GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

S&P Global: Trumpove carine mogle bi srušiti proizvodnju automobila u Sjevernoj Americi za trećinu

S&P Global: Trumpove carine mogle bi srušiti proizvodnju automobila u Sjevernoj Americi za trećinu
UPOZORENJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 04.03.2025 / 21:35
Autor: SEEbiz
DETROIT - Otprilike trećina proizvodnje vozila u Sjevernoj Americi mogla bi biti smanjena do sljedećeg tjedna kao rezultat carina predsjednika Donalda Trumpa od 25% na Meksiko i Kanadu, dok proizvođači automobila pokušavaju ublažiti povećane troškove, a kupci odgađaju kupnju novih automobila i kamiona.

Taj izgubljeni proizvod iznosio bi otprilike 20.000 jedinica dnevno, prema novoj analizi ugledne tvrtke za podatke i predviđanje S&P Global Mobility.

Utjecaj na proizvodnju kao i mogućnost otpuštanja nastavit će rasti ako se carine, koje je Trump uveo u utorak, ne promijene ili ukinu.

“Imamo novu zoru, donekle. Ovo je značajan potez,” rekla je Stephanie Brinley, pridružena direktorica odjela AutoIntelligence u S&P Global Mobility, tijekom webinara s Udrugom automobilskih novinara.

S&P Global Mobility izvještava da 25 proizvođača automobila u prosjeku dnevno proizvede 63.900 lakih putničkih vozila u Sjevernoj Americi. Većina njih, otprilike 65%, sastavljena je u SAD-u, zatim 27% u Meksiku i 8% u Kanadi.

Pogođena proizvodnja razlikovat će se ovisno o proizvođaču automobila, vozilu i lokaciji tvornice. To bi moglo značiti da je tvornica potpuno u stanju mirovanja ili da proizvodi manje određenog vozila koje se oslanja na dijelove koji mogu više puta putovati preko granica.

“Mislim da ćemo vidjeti kako neke biljke prekidaju smjene. Vidjet ćemo da se neke elektrane samo sporo grade”, rekao je Brinley.

“Neće nužno biti dosljedan među [proizvođačima automobila]. Uglavnom će se raditi o tome što im treba i koliko im to treba.”

Dionice automobilskih dionica pale su u utorak više od šireg tržišta kao rezultat carina.

Tagovi: #S&P Global, #Trumpove carine, #auto industrija, #kanada
PROČITAJ I OVO
Audi najavljuje otpuštanje 7.500 radnika
REZOVI
Audi najavljuje otpuštanje 7.500 radnika
INGOLSTADT - Njemački proizvođač Audi namjerava značajno smanjiti troškove i masovno smanjiti broj zaposlenih u nadolazećim godinama. Proizvođač automobila planira uštedjeti milijarde eura, pišu njemački mediji.
Toronto prelomio: Za Teslu više nema poticaja
ODLUKE
Toronto prelomio: Za Teslu više nema poticaja
TORONTO - Toronto više ne daje financijske poticaje za vozila Tesla (TSLA) kupljena kao taksi ili dionice vožnje zbog trgovinskih napetosti sa Sjedinjenim Državama, izjavila je u ponedjeljak gradonačelnica Olivia Chow.
Uzlet dionica BYD-a; lansirali novu tehnologiju za koju tvrdi da puni električna vozila u pet minuta
SKOK
Uzlet dionica BYD-a; lansirali novu tehnologiju za koju tvrdi da puni električna vozila u pet minuta
ŠANGAJ - Dionice kineskog BYD-a porasle su u utorak nakon što je tvrtka najavila novu tehnologiju za koju tvrdi da može puniti električna vozila (EV) gotovo jednako brzo kao što je potrebno za punjenje benzinskog automobila.
Teslinom sunovratu ne vidi se kraj
POTONUĆE
Teslinom sunovratu ne vidi se kraj
NEW YORK - Dionice Tesle (TSLA) potonule su i u ponedjeljak nakon nekoliko teških tjedana za proizvođača automobila.
Kupci Ferrarijevih automobila sve su mlađi
GENERACIJSKI
Kupci Ferrarijevih automobila sve su mlađi
MILANO - Ferrariji postaju sve popularniji među mlađim kupcima, a izvršni direktor proizvođača luksuznih automobila otkriva da je 40% novih kupaca sada mlađe od 40 godina.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE