Štrajk u Fordovoj tvornici u Kölnu, prvi put u stotinu godina |
| Objavljeno: 31.05.2025 / 08:55 |
| Autor: SEEbiz |
| BERLIN - Ford je u krizi. Više od 10.000 ljudi štrajka – prvi put u stogodišnjoj povijesti Fordove tvornice u Kölnu. Kako ta napeta situacija utječe na taj njemački grad i regiju, na radna mjesta i općenito na gospodarstvo? |
|
Kapiju broj 4 u Fordovoj tvornici u Kölnu blokirali su uz pomoć crveno-bijelih traka. Bila su tu i dva natpisa na kojima je stajalo: „Štrajkbreherima pristup kroz Kapiju 1". Ali tog radnog dana sredinom svibnja štrajkbrehera gotovo da uopće nije bilo. Više od 10.000 od ukupno 11.500 zaposlenih obustavilo je rad na 24 sata, kaže za DW David Lüdtke, predstavnik sindikata IG Metal u firmi Ford u Kölnu. Jedan od štrajkača bio je i Ahmed Cözmez, inženjer razvoja u Fordu. „Taj Fordov DNK je u nama", kaže Cözmez. Starija generacija u njegovoj obitelji uvijek je vjerovala: jednom u Fordu, uvijek u Fordu. Ili: ako počneš raditi u Fordu, tamo ćeš dočekati i mirovinu. Ali sada američka tvrtka želi u tvornici u Kölnu ukinuti 2.900 radnih mjesta. Solidarnost s radnicima Forda Ovoga puta nisu štrajkali samo radnici Forda: u znak podrške, iz čitave Njemačke u Kölnu su im se pridružili članovi sindikata IG Metal iz rudarske i kemijske industrije. Bilo je solidarnosti i iz inozemstva. Fordov inženjer Cözmez kaže da su mnogi zbog toga puni nade i spremni boriti se za svoja radna mjesta. Ali – neizvjesnost ostaje. Ford u problemima Ova tvrtka u Europi već duže vrijeme bilježi gubitke. Iako je Ford Fiesta iz Kölna dugo bila veliki uspjeh, njezina proizvodnja obustavljena je 2023. kako bi se napravilo mjesta za električne modele. Ford sada u Kölnu proizvodi dva modela električnih automobila, ali je prodaja znatno manja od očekivanja. Investicije od oko dvije milijarde eura u proizvodnju novih elektro-automobila još se nisu isplatile. „Njemački proizvođači automobila su zakasnili s prelaskom na elektromobilnost, a Ford izgleda tu ima još veće poteškoće“, kaže Anita Wölfl, stručnjakinja u Ifo-centru za inovacijsko gospodarstvo i digitalnu transformaciju. Automobilska industrija na udaru Automobilska industrija posebno osjeća posljedice gospodarskog pada. Ljudi koji nemaju novaca možda se ne mogu odreći kruha – ali novog auta mogu. A Njemačka je sada već drugu godinu za redom u recesiji. „Automobilska industrija to primjećuje – ljudi nemaju volju za kupovinu", kaže Wölfl za DW. Posljedice se osjećaju i izvan Njemačke „Tome bi trebalo dodati i 'Trump-efekt’: američke carine na vozila i auto-dijelove štete automobilskoj industriji", kaže ova stručnjakinja. Automobilsku industriju karakterizira složen, međunarodno umrežen lanac snabdijevanja. „Čak i ako neka tvrtka nije direktno pogođena, carine mogu imati indirektne posljedice." Borba za sigurnost radnika Ali, u slučaju da to ne uspije, sindikat se želi izboriti za pravedne otpremnine i mjere premještanja na druga radna mjesta te stvoriti snažnu, od stečaja zaštićenu mrežu sigurnosti za sve zaposlene. To je vrlo važno, jer je američka tvrtka Ford ukinula takozvanu „Deklaraciju o pokroviteljstvu“ kojom je 2006. matična kompanija iz SAD-a preuzela odgovornost za dugove svoje njemačke podružnice. Sada kada te Deklaracije više nema, sindikat IG Metal i Radnički savjet strahuju da je ugrožena i sigurnost radnih mjesta, koja je njome bila zajamčena do 2032. godine. Unatoč mnogim neizvjesnostima, čini se da je štrajk imao učinka. „Iako još nemamo rezultat, pregovori su otada napredovali – u našem pravcu", kaže Lüdtke. Detalji sporazuma još nisu objavljeni, ali je sindikat priopćio da su s njemačkim rukovodstvom dogovorene ključne točke za daljnje pregovore. „Nakon konzultacija sa centralom tvrtke u SAD-u bit će donesena odluka o tome kako će se stvari dalje odvijati: hoćemo li nastaviti pregovore ili će biti daljih akcija“, kaže predstavnik sindikata David Lüdtke. |
|
|
| Tagovi: #Štrajk u Fordovoj tvornici u Kölnu, #Ford, #auto industrija |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Rimac kreće u posao s BMW-om, zapošljava dodatnih 150 radnika |
| ZAGREB - Danas je u Rimac Kampusu u zagrebačkom Kerestincu predstavljena serijska proizvodnja visokonaponskih baterijskih sustava. Najnoviji je to korak u jačanju proizvodnih kapaciteta Rimac Technologyja i potvrda njihove pozicije pouzdanog Tier 1 partnera globalne automobilske industrije. |
| Spiegel: Šefovi Volkswagena lažiraju krizu zbog pritiska na radnike |
| WOLFSBURG - U Wolfsburgu je zavladala potpuna panika zbog dokumenta od 177 stranica koji predstavlja koncept transformacije konzultantske tvrtke BCG. |
| Šef Porschea isključuje električni model 911 |
| STUTTGART - Izvršni direktor Porschea Michael Leiters donio je odluku koja će oduševiti ljubitelje automobila diljem svijeta. Njemački proizvođač isključio je mogućnost proizvodnje potpuno električne verzije legendarnog sportskog automobila 911. |
| Volkswagen, Stellantis i Renault traže da 70 posto vrijednosti vozila bude proizvedeno u EU |
| BRUXELLES - Najveći europski proizvođači automobila Volkswagen, Stellantis i Renault pozvali su Europsku uniju da uvede jednostavno pravilo "Proizvedeno u Europi", tako da bi vozila koja se prodaju na europskom tržištu morala generirati najmanje 70 posto svoje vrijednosti unutar bloka. |
| Volkswagen smanjuje broj radnika u Njemačkoj |
| BERLIN - Njemački automobilski div Volkswagen smanjit će radnu snagu u Njemačkoj za 19.000 ljudi do kraja godine, objavio je danas izvršni direktor te tvrtke Oliver Blume. |