.07.2023 / 09:37
Autor: SEEbiz / H
WASHINGTON - Američki šef diplomacije Antony Blinken pozvao je na trenutačno oslobađanje svrgnutog predsjednika Nigera Mohameda Bazouma i na obnovu demokratskog poretka u zemlji.

Čelnici državnog udara u Nigeru imenovali su jučer generala Abdurahmana Tianija, poznatog i kao Omar Tiani, na čelo države objavljujući da su svrgnuli Bazouma u sedmom vojnom preuzimanju vlasti u zapadnoj i središnjoj Africi u manje od tri godine.

Sjedinjene Države istaknule su da nude bezrezervnu potporu svrgnutom predsjedniku. Blinken je također upozorio one koji su zatočili Bazouma da je u opasnosti stotine milijuna dolara pomoći.

Bazoum je prvi izabrani predsjednik koji je došao na tu dužnost nakon stjecanja neovisnosti 1960. Smatra ga se ključnim saveznikom zapadnih zemalja u borbi protiv islamskih militanata u regiji.

Za njega se za sada zna da je dobro i da ga njegovi vlastiti čuvari drže zatočenog.

Blinken je nazvao Bazouma po drugi put zadnjih dana, rekavši da će Washington nastaviti raditi na "osiguranju pune obnove ustavnog poretka i demokratske vladavine u Nigeru".

U odvojenom pozivu Mahamaduu Isoufuu, koji je bio predsjednik Nigera prije Bazouma, Blinken je rekao da "žali što su oni koji su priveli Bazouma zaprijetili godinama uspješne suradnje i stotinama milijuna dolara" pomoći, rekao je glasnogovornik ministarstva Matt Miller.

Vijeće sigurnosti UN-a pozvalo je na trenutno i bezuvjetno oslobađanje Bazouma i osudilo napore da se protuustavno promijeni legitimna vlada Nigera.

Francuska, čije je kolonijalno carstvo uključivalo Niger, rekla je da ne priznaje nijednog vođu državnog udara i da će priznati samo Bazouma kao šefa države.

"Najoštrije ponavljamo jasan zahtjev međunarodne zajednice za trenutnom ponovnom uspostavom ustavnog poretka i demokratski izabrane civilne vlasti", stoji u priopćenju francuskog ministarstva vanjskih poslova.

Državni udar gurnuo je regiju Sahel u daljnju neizvjesnost nakon sličnih preuzimanja vlasti u Burkini Faso i Maliju. Oštro su ga osudila međunarodna tijela uključujući Afričku uniju, zapadnoafrički regionalni blok (Ecowas), EU i UN.

Međutim, vođa ruske skupine plaćenika Wagner navodno je pohvalio državni udar, opisujući ga kao trijumf. "Ono što se dogodilo u Nigeru nije ništa drugo nego borba naroda Nigera sa svojim kolonizatorima", citiran je Jevgenij Prigožin na Telegram kanalu povezanim s Wagnerom.

BBC nije uspio provjeriti autentičnost njegovih komentara.

Vjeruje se da skupina Wagner ima tisuće boraca u zemljama uključujući Srednjoafričku Republiku (CAR) i Mali, gdje ima unosne poslovne interese, ali također jača diplomatske i gospodarske odnose Rusije. Wagnerovi borci optuženi su za rašireno kršenje ljudskih prava u nekoliko afričkih zemalja.

General Tiani (62) na čelu je predsjedničke garde od 2011., a bivši predsjednik Isoufu ga je 2018. unaprijedio u čin generala. Također je bio povezan s pokušajem državnog udara protiv bivšeg predsjednika 2015., ali pojavio se na sudu kako bi to opovrgao.

Govoreći u televizijskom obraćanju, general Tiani je rekao da je njegova hunta preuzela vlast zbog nekoliko problema u Nigeru, uključujući nesigurnost, ekonomske probleme i korupciju. Također se obratio globalnim saveznicima Nigera, rekavši da će hunta poštovati sve međunarodne obveze zemlje, kao i ljudska prava.

Život u glavnom gradu Niameju uglavnom se vratio u normalu s otvorenim tržnicama i trgovinama, ali je državnim službenicima rečeno da odu kućama.

U međuvremenu, Nigerci imaju podijeljena mišljenja o puču. Neki kažu da nesigurnost u zemlji nije bila dovoljno jak razlog da opravda puč, dok su drugi podržavali huntu.

Državni udar u Nigeru zadnji je u valu vojnih preuzimanja vlasti koji su posljednjih godina pogodili zapadnoafričku regiju, svrgavajući vlade u zemljama uključujući Mali, Gvineju i Burkinu Faso.

Na Zapadu sada postoji zabrinutost oko toga kojim će se zemljama kao saveznicama novi čelnik okrenuti. Nigerovi susjedi, Burkina Faso i Mali, okrenuli su se prema Rusiji nakon vlastitih državnih udara.

Ovo je peti državni udar u Nigeru otkad je stekao neovisnost od Francuske 1960.

Tagovi: Antony Blinken, Niger
PROČITAJ I OVO
Vučemilović se još nije dogovorila s HDZ-om
OTKRIĆA
Vučemilović se još nije dogovorila s HDZ-om
ZAGREB - Sve su jasniji obrisi nove parlamentarne većine. Detalji se još ne znaju. Tko će je činiti, trebalo bi biti poznato u utorak, nakon sastanka HDZ-a i Domovinskog pokreta te onoga s predstavnicima manjina.
U Hrtkovcima prvi put javno obilježen početak progona srijemskih Hrvata
TUŽNA OBLJETNICA
U Hrtkovcima prvi put javno obilježen početak progona srijemskih Hrvata
HRTKOVCI - Polaganjem vijenaca na grob ubijenog Mijata Štefanca u selu Hrtkovci vodstvo hrvatske zajednice u Srbiji je u ponedjeljak prvi put javno obilježilo obljetnicu početka progona srijemskih Hrvata
von der Leyen: Kina treba pritisnuti Rusiju da završi rat u Ukrajini
STAVOVI
von der Leyen: Kina treba pritisnuti Rusiju da završi rat u Ukrajini
PARIZ - Francuska i Europska komisija rekle su u ponedjeljak kineskom predsjedniku Xiju Jingpingu da žele da on iskoristi svoj utjecaj na Rusiju kako bi okončala svoj rat u Ukrajini, ističući pritom da Europska unija neće posustati u svojoj podršci Kijevu.
Matijević: Grbin treba podnijeti ostavku
JASNA PORUKA
Matijević: Grbin treba podnijeti ostavku
SPLIT - Šef splitskog SDP-a Davor Matijević na svom Facebook profilu objavio je status u kojem proziva aktualnog predsjednika stranke Peđu Grbina. Matijević tvrdi kako Grbin mora odmah dati ostavku, a posebno mu zamjera pregovore s Domovinskim pokretom.
Plenković indirektno priznao da SDSS neće biti dio većine
NOVA VEĆINA
Plenković indirektno priznao da SDSS neće biti dio većine
ZAGREB - "Mi ćemo se pobrinuti da se prava manjina poštuju i da Vlada usvoji Operativni plan za nacionalne manjine."
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE