GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

U primjeni dodatne američke carine na proizvođače auto dijelova

U primjeni dodatne američke carine na proizvođače auto dijelova
CARINE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 03.05.2025 / 20:21
Autor: SEEbiz
LONDON - Nakon što su SAD početkom travnja počele naplaćivati dodatne carine na uvoz automobila, danas je stupila na snagu dodatna carina od 25% na uvoz autodijelova, javlja britanski BBC.

Američki predsjednik Donald Trump uvjeren je da će to potaknuti proizvođače da presele proizvodnju u SAD.

Nove tarife stupaju na snagu nekoliko dana nakon što je Trump neznatno ublažio tarife za domaće proizvođače nakon snažnog lobiranja proizvođača. Izvršnom uredbom krajem travnja spriječio je dupliciranje carina za automobilsku industriju i smanjio carinske stope za komponente proizvedene u Sjedinjenim Državama.

Trump je više puta izrazio uvjerenje da će takve mjere potaknuti proizvođače da presele proizvodnju u SAD, no analitičari upozoravaju da bi to značilo veće troškove za proizvođače i u konačnici više cijene vozila za kupce.

Prema BBC-ju, proizvođači automobila trenutno bilježe rast prodaje, potaknuti strahom potrošača od povećanja cijena. General Motors i Ford, među ostalima, izvijestili su ovog tjedna da je prodaja u travnju porasla dvoznamenkastim brojkama.

GM je također upozorio da ove godine očekuje oko 5 milijardi dolara dodatnih troškova zbog carina.

Mnogi automobilski divovi, uključujući Stellantis, koji je vlasnik Jeepa, Fiata i Chryslera, povukli su svoje poslovne prognoze za cijelu godinu zbog neizvjesnosti oko Trumpovih tarifa.

Kako izvještava BBC, gotovo polovica vozila prodanih u SAD-u prošle godine uvezena je iz inozemstva.

Tagovi: #američke carine, #trumpove carine, #auto dijelovi
PROČITAJ I OVO
IG Metall pobijedio na izborima za radničko vijeće u Volkswagenu
SINDIKATI
IG Metall pobijedio na izborima za radničko vijeće u Volkswagenu
WOLFSBURG - Njemački sindikat IG Metall u petak je ostvario uvjerljivu pobjedu na izborima za radničko vijeće u automobilskom divu Volkswagenu.
Porsche još uvijek traži preokret nakon velikih otpisa u 2025.
OPORAVAK
Porsche još uvijek traži preokret nakon velikih otpisa u 2025.
ANALIZA - Njemački proizvođač sportskih automobila Porsche objavio je rezultate poslovanja za 2025. godinu, u kojoj je tvrtka bila pod velikim pritiskom zbog promjene strateške orijentacije i brojnih izazova na tržištu.
Renaultov plan: 36 novih modela, 14 izvan Europe
PLANOVI
Renaultov plan: 36 novih modela, 14 izvan Europe
PARIZ - Renault želi povećati prodaju za petinu do 2030. godine, a htjeli bi polovicu svih svojih automobila prodati izvan Europe. To im je trenutno daleko najvažnije tržište, ali Renault, kao i svi ostali europski proizvođači, suočava se s pritiskom kineskih igrača na starom kontinentu.
Porsche planira otpuštanja zbog pada prodaje u Kini
REZOVI
Porsche planira otpuštanja zbog pada prodaje u Kini
BERLIN - Njemački proizvođač luksuznih automobila "Porsche AG" planira dodatna smanjenja broja zaposlenika i smanjenje troškova istraživanja i razvoja, nakon pada prodaje u Kini i sve jače konkurencije na globalnom tržištu, rekao je izvršni direktor tvrtke Michael Leiters.
Rastuće cijene goriva povećavaju interes za električne automobile u Njemačkoj
POSLJEDICE
Rastuće cijene goriva povećavaju interes za električne automobile u Njemačkoj
BERLIN - Rast cijena benzina zbog rata u Iranu povećao je interes njemačkih kupaca za električne automobile, potvrdile su u srijedu online platforme Carwow i Meinauto.de za dpa na zahtjev.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE