GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Bezosovo vjenčanje izazvalo val ogorčenja u Veneciji

Bezosovo vjenčanje izazvalo val ogorčenja u Veneciji
REAKCIJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 24.06.2025 / 11:37
Autor: SEEbiz
VENECIJA - Nadolazeće vjenčanje Jeffa Bezosa u Veneciji postalo je povod za prosvjede, jer se lokalno stanovništvo, nezadovoljno pretjeranim turizmom, pridružuje klimatskim aktivistima kako bi bjesnilo protiv spektakla koji za njih utjelovljuje mnoge globalne probleme.

Priča se da su mnogi od najekskluzivnijih hotela i vodenih taksija u gradu rezervirani za trodnevnu ekstravagancu ovog tjedna, budući da će se osnivač Amazona Bezos, jedan od najbogatijih ljudi na svijetu, oženiti TV voditeljicom Lauren Sánchez.

Datumi i detalji strogo su čuvana tajna, ali pažljivo obnovljena Scuola Grande della Misericordia navodno je među mjestima održavanja. Grad je dugo bio sinonim za neodrživi turizam i rizike klimatskih promjena, jer porast razine mora prijeti njegovim arhitektonskim draguljima iz renesansnog doba.

Lokalni aktivisti odgovorili su lijepljenjem gradskih zidina plakatima "Nema mjesta za Bezosa" - referencom na njegova ulaganja u svemirsku tehnologiju - i postavljanjem transparenata na mjesta uključujući most Rialto i otok San Giorgio.

„Ono što se ovdje događa je očita arogancija“, rekla je Marta Sottoriva (34), srednjoškolska profesorica engleskog jezika i aktivistica. „On iskorištava grad na isti način na koji je iskorištavao radnike diljem svijeta kako bi izgradio svoje carstvo.“

U ponedjeljak su aktivisti za klimu i borbu protiv nejednakosti na Trgu svetog Marka razvili ogroman transparent na kojem je pisalo: „Ako možete unajmiti Veneciju za svoje vjenčanje, možete platiti veći porez“. Policija ga je brzo uklonila.

„Bezosovo vjenčanje simbol je iznimnog bogatstva, privilegija i mnogih stvari koje trenutno idu po zlu u svijetu“ i održava se u „jednom od klimatski najosjetljivijih gradova na svijetu“, rekla je Clara Thompson, aktivistica Greenpeacea.

Slavne osobe, kulturne velikane i bogati mecene redovito posjećuju venecijanske umjetničke i arhitektonske bijenale i godišnje filmske festivale. Godine 2014. holivudska zvijezda George Clooney oženio se odvjetnicom za ljudska prava Amal Alamuddin.

No, Bezosovo vjenčanje dirnulo je u živac mnoge Venecijance, koji tvrde da konzervativni gradonačelnik Luigi Brugnaro više brine o povećanju broja turista nego o poboljšanju života lokalnih stanovnika.

„Mlečani se osjećaju izdano, zanemareno i zaboravljeno“, rekao je Tommaso Bortoluzzi, općinski vijećnik oporbene Demokratske stranke. „Mnogi građani osjećaju da su izgubili sposobnost živjeti u vlastitom gradu na miran, spokojan i tradicionalan način, dok je Venecija postala muzej na otvorenom.“

Broj stanovnika koji žive u povijesnom središtu Venecije pao je sa 100.000 u 1980-ima na manje od 50.000 danas, prema Venessiji, web stranici koja prati trendove stanovništva - dok su hotelski kreveti i turistički apartmani porasli.

Tagovi: #Jeff Bezos, #Venecija, #Lauren Sánchez, #George Clooney, #Amazon, #Greenpeace
PROČITAJ I OVO
Četvero uhićenih u okolici Benkovca, sumnja se da su izazivali požare
UHIĆENJA
Četvero uhićenih u okolici Benkovca, sumnja se da su izazivali požare
ZADAR - Policija provodi kriminalističko istraživanje nad četiri osobe koje se dovode u vezu s izazivanjem požara na zadarskom području.
U teškoj nesreći u Mađarskoj poginulo dvanaest osoba
TRAGEDIJA
U teškoj nesreći u Mađarskoj poginulo dvanaest osoba
BUDIMPEŠTA - Poljski se autobus tijekom noći prevrnuo na autocesti u istočnoj Mađarskoj. Poginulo je 12 osoba, dok ih je još najmanje deset ozlijeđeno, prenosi Reuters.
Jedan od najvećih napada na Moskvu: Gori logistički centar Wildberriesa
DRONOVI
Jedan od najvećih napada na Moskvu: Gori logistički centar Wildberriesa
MOSKVA - Moskva i šira Moskovska oblast tijekom noći na nedjelju našle su se pod jednim od najvećih napada dronovima posljednjih mjeseci.
DORH otkrio odakle je požar krenuo prema Omišu
ISTRAGA
DORH otkrio odakle je požar krenuo prema Omišu
ZAGREB - Započeo je očevid na mjestu velikog požara koji je u četvrtak navečer buknuo na području Lokve Rogoznice i proširio se sve do Omiša.
Plenković: Vlada će financijski pomoći Omišu i okolici
NAJAVE
Plenković: Vlada će financijski pomoći Omišu i okolici
RIJEKA - Premijer Andrej Plenković rekao je u subotu da će Vlada donijeti odluku o financijskoj podršci gradu Omišu i okolnim mjestima nakon što se procijeni šteta nastala u požarima koji su zahvatili površinu od oko tisuću hektara.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE