Stellantis zbog carina stopira pogone u Meksiku i Kanadi |
| Objavljeno: 03.04.2025 / 22:04 |
| Autor: SEEbiz |
| DETROIT - Stellantis pauzira proizvodnju u dvije montažne tvornice u Kanadi i Meksiku dok se tvrtka pokušava suočiti s novom rundom carina predsjednika Donalda Trumpa od 25% na automobile, potvrdila je tvrtka u četvrtak. |
|
Akcije su najbrže i najdrastičnije od strane proizvođača automobila u vezi s novim tarifama, koje su stupile na snagu u četvrtak i nametnute su svim vozilima uvezenim u SAD, uključujući iz Kanade i Meksika. Zastoj u radu Stellantisa počinje u ponedjeljak i trajat će dva tjedna u tvornici proizvođača automobila Windsor u Ontariju u Kanadi i cijeli mjesec travanj u tvornici za montažu Toluca u Meksiku. Kao rezultat pauze u proizvodnji, oko 900 radnika u pratećim pogonima u SAD-u bit će privremeno otpušteno, uz oko 4500 radnika po satu u kanadskom pogonu, prema glasnogovornici tvrtke. Radnici u tvornici u Meksiku i dalje će se javljati u pogon, ali neće proizvoditi vozila zbog svojih ugovornih uvjeta, rekla je glasnogovornica U e-poruci zaposlenicima u četvrtak, šef Stellantisa za Sjevernu Ameriku Antonio Filosa rekao je da je prekid rada tvornice povezan s tarifama, dok tvrtka razmatra svoje opcije. "Nastavljamo procjenjivati srednjoročne i dugoročne učinke ovih carina na naše poslovanje, ali smo također odlučili poduzeti neke hitne radnje, uključujući privremeno pauziranje proizvodnje u nekim od naših kanadskih i meksičkih tvornica za montažu", rekao je Filosa. "Te će radnje utjecati na neke zaposlenike u nekoliko naših američkih pogona i pogona za žigosanje koji podržavaju te operacije." Kanadska tvornica proizvodi monovolumen Chrysler Pacifica i nedavno predstavljeni Dodge Charger Daytona EV. Tvornica u Meksiku proizvodi Jeep Compass SUV i Jeep Wagoneer S EV. Nacionalna predsjednica Unifora Lana Payne, čiji sindikat predstavlja kanadske radnike, u četvrtak je osudila carine i izrazila zabrinutost za svoje članove. "Unifor je upozorio da će američke carine gotovo odmah naštetiti automobilskim radnicima, au ovom slučaju otpuštanja su najavljena prije nego što su carine uopće stupile na snagu", rekla je u priopćenju. "Trump će na teži način naučiti koliko je sjevernoamerički proizvodni sustav međusobno povezan, a automobilski radnici plaćaju cijenu te lekcije." Filosa je rekao da "trenutačno okruženje stvara nesigurnost", ali je uvjerio zaposlenike da je tvrtka, koja nastavlja potragu za novim izvršnim direktorom, "vrlo angažirana sa svim našim ključnim dionicima, uključujući najviše vladine čelnike, sindikate, dobavljače i trgovce u SAD-u, Kanadi i Meksiku." Zaustavljanje proizvodnje također će pomoći Stellantisu da smanji razine zaliha vozila koje su se nakupile usred slabe prodaje mnogih njegovih marki. Ford Motor i General Motors također su odgovorili na carine, ali ne prekidom proizvodnje. GM povećava proizvodnju kamiona Povećanje broja radnika je dodatak onima koje je tvrtka već zapošljavala u tvornici kao pomoćne radnike kako bi podržali ljetne stanke i slobodno vrijeme za svoje redovne zaposlenike, prema osobi upoznatoj s planovima. GM je u izjavi poslanoj e-poštom potvrdio planove u četvrtak ne spominjući tarife. Detroitski proizvođač automobila proizvodi svoje ključne, visoko profitabilne kamionete kao što su Chevrolet Silverado i GMC Sierra u raznim tvornicama u SAD-u, Kanadi i Meksiku. GM nije smanjio proizvodnju ni u jednoj tvornici kao rezultat carina poput StellantisA, rekla je osoba neovlaštena za razgovor s medijima. Fordov popust za zaposlenike Ford je rekao da program prodaje - koji traje od 3. travnja do 2. lipnja - uključuje "značajne uštede", ali nije objavio točne detalje o popustima. Program koji se zove "Iz Amerike, za Ameriku" isključuje neka veća vozila kao što su Ford Raptor, 2025 Ford Expedition, Ford Super Duty kamione i SUV Lincoln Navigator. "Razumijemo da su ovo nesigurna vremena za mnoge Amerikance", stoji u priopćenju tvrtke. "Imamo maloprodajni inventar za to i puno izbora za kupce kojima je potrebno vozilo." |
|
|
| Tagovi: #Stellantis, #Ford, #General Motors, #Kanada, #Meksiko |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Njemački auto divovi zaostaju za konkurencijom |
| BERLIN - Njemački proizvođači automobila godinu su započeli sa znatno lošijim poslovnim rezultatima u usporedbi s međunarodnom konkurencijom, prema analizi koju je danas objavila revizorsko-konzultantska tvrtka EY (ranije Ernst & Young), a koja je obuhvatila 19 najvećih svjetskih automobilskih koncerna. |
| Revoz uvodi dodatnu smjenu zbog potražnje za Twingom |
| NOVO MESTO - Revoz u Novom Mestu priprema se za uvođenje dodatne smjene zbog dobre potražnje za novim električnim automobilom Twingo. U tu svrhu planiraju zaposliti dodatnih 300 radnika. |
| Kineski MG gradi tvornicu u Španjolskoj vrijednu 200 milijuna eura |
| MADRID - Kineski automobilski brend MG planira do 2028. godine pokrenuti proizvodnju vozila u Europi, ulažući približno 200 milijuna eura u novi proizvodni kompleks u Galiciji na sjeverozapadu Španjolske. |
| Nissan u ozbiljnim problemima, bit će rezova u Europi |
| LONDON - U proteklom mjesecu, propali japanski proizvođač automobila "Nissan" najavio je otpuštanje desetine svoje radne snage u Europi i odustajanje od izgradnje tvornice dijelova u Velikoj Britaniji. |
| Mercedes najavio autonomno kretanje svojih novih modela kroz njemačke gradove |
| BERLIN - Njemački proizvođač automobila Mercedes nastavlja ulagati u autonomnu vožnju, a prema riječima direktora razvoja u toj tvrtki Jörga Burzera, novi modeli Mercedesovih automobila opremljeni sustavom Mercedes Drive Pilot moći će gotovo autonomno voziti kroz gust promet u njemačkim gradovima od 2027. godine. |