No, osim Zagreba, u kojem će po prvi put biti moguće kupiti najprodavanije kineske električne automobile, BYD će otvoriti još dva salona u Hrvatskoj, u Splitu i Dubrovniku, najavio je danas Qi Qianjin, veleposlanik Narodne Republike Kine, na redovnom godišnjem predstavljanju kineskih vanjskopolitičkih ciljeva s hrvatskim medijima.
- S ponosom mogu najaviti kako će se uskoro i u Hrvatskoj moći kupiti BYD-ova vozila koja spajaju kvalitetu i vrhunsku tehnologiju na električni pogon i to po cijeni od oko, kako sam načuo, 30 tisuća eura - najavio je veleposlanik Qi Qianjin.
Nije to jedina kineska investicija, naime, kako je veleposlanik rekao, nedavno je u procesu javne nabave na natječaju za izgradnju fotonaponske elektrane Korlat snage 99 MWp kod Zadra, posao na natječaju dobio konzorcij u kojem su Shandong Electric Power Engineering Consulting Institute i China North Industries Group International Corporation (NORINCO). Projekt će sufinancirati Europska banka za obnovu i razvoj i Europska investicijska banka, a nositelj je Hrvatska elektroprivreda (HEP). Vrijednost ugovora je 59,96 milijuna eura, a ugovor obuhvaća inženjering, nabavu, izgradnju, puštanje u rad i testiranja fotonaponskog postrojenja. Predviđeni datum završetka projekta je 23. travnja 2028. godine.
- Osim toga, kineski Temu, globalna internetska trgovina dogovorio je strateško partnerstvo s Hrvatskom poštom, vodećim pružateljem poštanskih usluga u državi kako bi se unaprijedile usluge dostave i poboljšao proces isporuke za kupce u Hrvatskoj, što znači da će kineske pošiljke u Hrvatsku stizati brže - rekao je veleposlanik i dodao kako si ti projekti tek dio gospodarske suradnje između dvije zemlje koje su u protekloj godini, ostvarile 2,96 milijardi američkih dolara robne razmjene, a veleposlanika Qianjina posebno raduje što raste i hrvatski izvoz u Kinu. Samo je u prošloj godini izvoz iz Hrvatske u Kinu porastao za 19,7 posto i iznosio je 260 milijuna dolara.
- To će dati vjetar u leđa svim ostalim poduzetnicima i investitorima iz Hrvatske koji žele i izvoziti i ulagati u Narodnu Republiku Kinu - kazao je Qianjin te napomenuo kako se u Kinu u prošloj godini izvezlo najviše drvne građe i industrijskih sirovina, namještaja te električne opreme za što je, naravno, zaslužna hrvatska kompanija Končar. Kineske tvrtke osim toga, napomenuo je, već surađuju s Rimac automobilima kao i s Infobipom, koji je također prisutan na tom tržištu.