Jadroplov je, naime, u ponedjeljak putem Zagrebačke burze objavio poziv za glavnu skupštinu, na kojoj dioničari trebaju donijeti odluku da se prošlogodišnji gubitak tog brodara u iznosu od 34,02 milijuna kuna pokrije iz poslovanja tvrtke u budućim razdobljima, kao i odluke koje bi omogućile ulazak strateškog partnera kroz dokapitalizaciju tvrtke.
Dioničari tako trebaju donijeti odluku kojom bi dali odobrenje Upravi da, uz suglasnost Nadzornog odbora, u roku od pet godine poveća temeljni kapital za maksimalan iznos od 40,9 milijuna kuna, što predstavlja manje od polovine iznosa temeljnog kapitala u trenutku donošenja odluke na skupštini.
Uz to, dioničari trebaju donijeti i odluku o isključenju prava prvenstva dioničara pri upisu novih dionica prilikom odobrenog povećanja temeljnog kapitala, kao i odluku o odobrenju strateškom partneru da može steći dionice bez prava obveze objavljivanja ponude za preuzimanje.
Uprava u izvješću o razlozima dokapitalizacije i isključenja prava prvenstva dioničara podsjeća da je "Planom restrukturiranja predviđena privatizacija putem dokapitalizacije kroz pronalaženje odgovarajućeg/odgovarajućih strateških partnera, čime bi se, kroz dokapitalizaciju ili na druge pogodne načine, omogućilo društvu postizanje konkurentnosti na međunarodnom tržištu, prije svega kroz sanaciju gubitaka, restrukturiranje obveza te ulaganje u imovinu, nužno za opstanak društva i nastavka poslovanja".
Odlukom da se da odobrenje Upravi za povećanje temeljnog kapitala u novcu izdavanjem novih dionica, kako se obrazlaže, "omogućuje se, prije svega, privatizacija, a potom i mogućnost za potencijalne strateške partnere (uključujući i postojeće, manjinske dioničare) ulaska u kapitalnu strukturu društva, što se ukazuje nužnim, obzirom na nisku konkurentnost društva na međunarodnom tržištu, unatoč enormnim naporima koji su poduzeti u svrhu smanjivanja troškova operativnog poslovanja te podizanja razine poslovnih prihoda, a koji napori nisu ostali bez učinka".
Naime, da bi Jadroplov opstao na tržištu potrebna su značajna ulaganja u imovinu te saniranje gubitaka društva, a njegove obveze podmiriti ili restrukturirati. Takve operacije tvrtka nije u mogućnosti postići bez strateškog ulaganja od strane zainteresiranog partnera, po mogućnosti nekoga tko je dobro upoznat s okolnostima i zakonitostima koje vladaju na specifičnom tržištu međunarodnog pomorskog prijevoza, naglašava se u obrazloženju.
Preduvjet za to je privatizacija, pri čemu se navodi da su, s obzirom na brojne dosadašnje pokušaje prodaje Jadroplova, u različitim modalitetima, Uprava i Nadzorni odbor uvjereni kako će se pronalazak strateškog partnera i njegovo ulaganje u tvrtku, najjednostavnije realizirati upravo davanjem ovlasti Upravi da, uz suglasnost Nadzornog odbora, poveća temeljni kapital izdavanjem novih dionica, budući da je Uprava najbolje upoznata s okolnostima i trendovima na tržištu te je u mogućnosti pronaći najbolju opciju za tvrtku.
Podsjeća se također da je Programom restrukturiranja bila predviđena privatizacija tijekom prošle godine, i to putem dokapitalizacije, ali i da s obzirom na rokove za realizaciju (prvi krug privatizacije u listopadu 2018. godine a drugi u siječnju 2019. godine) taj proces nije ni započeo pa Uprava i Nadzorni odbor smatraju nužnim modificirati model privatizacije i pronalaska strateškog partnera.