GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Renault je jedna od najvećih korporativnih žrtava rata u Ukrajini

Renault je jedna od najvećih korporativnih žrtava rata u Ukrajini
POSLJEDICE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 18.05.2022 / 08:29
Autor: SEEbiz / Dnevnik
PARIZ - Krajem ožujka Renault u Rusiji, koji je odmah nakon Francuske bio najveće tržište za njegove automobile, potpuno je obustavio proizvodnju. Sada su s njegovim odobrenjem rusku državu preuzele tvornice s 45.000 zaposlenih. Odšteta je vjerojatno simbolična, a francuski div izgubio je imovinu vrijednu dvije milijarde eura.

Renaultova imovina u Rusiji, gdje je prošle godine zapošljavao 45.000 ljudi i prodao pola milijuna ili petinu svih svojih automobila, postala je vlasništvo ruske države i grada Moskve. Renault se slaže, jer nisu imali izbora nego prekinuti sve aktivnosti u Rusiji krajem ožujka, usred pritiska Francuske i drugih zapadnih zemalja i poziva ukrajinskog ministra vanjskih poslova da bojkotiraju Renault. Velike Renaultove tvornice u Rusiji, uključujući Avtovaz, koji proizvodi ruske brodove, počele su zaustavljati proizvodnju krajem veljače jer su im europski dobavljači prestali slati komponente. Također, zbog sankcija Renault nije mogao prodati svoje pogone u Rusiji niti jednom drugom zapadnom proizvođaču automobila. Tako je ruskoj državi i Moskvi ostavio svu svoju imovinu u Rusiji, uključujući tvornice u kojima se sklapaju Lada i Dacia.

Budući da zbog sankcija nije bilo potražnje, vjerojatno je morao pristati na simboličnu cijenu. Renault je, međutim, htio prodati pod svaku cijenu, jer je bilo preskupo trošiti novac na troškove održavanja i plaće 45.000 zaposlenika koji su od travnja na plaćenom dopustu. Za Renault je kratkoročno dobro da se riješi tereta, ali ne i srednjoročno, jer mu je Rusija bila drugo najveće tržište nakon Francuske. Svaki peti Renaultov automobil prodan je u Rusiji. "Danas smo donijeli tešku, ali neizbježnu odluku, odgovorni za do 45.000 naših zaposlenika u Rusiji", rekao je u ponedjeljak izvršni direktor Renaulta Luca de Meo iz Milana.

Zapravo, moglo bi se pokazati da ovaj posao nije dobar ni za rusku državu, a ni za Moskvu, ako ne budu u mogućnosti pokrenuti proizvodnju. Prije svega, problem će biti kako doći do komponenti. Također će biti potrebno formirati novu upravu i zaposliti inženjere, budući da su se vodeći kadrovi ruskih Renaultovih tvornica vratili u Francusku. Vrlo je vjerojatno da će Renaultove tvornice u Rusiji, uključujući i Avtovazove, kao i mnoge druge ruske tvornice, i dalje biti onesposobljene zbog zapadnih sankcija.

"Odlučio sam da će tvornica biti u državnom vlasništvu i da ćemo u nju ponovno staviti Moskovljane", rekao je gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanin iz tvornice Dacia koju je preuzeo.

Poznati Moskovljani u Rusiji prestali su proizvoditi 2001. nakon 70 godina, a danas se još 200.000 vozi ruskim cestama. No, nostalgija još nije jamstvo uspjeha. Povrh svega, teško je povjerovati da će im u pomoć priskočiti Kinezi, koji zbog problema s pandemijom nisu spremni na poslovne rizike, pa čak ni na financijska žrtvovanja. Međutim, navodno se moskovska proizvodnja može osloniti na Kamaz, ruskog proizvođača kamiona i autobusa sa sjedištem na južnom Uralu.

U ugovoru o prijenosu imovine, Renault je zadržao opciju otkupa svojih udjela u Avtovazu, brodogradilištu, u sljedećih šest godina. Tako se barem za sada odrekao 68 posto dionica Avtovaza, a zauvijek svih dionica Renaulta u Rusiji.
Svakako, gubitak tvornica i tako važnog tržišta još je jedan težak udarac nakon velikih gubitaka u 2020. godini i u trenutku kada je Renault pred zelenom tranzicijom, odnosno kada velike investicije pokušava prebaciti u proizvodnju hibrida. Moglo bi se reći da je on jedna od najvećih kolateralnih žrtava ukrajinskog rata među velikim zapadnoeuropskim tvrtkama.

Udarac je utoliko veći za Renault jer je – sada to možemo reći – u Kini potpuno podbacio, iako je prošle godine potražnja za automobilima među Kinezima bila rekordna. Iako je godinama bilo najvažnije za svakog europskog, američkog, japanskog i južnokorejskog proizvođača automobila imati što više uspjeha na ovom najvećem svjetskom tržištu automobila, Renault je prošle godine u Kini prodao 19.200 automobila s tržišnim udjelom od 0,08%. najblaže rečeno, katastrofa za francuskog automobilskog diva. Ranije ove godine se možda činilo da bi ovaj težak poraz u Kini mogao zamijeniti uspjeh u Rusiji, ali sada...

Tagovi: Renault, Avtovaz, Rusija, Kina, električni automobili, Sergej Sobjanjin, Dacia, Moskvič
PROČITAJ I OVO
Oštar pad dobiti Porschea u prvom kvartalu; evo što se događa
LOŠE BROJKE
Oštar pad dobiti Porschea u prvom kvartalu; evo što se događa
STUTTGART - Dobit Porsche AG-a strmoglavo je pala tijekom prvog tromjesečja za najslabiji rezultat od uvrštenja na burzu u rujnu 2022. s promjenama modela i slabom potražnjom u Kini koji su utjecali na izglede proizvođača.
Požar u Rimčevom kampusu, zapalile se baterije
PROBLEMI
Požar u Rimčevom kampusu, zapalile se baterije
ZAGREB - Na području Rimčeva kampusa u Kerestincu jučer popodne izbio je požar.
Volkswagen očekuje probleme na kineskom tržištu
PROBLEMI
Volkswagen očekuje probleme na kineskom tržištu
FRANKFURT - Njemački automobilski div Volkswagen (VW) očekuje da će sljedeće dvije godine na visoko konkurentnom kineskom tržištu automobila biti teške.
Xiaomi prodaje više električnih vozila nego što se očekivalo
BOLJE OD OČEKIVANJA
Xiaomi prodaje više električnih vozila nego što se očekivalo
PEKING — Kineski proizvođač pametnih telefona Xiaomi prodaje svoje nove električno vozilo bolje od očekivanog, što ga dovodi bliže rentabilnosti unatoč nižim cijenama od Tesle Model 3.
Dionice Tesle uzletjele 13 posto nakon što je Musk najavio početak proizvodnje jeftinijeg automobila
UZLET
Dionice Tesle uzletjele 13 posto nakon što je Musk najavio početak proizvodnje jeftinijeg automobila
NEW YORK - Tesla je u utorak izvijestila o padu prihoda od 9% u prvom tromjesečju, najvećem padu od 2012. godine, što je iznevjerilo procjene analitičara, dok se tvrtka za električna vozila suočava s posljedicama stalnih rezova cijena.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE