Rast ukupnog pretovara uglavnom su potaknule obje strateške robne grupe, kontejneri i automobili, koji su također postigli među najvećim postocima rasta u industriji u usporedbi s odabranim europskim lukama.
U usporedbi s prethodnom godinom, smanjio se samo prekrcaj tekućeg tereta, uglavnom zbog prestanka zračnog prometa i posljedično manjeg opsega pretovara naftnih derivata kao posljedice epidemije covid-19. Također je došlo do manjeg pretovara toplinskog ugljena, što je posljedica europskog zakonodavstva koje predviđa potpunu dekarbonizaciju u narednim godinama.
Srazmjerno povećanju protoka, povećali su se i neto prihodi od prodaje od marketinških aktivnosti koji su dosegli 111,1 milijun eura ili osam posto više nego u istom razdoblju prošle godine. Operativna dobit (EBIT) iznosila je 17,7 milijuna eura, što je za 3% više, uglavnom zbog većih neto prihoda od prodaje. To je također imalo pozitivan učinak na neto dobit Grupe koja je u razdoblju od siječnja do lipnja iznosila 15,4 milijuna eura, što je 2% više u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
U prvoj polovici godine Luka Koper dovršila je i predala neke velike i strateški važne investicije, kao što su nova garažna kuća, novi ulaz za kamione, proširenje operativne obale kontejnerskog terminala i kupnja terminalna oprema. U tom je razdoblju za sve investicije izdvojilo više od 30 milijuna eura, što je 84 posto više nego u usporedivom razdoblju 2020. godine.
Tvrtka procjenjuje da će ostvarene planirane pokazatelje poslovanja postići 2021. godine. Procjena se temelji na prognozama gospodarskog rasta na ključnim tržištima i činjenici da će s većim cijepljenjem protiv Covid-19 u svijetu imati sve manji utjecaj na gospodarstvo i robne tokove. Povremeno postoje i dalje smetnje, osobito u kontejnerskom prometu, no s druge strane, raspored dolazaka brodova stabilizirao se, što je bio veliki izazov u pružanju lučkih usluga u prvoj polovici godine. Također se očekuje nastavak pozitivnog trenda rasta u rukovanju vozilima i rasutom teretu.