Američki obavještajci: Napadi nisu uništili iranski nuklearni program |
| Objavljeno: 25.06.2025 / 07:40 |
| Autor: SEEbiz |
| WASHINGTON - Napadi američke vojske na tri iranska nuklearna postrojenja prošlog vikenda nisu uništili ključne komponente nuklearnog programa te zemlje i vjerojatno su ga usporili za svega nekoliko mjeseci, pokazuje rana procjena američke obavještajne zajednice koju su za CNN opisale četiri osobe upoznate sa sadržajem dokumenta. |
|
Procjenu je izradila Obavještajna agencija ministarstva obrane (DIA), a temelji se na analizi štete koju je nakon napada provela Američka centralna zapovjedništvena komanda (CENTCOM), rekao je jedan od izvora. Analiza još traje i mogla bi se promijeniti kako stižu dodatne informacije, no početni nalazi proturječe tvrdnjama američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je više puta izjavio da su napadi "potpuno i u cijelosti uništili" iranska postrojenja za obogaćivanje urana. Ministar obrane Pete Hegseth u nedjelju je također ustvrdio da su "nuklearne ambicije Irana uništene". Međutim, dva izvora upoznata s izvješćem tvrde da zalihe obogaćenog urana nisu uništene, a prema jednom od njih, većina centrifuga ostala je "netaknuta". "DIA procjenjuje da su SAD uspjele usporiti iranski program možda za nekoliko mjeseci, i to u najboljem slučaju", rekao je taj izvor. Bijela kuća potvrdila je da izvješće postoji, ali tvrdi da je pogrešno. "Ova navodna procjena potpuno je netočna i klasificirana je kao 'strogo povjerljiva', ali ju je ipak CNN-u odala anonimna osoba niskog ranga iz obavještajne zajednice", rekla je glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt. "Objava ove navodne procjene jasan je pokušaj da se obezvrijedi predsjednika Trumpa i diskreditiraju hrabri borbeni piloti koji su savršeno izveli misiju uništenja iranskog nuklearnog programa. Svi znaju što se dogodi kad bacite četrnaest bombi od 13.600 kilograma točno na mete: potpuno uništenje." Američka vojska izjavila je da je operacija protekla prema planu i da je bila "potpuni uspjeh". Ipak, kako navode izvori, još je prerano da SAD ima potpunu sliku posljedica napada, a nisu poznate ni procjene ostalih obavještajnih agencija. Prikupljanje podataka, uključujući i iz same unutrašnjosti Irana, i dalje traje. Izrael je prethodnih dana izveo više napada na iranske nuklearne objekte, ali je tvrdio da su mu za dovršetak operacije bile potrebne američke bunker-buster bombe od 13.600 kilograma. Američki bombarderi B-2 bacili su više od deset takvih bombi na dvije nuklearne lokacije: Fordow i postrojenje za obogaćivanje urana u Natanzu. Ipak, prema procjeni izvora, bombe nisu uništile centrifuge ni visoko obogaćeni uran. Umjesto toga, šteta na sve tri mete – Fordow, Natanz i Isfahan – uglavnom je ograničena na objekte iznad zemlje, uključujući energetsku infrastrukturu i pogone za preradu urana u metal za izradu oružja. "Na temelju svega što smo vidjeli – a ja sam vidio sve – naš bombarderski napad uništio je iransku sposobnost izrade nuklearnog oružja. Naše masivne bombe pogodile su točno tamo gdje je trebalo i savršeno djelovale. Utjecaj tih bombi doslovno je zatrpan pod planinom ruševina u Iranu, pa tko god kaže da napadi nisu bili razorni, pokušava potkopati predsjednika i ovu uspješnu misiju", izjavio je Hegseth za CNN. Trump je danas ponovio je da vjeruje kako je nanesena velika šteta: "Mislim da je sve potpuno uništeno", rekao je. "Piloti su pogodili mete. Mete su uništene i piloti zaslužuju priznanje." Na pitanje hoće li Iran moći obnoviti svoj nuklearni program, Trump je odgovorio: "To je pod ruševinama. To je uništeno." Za razliku od Trumpa i Hegsetha, predsjednik Združenog stožera Dan Caine rekao je u nedjelju da je "daleko prerano" komentirati je li Iran još uvijek sposoban razvijati nuklearno oružje. |
|
|
| Tagovi: #napad amerike na iran, #iranski nuklearni program, #Natanz, #Fordo |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Ukrajinci pogodili rafineriju 15 km od Kremlja |
| KIJEV - Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski zahvalio je pripadnicima ukrajinskih obrambenih snaga koji su danas izveli uspješan napad na Moskovsku rafineriju nafte, objekt koji ima važnu ulogu za rusku vojnu logistiku. |
| Netanyahu: Spriječili smo Iran |
| TEL AVIV - Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izjavio je u ponedjeljak da je vojna kampanja protiv Irana spriječila Teheran da u bliskoj budućnosti razvije nuklearno oružje i otklonila egzistencijalnu prijetnju židovskoj državi. |
| Poljska traži stalnu američku bazu |
| VARŠAVA - Strateški cilj Poljske je stalna američka vojna prisutnost na njezinom teritoriju, izjavio je predsjednik Karol Nawrocki tijekom posjeta Sjedinjenim Državama, gdje bi se trebao sastati s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. |
| Noćni udar na Kijev, gori jedan od simbola Ukrajine |
| KIJEV - Rusija je tijekom noći ponovno izvela val balističkih raketnih napada na Kijev, pri čemu je pogođena povijesna Uspenska katedrala unutar Kijevsko-pečerske lavre, jednog od najvažnijih simbola ukrajinske duhovne i kulturne povijesti. |
| Amerika i Iran postigli mirovni sporazum, potpis se očekuje u petak |
| ISLAMABAD - SAD i Iran postigli su sporazum o okončanju gotovo četveromjesečnog rata, a obje strane proglasile su trenutni i trajni prekid vojnih operacija na svim frontama, uključujući i Libanon, rekao je u nedjelju pakistanski premijer Shehbaz Sharif. |