GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kakva je budućnost hrvatskog znanstvenog istraživanja?

Kakva je budućnost hrvatskog znanstvenog istraživanja?
DISKUSIJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 08.12.2020 / 12:41
Autor: SEEbiz
ZAGREB – Elsevier, lider u istraživanju i analitici, organizirao je početkom prosinca online panel diskusiju «Future pathways of Croatian research» na kojoj su domaći i međunarodni stručnjaci razgovarali o hrvatskom istraživačkom potencijalu te izazovima za budućnost.

Virtualno, raspravi je prisustvovalo preko 150 registriranih posjetitelja, a podatke iz istraživanja su predstavili analitičar Elseviera dr. Jorg Hellwig i Marat Fatkhullin, potpredsjednik istraživačkog odjela Elseviera koji je i moderirao panel diskusijom.

U svom izvješću, «Procjena istraživačkog krajolika Hrvatske», Elsevier na osnovu provedenog istraživanja i analize zaključuje da Hrvatska uspješno povećava svoj istraživački otisak i znanstveni učinak. Za razdoblje 2014. - 2018. povećala je učinak za 3,6%, što je znatno iznad svjetskog prosjeka od 1,6%. U usporedbi s drugim zemljama, Hrvatska zaostaje u nekoliko ključnih područja, uključujući zagovaranja povećanja financiranja istraživanja i poticanja istraživača na povećanje stručnosti i iskorištavnja mreža istraživačkih mogućnosti izvan Hrvatske - i vraćanje znanstvenog iskustva u Hrvatsku za daljnji napredak u hrvatskim istraživačkim ciljevima.

Iskustva, promišljanja i mehanizme aktivnosti u raspravi su iznijeli i izvršna direktorica Hrvatske zaklade za znanost dr. sc. Irena Martinović Klarić, emeritus profesor na Queens ’College Cambridge prof. John T. Green, ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu dr. Ivanka Stričević, istraživač s Nordijskog instituta za studije inovacija, istraživanja i obrazovanje dr. Gunnar Sivertsen, te predsjednik Hrvatske udruge za znanstvenu komunikaciju – ZNAK prof. dr. sc. Vladimir Mrša.

«Naglašavam želju Hrvatske da uči od zemalja koje su uspješne u postizanju kvalitetnih istraživanja uz minimalna ulaganja, te preuzimanje dobrih primjera sveučilišta koja su učinkovito upravljali unutarnjim strukturalnim promjenama. Svi dionici u ovom procesu (sveučilišta, fakulteti, Vlada, industrija) moraju shvatiti da će uspjeh doći samo iz istinskog partnerstva i suradnje» - naglasio je prof. John T. Green.

Jesu li znanost i obrazovanje nacionalni prioriteti i kakva nam je znanstvena infrastruktura i produktivnost strateška su pitanja koja su zaokupila veći interes. Znanstvena produktivnost u Hrvatskoj je kvantitativno vrlo dobra, ali kvalitetom zaostaje. Nedostaje prava interakcija između državnih tijela koja donose strateške odluke i sveučilišta i instituta koji ih provode – moglo se čuti u raspravi.

Predsjednik ZNAK-a, prof. Vladimir Mrša smatra da su mehanizmi evaluacije znanstvenika neadekvatni, da ne uključuju principe otvorene znanosti i ne stimuliraju dovoljno izvrsnost, posebno u nekim područjima znanosti.
«Internacionalizacija znanosti, a posebno visokog obrazovanja je nedostatna, a zatvaranje u nacionalni okvir ne vodi stimulativnom znanstvenom okruženju. S druge strane, imamo znanstvenike koji su u stanju kreirati snažan znanstveni “output” mjereno publikacijama, pa ako adresiramo i bar djelomično riješimo navedene probleme hrvatska znanost može za kratko vrijeme vrlo brzo napredovati.» - zaključuje prof. Mrša.

Tagovi: hrvatsko znanstveno istraživanje, Vladimir Mrša, Elsevier, Jorg Hellwig, Marat Fatkhullin, Ivanka Stričević
PROČITAJ I OVO
Dalekovodu veliki posao u Norveškoj
POSLOVI
Dalekovodu veliki posao u Norveškoj
ZAGREB - Dalekovod je izvijestio kako je odabran kao izvođač radova na poslu u Norveškoj.
Nestle u fokusu velikog skandala, pročitajte kako su diskriminirali siromašnu djecu
STRAŠNO
Nestle u fokusu velikog skandala, pročitajte kako su diskriminirali siromašnu djecu
LONDON - Nestle, najveća svjetska tvrtka za široku potrošnju, dodaje šećer i med mlijeku i proizvodima od žitarica za bebe koji se prodaju u mnogim siromašnijim zemljama, suprotno međunarodnim smjernicama usmjerenim na prevenciju pretilosti i kroničnih bolesti, navodi se u izvješću švicarske istraživačke organizacije "Public Eye ".
Odbijena jedina ponuda za zakup nikšićke Željezare
EPILOG
Odbijena jedina ponuda za zakup nikšićke Željezare
NIKŠIĆ - Ponuda švajcarske kompanije 8B Capital za zakup nikšićke Željezare, odbijena je odlukom komisije.
Osmi avion tipa ATR 72-600 u floti Air Serbije
FLOTA
Osmi avion tipa ATR 72-600 u floti Air Serbije
BEOGRAD - Osmi avion Air Serbije tipa ATR 72-600, sleteo je danas na beogradski aerodrom i posle obaveznih procedura trebalo bi da uđe u saobraćaj Air Serbije u narednim danima. Nova letelica ima devet godina i nosi registarsku oznaku YU-ASF.
Siemens planira novi sveučilišni istraživački centar u blizini Münchena
PLANOVI
Siemens planira novi sveučilišni istraživački centar u blizini Münchena
MUNCHEN - Njemačka inženjerska grupa Siemens priopćila je u srijedu da će otvoriti novi centar za istraživanje i inovacije u satelitskom kampusu Tehničkog sveučilišta u Münchenu.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE