GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

HPB povećala tržišni udjel na rekordnih 9,4 %

HPB povećala tržišni udjel na rekordnih 9,4 %
RAST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 28.03.2025 / 17:32
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Hrvatska poštanska banka je 2024. godinu završila s imovinom od 7,9 milijardi eura (+ 11,9 %), čime je svoj tržišni udjel povećala na rekordnih 9,4 % i učvrstila poziciju među pet najvećih banaka u Hrvatskoj.

Kao jedan od lidera na hrvatskom bankarskom tržištu, s osnaženom pozicijom nakon završenog pravnog pripajanja u 2023. i operativne integracije Nove hrvatske banke u 2024., HPB je svoje ljudske, informatičke i financijske resurse usmjerila u razvoj i nove iskorake te je u 2025. fokusirana na nastavak provedbe strategije usmjerene na osvajanje tržišnog udjela, digitalizaciju, održivo poslovanje i povećanje vrijednosti za sve dionike.

Svoj agilni pristup i posvećenost klijentima, Banka je u 2024. najbolje potvrdila s ugovorenih 1,3 milijarde eura HPB Super štednje s kojom je u vrijeme rasta inflacije pokrenula trend povećanja kamata na depozite, a 2025. se svojim HPB Super stambenim kreditom za kojim i dalje bilježi iznimno veliki interes, dokazala kao bankarski predvodnik u podršci priuštivijem stanovanju u Hrvatskoj.

Prema revidiranim godišnjim financijskim izvještajima, HPB je u 2024. ostvarila neto dobit od 73,6 milijuna eura uz iznadprosječan povrat na kapital od 13,5 % te rekordnu operativnu dobit, odnosno, rezultat prije rezerviranja od 111,8 milijuna eura (+ 21,9 %) temeljem rasta svih kategorija prihoda, pri čemu je C/I indikator zadržan na razinama ispod 50 posto što reflektira naglašenu učinkovitost poslovanja koju Banka postiže čak i u uvjetima snažnog rasta imovine koja je u posljednjih pet godina više nego udvostručena.

Banka je tijekom posljednjih pet godina učetverostručila tržišnu kapitalizaciju, pri čemu je kretanje cijene dionice nadmašilo ključne referentne vrijednosti kao što su indeksi CROBEX, EURO STOXX i EURO STOXX BANKS. Dioničarima je u 2024. isplaćeno 5,3 milijuna eura dividende iz dobiti 2022., dok je u 2024. donesena odluka o rekordnoj isplati dividende od 48,4 milijuna eura iz dobiti 2023. godine.

Tagovi: #Hrvatska poštanska banka, #HPB, #CROBEX, #EURO STOXX i EURO STOXX BANKS, #Marko Badurina
PROČITAJ I OVO
Istraživanje: Njemačke banke povećavaju svoje naknade
NAKNADE
Istraživanje: Njemačke banke povećavaju svoje naknade
BERLIN - Njemačke banke stalno povećavaju svoje naknade, prema nedavnoj anketi među klijentima banaka.
Nijemci sve skloniji kartičnom i telefonskom plaćanju
SKLONOST
Nijemci sve skloniji kartičnom i telefonskom plaćanju
BERLIN - Većina ljudi u Njemačkoj želi sama odlučiti hoće li plaćati gotovinom ili bez gotovine na blagajni, pokazuje novo istraživanje.
Raiffeisen zaustavlja prodaju ruske jedinice zbog približavanja SAD-a i Rusije
POTEZI
Raiffeisen zaustavlja prodaju ruske jedinice zbog približavanja SAD-a i Rusije
BEČ - Raiffeisen Bank International, najveća zapadna banka koja još uvijek posluje u Rusiji, zaustavila je pokušaje prodaje svoje jedinice u zemlji zbog približavanja Washingtona i Moskve, prema ljudima upoznatim sa situacijom.
UBS više nije tržišno najvrednija europskma banka, nadmašio ga je Banco Santander
PROMJENE
UBS više nije tržišno najvrednija europskma banka, nadmašio ga je Banco Santander
MADRID - Banco Santander nadmašio je UBS kao najveća banka u kontinentalnoj Europi po tržišnoj kapitalizaciji, dok američke carine lebde kroz pogođeni bankarski sektor u regiji.
KEKS Pay postaje samostalna tvrtka
POTEZI
KEKS Pay postaje samostalna tvrtka
ZAGREB – Kao posljedica iznimnog uspjeha i snažnog rasta posljednjih šest godina, Erste&Steiermärkische Bank d.d. (Erste banka) izdvaja poslovanje aplikacije KEKS Pay u zasebno trgovačko društvo KEKS Pay d.o.o., Zagreb.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE