Aston Martin izdao novo upozorenje o dobiti, dionice tonu |
| Objavljeno: 06.10.2025 / 20:16 |
| Autor: SEEbiz |
| LONDON - Dionice Aston Martina pale su za čak 10% u ponedjeljak ujutro nakon što je britanski proizvođač luksuznih automobila izdao novo upozorenje o dobiti, navodeći izazovne izglede industrije i neizvjesnosti oko carina. |
|
Tvrtka, koja je poznata i po svojoj ulozi u filmovima o Jamesu Bondu i po svojoj povijesti financijskih uspona i padova, izjavila je da očekuje da će njezin ukupni veleprodajni volumen u 2025. pasti za "srednje visok jednoznamenkasti postotak" u usporedbi s prošlogodišnjih 6030 jedinica. Aston Martin je također izjavio da više ne očekuje pozitivno generiranje slobodnog novčanog toka u drugoj polovici godine te je pokrenuo hitnu reviziju budućih troškova i kapitalnih izdataka. Analitičari su očekivali da će tvrtka zabilježiti gubitak dobiti prije kamata i poreza (EBIT) od 110 milijuna funti (147,8 milijuna dolara), prema procjenama koje je sastavila tvrtka. „Globalno makroekonomsko okruženje s kojim se industrija suočava i dalje je izazovno“, rekao je proizvođač automobila u priopćenju u ponedjeljak. „To uključuje neizvjesnosti oko ekonomskog utjecaja američkih tarifa i provedbe mehanizma kvota, promjene kineskih poreza na ultraluksuzne automobile i povećani potencijal za pritiske na lanac opskrbe.“ Dionice Aston Martina trgovale su se oko 7% niže u 11:44 po londonskom vremenu (6:44 po istočnom vremenu). Dionica je pala za oko 29% od početka godine. Američki predsjednik Donald Trump ove je godine uzdrmao globalno gospodarstvo uvođenjem tarifa na robu koja u SAD stiže iz zemalja diljem svijeta. Automobilski sektor, sa svoje strane, smatra se izrazito osjetljivim na carine, s obzirom na visoku globalizaciju lanaca opskrbe i veliko oslanjanje na proizvodne operacije diljem Sjeverne Amerike. U okviru trgovinskog sporazuma između SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva postignutog u svibnju, dvije zemlje postigle su dogovor o ograničavanju carina na 100.000 automobila proizvedenih u Velikoj Britaniji godišnje na 10%. Aston Martin je u ponedjeljak izjavio da mehanizam kvota „dodaje dodatni stupanj složenosti i ograničava sposobnost Grupe da točno predviđa za kraj ove fiskalne godine i, potencijalno, kvartalno od 2026. nadalje“. |
|
|
| Tagovi: #Aston Martin, #auto industrija, #Lucid, #Geely, #Lawrence Stroll, #zaduženost |
| PROČITAJ I OVO | ||
| Njemački auto divovi zaostaju za konkurencijom |
| BERLIN - Njemački proizvođači automobila godinu su započeli sa znatno lošijim poslovnim rezultatima u usporedbi s međunarodnom konkurencijom, prema analizi koju je danas objavila revizorsko-konzultantska tvrtka EY (ranije Ernst & Young), a koja je obuhvatila 19 najvećih svjetskih automobilskih koncerna. |
| Revoz uvodi dodatnu smjenu zbog potražnje za Twingom |
| NOVO MESTO - Revoz u Novom Mestu priprema se za uvođenje dodatne smjene zbog dobre potražnje za novim električnim automobilom Twingo. U tu svrhu planiraju zaposliti dodatnih 300 radnika. |
| Kineski MG gradi tvornicu u Španjolskoj vrijednu 200 milijuna eura |
| MADRID - Kineski automobilski brend MG planira do 2028. godine pokrenuti proizvodnju vozila u Europi, ulažući približno 200 milijuna eura u novi proizvodni kompleks u Galiciji na sjeverozapadu Španjolske. |
| Nissan u ozbiljnim problemima, bit će rezova u Europi |
| LONDON - U proteklom mjesecu, propali japanski proizvođač automobila "Nissan" najavio je otpuštanje desetine svoje radne snage u Europi i odustajanje od izgradnje tvornice dijelova u Velikoj Britaniji. |
| Mercedes najavio autonomno kretanje svojih novih modela kroz njemačke gradove |
| BERLIN - Njemački proizvođač automobila Mercedes nastavlja ulagati u autonomnu vožnju, a prema riječima direktora razvoja u toj tvrtki Jörga Burzera, novi modeli Mercedesovih automobila opremljeni sustavom Mercedes Drive Pilot moći će gotovo autonomno voziti kroz gust promet u njemačkim gradovima od 2027. godine. |