GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

EBRD snizio prognozu ekonomskog rasta BiH

EBRD snizio prognozu ekonomskog rasta BiH
SNIŽENE PROGNOZE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 28.09.2023 / 08:11
Autor: SEEbiz
SARAJEVO - Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) revidirala je procjene ekonomskog rasta Bosne i Hercegovine na 1,5 posto, što je za 0,5 postotnih bodova manje u odnosu na prognozu iz maja.

- Kratkoročni izgledi su zamagljeni tekućim usporavanjem na ključnim izvoznim tržištima, pri čemu se industrijska proizvodnja u prvoj polovini godine smanjila u odnosu na isto razdoblje prošle godine, navodi EBRD u izvještaju o regionalnim ekonomskim izgledima.

Ekonomija BiH porasla je za 1,1 posto na godišnjem nivou u prvom tromjesečju 2023. godine, zbog usporavanja vanjske i domaće potražnje. Pad industrijske proizvodnje i rast uvoza nadmašio je rast izvoza. Zbog visoke inflacije potrošnja domaćinstava se smanjila, što je dovelo do toga da rast ovisi o ulaganjima u sektorima kao što su maloprodaja, turizam te informacijske i komunikacijske usluge, saopćio je EBRD.

- Deficit tekućeg računa je ostao porastao je u prvom kvartalu. Kako se potrošnja domaćinstva smanjivala usprkos visokom inflaciji, rast se oslanjao na investicije i usluge kao što su trgovina na malo, turizam i informiranje i komunikacije. Godišnja inflacija smanjena je na 4 posto u julu 2023. s 14,1 posto u januaru 2023., odražavajući globalnu dezinflaciju i usporavanje domaće potražnje. Da bi zaštitila raspoloživi dohodak, Federacija Bosna i Hercegovina odredila je maksimalnu maloprodaju marža na određene namirnice, koja vrijedi od
septembra 2023. Fiskalna politika ostaje ekspanziva kako vlasti povećaaju minimalnu plaću i mirovine u oba entiteta. Očekuje se rast BDP-a od samo 1,5 posto u 2023., sa značajnim rizicima pada, prije nego što se oporavi na 3,0 posto 2024. godine. Kratkoročna perspektiva zamagljena je tekućim usporavanjem na ključnim izvoznim tržištima, s industrijskim

ugovaranjem proizvodnje u međugodišnjim okvirima u prvoj polovici 2023., navodi EBRD.

Centralna banka BiH najavila je svoju korekciju rasta BDP, koji je prema proljetnim prognozama projicirala na 1,6 posto. Raiffisen banka je takođe predvidjela ekonomski rast BiH od 1,5 posto, dok je S&P Global Ratings nešto optimističniji te predviđa rast od 2 posto.

Tagovi: ekonomija BiHm EBRD
PROČITAJ I OVO
EK: Inflacija u eurozoni padat će brže od očekivanog
PAD
EK: Inflacija u eurozoni padat će brže od očekivanog
BRUXELLES - Inflacija u eurozoni padat će ove godine brže nego što se prethodno očekivalo, nakon što se činilo da je učinak poremećaja u trgovini u Crvenom moru ublažio, prema ažuriranim procjenama Europske unije.
Inflacija u SAD-u oslabila u travnju
HLAĐENJE
Inflacija u SAD-u oslabila u travnju
WASHINGTON - Porast potrošačkih cijena u SAD-u zahladio je tijekom mjeseca travnja, prema najnovijim podacima Ureda za statistiku rada objavljenim u srijedu ujutro.
Slovenski BDP u prvom kvartalu porastao 2,1 posto
RAST
Slovenski BDP u prvom kvartalu porastao 2,1 posto
LJUBLJANA - Slovenski bruto domaći proizvod (BDP) u prvom je ovogodišnjem tromjesečju realno veći za 2,1 posto nego u istom razdoblju lani. Prema desezoniranim podacima koji se koriste za usporedbu u EU, međugodišnji rast iznosio je 1,8 posto, dok je gospodarska aktivnost na tromjesečnoj razini stagnirala, objavio je Državni ured za statistiku.
Europska komisija znatno povećala prognozu rasta hrvatskog BDP-a
BOLJE PROGNOZE
Europska komisija znatno povećala prognozu rasta hrvatskog BDP-a
ZAGREB - Europska komisija je u proljetnim ekonomskim prognozama znatno povisila procjenu rasta hrvatskog gospodarstva na 3,3 posto, što je drugi najveći rast među članicama EU-a.
Proizvođačke cijene u travnju u SAD-u nadmašile očekivanja
SIGNALI
Proizvođačke cijene u travnju u SAD-u nadmašile očekivanja
WASHINGTON - Proizvođačke cijene u SAD-u u travnju su porasle više od očekivanog, potaknute snažnim rastom cijena usluga i roba, što ukazuje na to da je inflacija i dalje visoka na početku drugog tromjesečja.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE