GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Elektroprivreda Srbije najprofitabilnija u 2020.

Elektroprivreda Srbije najprofitabilnija u 2020.
PROFITABILNOST
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 20.11.2021 / 17:02
Autor: SEEbiz
BEOGRAD - Najprofitabilnija i najveća ekonomska celina u 2020. godini u Srbiji bila je Elektroprivreda Srbije (EPS), a najveći broj pravnih lica u svom sastavu, kao i prethodnih godina, imao je Delta holding, navedeno je u objavljenom Godišnjem izveštaju o poslovanju ekonomskih celina u privredi u 2020. Agencije za privredne registre (APR).

Godišnji izveštaj, kako je saopštno, čine podaci iz konsolidovanih godišnjih finansijskih izveštaja za 2020. i 2019. godinu, koje su matična privredna društva dostavila APR-u.

Broj ekonomskih celina je smanjen za 33 u odnosu na prethodnu godinu, a broj zavisnih i pridruženih pravnih lica povećan za 19, dok je broj zaposlenih u ekonomskim celinama opao sa 320.567 na 316.785.

Među prvih pet ekonomskih celina prema neto dobitku, pored EPS-a, nalaze se i MК grupa, Srbijagas, Koka-kola HBC i Hemofarm, koje su rangirane i u segmentu od 20 celina sa najvećim poslovnim prihodima.

Analizirani su finansijski položaj i uspešnost poslovanja 630 ekonomskih celina u privredi, u okviru kojih su, pored matičnih privrednih društava, poslovala i 2.053 zavisna i pridružena pravna lica.

U pet celina koje su ostvarile najveće poslovne prihode, uz EPS i Srbijagas, spadaju i Naftna industrija Srbije (NIS), koja je druga prema visini neto dobitka, kao i Telekom Srbija i Deleze Srbija, koje beleže visoku profitabilnost (šesta odnosno sedma prema neto dobitku).

U Delta holdingu, koji je imao najveći broj pravnih lica u svom sastavu, poslovalo je 61 pravno lice (pet više nego u 2019. godini), od čega je 17 imalo sedište u inostranstvu.

Veliki broj pravnih lica grupisan je i u okviru ekonomske celine „Кoefi“ Beograd, koja je obuhvatala ukupno 55 pravnih lica, što je 12 lica više nego prethodne godine.

Zatim, u sklopu MК grupe u 2020. godini poslovalo je 47 povezanih pravnih lica (36 u 2019. godini).

Foto:N1
Iz APR-a su naveli da je veliki obim konsolidacije bio i kod ekonomskih celina „MPZ agrar dva“ iz Novog Sada (44 pravna lica), „MPZ agrar“ Novi Sad (27 pravnih lica), potom „Nicco“ Beograd (25 pravnih lica) i I&F Grupa Beograd (22 pravna lica).

U 2020. godini, koju je obeležila globalna kriza uzrokovana pandemijom koronavirusa, ekonomske celine su smanjile obim poslovnih aktivnosti, pri čemu su generisale ukupne prihode od oko 3.564 milijardi dinara, za 6,7 odsto manje u odnosu na prethodnu godinu, i ukupne rashode od oko 3.387 milijardi dinara, koji su opadali bržim tempom, po stopi od 7,2 odsto, precizirano je u saopštenju.

Na ukupnom nivou su ekonomske celine poslovale profitabilno, ostvarivši pozitivan neto rezultat od oko 145 milijardi dinara, što je za 5,9 odsto više nego godinu pre.

Navedeno je i da je neto dobitak imalo 518 ekonomskih celina (u 2019. godini 559), čiji krug konsolidacije obuhvata 1.735 zavisnih i pridruženih pravnih lica, dok je sa neto gubitkom poslovalo 112 celina (osam više nego prethodne godine) sa 318 zavisnih i pridruženih pravnih lica.

Finansijski kapaciteti ekonomskih celina su u 2020. godini takodje smanjeni, te su one raspolagale sa poslovnom imovinom od 5.277 milijardi dinara, koja je manja za 3,9 odsto na godišnjem nivou i kapitalom od 2.716 milijardi dinara, koji je smanjen za 5,4 odsto u poredjenju sa prethodnom godinom.

Istovremeno, ukupne obaveze iznose 2.708 milijardi dinara i opale su za 2,1 odsto, dok je kumulirani gubitak od 751 milijarde dinara povećan za 1,7 odsto.

Navedena kretanja, kao je ukazano, uticala su na pad racia sopstvenog kapitala sa 49,6 odsto na 48,7 odsto, te je i stepen ukupne zaduženosti porastao sa 1,02 na 1,05.

Iz APR-a su ocenili da značajan doprinos ekonomskih celina u ukupnim privrednim kretanjima pokazuje i to što je u okviru njih u proseku skoncentrisana četvrtina finansijskih performansi privrede, odnosno 29,5 odsto ukupnih prihoda i 29,4 odsto ukupnih rashoda, zatim 26,2 odsto neto dobitka i 14,9 odsto neto gubitka, dok u finansijskim kapacitetima imaju udeo od 30,7 odsto u poslovnoj imovini i 33,8 odsto u kapitalu, a u ukupnom gubitku privrede učestvuju sa 19,7 odsto.

Od ukupnog broja zaposlenih na nivou privrede, na njih se odnosi 26 procenata.

Tagovi: Elektroprivreda Srbije, Srbijagas, Delta Holding, Telekom Srbija, Delhaize
PROČITAJ I OVO
Krčki pršut Žužić šampion jubilarnih 10. Dana hrvatskog pršuta u Zagrebu
ŠAMPIONI
Krčki pršut Žužić šampion jubilarnih 10. Dana hrvatskog pršuta u Zagrebu
ZAGREB – Vjekoslav Žužić, vlasnik Mesnice marketi Žužić, ove godine službeno ima najbolji pršut! Šampionska titula za njegov savršeni krčki pršut, pripala mu je na 10. Danima hrvatskog pršuta koji se ove godine održavaju u Zagrebu.
Lufthansa privremeno obustavlja letove za Izrael i Irak zbog sukoba
ODLUKE
Lufthansa privremeno obustavlja letove za Izrael i Irak zbog sukoba
FRANKFURT - Njemačka zrakoplovna kompanija Lufthansa i njezine podružnice Swiss i Austrian Airlines privremeno su obustavile sve letove prema Izraelu i Iraku zbog aktualnog sukoba na Bliskom istoku.
Croatia Airlines obavio prve letove s održivim zrakoplovnim gorivom
GORIVO
Croatia Airlines obavio prve letove s održivim zrakoplovnim gorivom
ZAGREB - Prema EU-ovoj regulativi, svi dobavljači aviogoriva bit će obvezni osigurati isporuke SAF goriva, a zračni prijevoznici morat će ga koristiti unutar EU-a.
Glovo suspendirao planove za širenje u Albaniji
ODLUKE
Glovo suspendirao planove za širenje u Albaniji
TIRANA - Španjolski Glovo, dio njemačke online tvrtke za dostavu hrane Delivery Hero, priopćio je da je odlučio privremeno obustaviti svoje širenje na albansko tržište.
Vodstvo Luke Koper predlaže dva eura bruto dividende
DIVIDENDA
Vodstvo Luke Koper predlaže dva eura bruto dividende
KOPER - Uprava i nadzorni odbor Luke Koper predlažu godišnjoj skupštini dioničara da se od gotovo 43,9 milijuna eura bilančne dobiti 28 milijuna eura, odnosno dva eura bruto po dionici, namijeni za isplatu dividende.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE