GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Od ponedjeljka poskupljuju cestarine

Od ponedjeljka poskupljuju cestarine
CESTARINE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 28.06.2024 / 15:53
Autor: SEEbiz
ZAGREB - Od ponedjeljka, 1. srpnja poskupljuju cestarine, objavile su Hrvatske autoceste. Riječ je o sezonskom poskupljenju koje se nije primjenjivalo zadnje četiri godine.

Kako su priopćili, u razdoblju od 1. srpnja do 30. rujna ponovno se uvode sezonske cijene cestarine za vozila I.A, I. i II. skupine vozila, dok za teška vozila (autobusi, kamioni) cijene cestarine ostaju iste.

U tom se razdoblju cijena cestarine povećava za 10 posto.

"Sezonske cijene cestarine uvedene su 2017. godine, ali se posljednje četiri godine (tijekom i nakon COVID krize) nisu primjenjivale, kao jedna od mjera potpore građanima i gospodarstvu u turističkoj sezoni. Podsjećamo da je HAC ulaskom Republike Hrvatske u eurozonu u konverziji cijena cestarine zaokruživao iznose na jednu decimalu, čime je korisnicima omogućio niže cijene. Na primjer, ako je cestarina u konverziji iznosila 20,17 €, HAC ju je zaokružio na 20,10 € umjesto na 20,20 €. Isto tako, za razliku od drugih usluga, HAC cijene cestarine nije indeksirao prema inflaciji, cestarina je ista od 2012. godine", poručili su iz HAC-a.

Kažu kako je model sezonskih cijena cestarina jedna od prihvaćenijih mjera financijskog restrukturiranja tvrtki u cestovnom sektoru.

"Uvođenje sezonskih cijena cestarina za određene kategorije vozila proizlazi iz činjenice da se oko 40% ukupnog godišnjeg prometa ostvaruje u ljetnim mjesecima, a na pojedinim autocestama broj vozila ljeti povećava se i do tri puta u odnosu na ostalo razdoblje u godini. Posljedično tome, značajno se povećavaju i troškovi održavanja, sigurnosti, praćenja i upravljanja prometom u ljetnim mjesecima. U ukupnom prometu vozila tijekom ljetnog razdoblja najveći udio vozila čine I.A, I. i II. skupine (motocikli, osobna vozila, osobna vozila s prikolicom i kamperi)", poručuju iz HAC-a.

Tagovi: #cestarine, #hrvatske autoceste, #hac
PROČITAJ I OVO
Proteini.si preuzeli Sanivitu i T.H.E.
AKVIZICIJE
Proteini.si preuzeli Sanivitu i T.H.E.
LJUBLJANA - Na slovenskom tržištu sportske prehrane dogodila se važna promjena. Javna agencija za zaštitu konkurencije Republike Slovenije dozvolila je tvrtki Proteini.si preuzimanje riblje tvrtke Sanivita i dijela tvrtke T.H.E., koja se bavi maloprodajom sportske prehrane.
Clearlake preuzima Dun & Bradstreet za 4,1 milijardu dolara
AKVIZICIJE
Clearlake preuzima Dun & Bradstreet za 4,1 milijardu dolara
NEW YORK -- Clearlake Capital Group pristao je preuzeti Dun & Bradstreet Holdings Inc. u ugovoru koji procjenjuje jednog od najstarijih pružatelja podataka i analitike na Wall Streetu na 4,1 milijardu dolara.
Taksisti Ubera i Bolta pripremaju veliki bojkot u Zagrebu
BOJKOT
Taksisti Ubera i Bolta pripremaju veliki bojkot u Zagrebu
ZAGREB - Vozači taksija su najavili bojkot aplikacija Uber i Bolt u Zagrebu, a cilj im je podići cijenu rada. U srijedu, 26. ožujka na osam će sati, do 12 do 20, ugastiti obje aplikacije i neće voziti.
Njemački SAP postao najvrednija europska tvrtka
VRIJEDNOST
Njemački SAP postao najvrednija europska tvrtka
berlin - Njemački proizvođač softvera SAP postao je najveća tvrtka po tržišnoj kapitalizaciji u Europi.
Terme Tuhelj završile investicijski val vrijedan 27 milijuna eura
INVESTICIJE
Terme Tuhelj završile investicijski val vrijedan 27 milijuna eura
TUHELJ - Terme Tuhelj, lider u segmentu termalnih resorta u regiji, dovršile su investicijski ciklus vrijedan 27 milijuna eura. Oko 6,6 milijuna eura pokriveno je iz Mehanizma za oporavak i otpornost u okviru poziva "Jačanje održivosti te poticanje zelene i digitalne tranzicije poduzetnika u sektoru turizma".
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE