U uvodnom izlaganju na današnjem otvaranju konferencije, Damir Zorić, predsjednik Upravnog odbora Hrvatskog ureda za osiguranje istaknuo je važnost financijske pismenosti i građana i poduzeća te važnu ulogu osiguratelja u razvoju financijskog sektora i gospodarstva u cjelini. Također naglasio je kako su osiguratelji trenutno pod procesom značajnog regulatornog usklađivanja te u potrazi za novim tržišnim prilikama i nišama.
Josip Zaher, potpredsjednik HGK istaknuo je kako će u nadolazećem periodu, Hrvatska gospodarska komora intenzivirati sve aktivnosti usmjerene na bolje povezivanje gospodarstvenika i osiguratelja, te istaknuo potrebu daljnje edukacije.
Prvi današnji panel, Izazovi i prilike promijenjenog okruženja osiguratelja posvećen je, između ostalog, i punoj primjeni direktive Solvency II od prvog dana 2016. godine, o čemu su razgovarali Snježana Bertoncelj, predsjednica Uprave Erste osiguranja VIG d.d., Tadej Čoroli, član uprave Zavarovalnice Triglav d.d., Boris Galić, predsjednik Uprave Allianz Zagreb d.d., Gordana Letica, zamjenica predsjednika Upravnog vijeća HANFA-e, Daniel Nevidal, izvršni direktor Interkapital d.d., Igor Pureta, predsjednik Uprave Grawe Hrvatska d.d., Karel Svoboda, Ernst&Young iz Češke i moderator Miodrag Šajatović, glavni urednik Lidera.
Solvency II je novi zakonodavni i regulatorni okvir ukupnog poslovanja društava za osiguranje i društava za reosiguranje u Europskoj uniji. Ključne promjene odnose se na nova pravila solventnosti, adekvatnosti kapitala i upravljanja rizikom, novi sustav izvještavanja i nadzora. Solvency II će u velikoj mjeri promijeniti poslovnu politiku osiguratelja i reosiguratelja te pozicionirati i uključiti upravljanje rizicima u svaki segment njihova poslovanja.
Arhitekt Solvency II regulative, Karel Van Hulle, profesor i predsjednik Insurance and Reinsurance Stakeholder Group, kao poseban gost konferencije u svom je izlaganju također naglasio:
„Pod novim pravilima Solventnosti II možemo očekivati veću razinu transparentnosti sektora osiguranja, zajedničku suradnju nadzornog tijela i osiguratelja s ciljem postizanja zaštite potrošača i primjerenog razvoja sektora osiguranja. Solvency II je suvremeni pristup regulaciji i nadzoru društava osiguranja koji ih približava ostatku financijskih sektora. Naglasio je također osiguratelje kao institucije dugoročnog karaktera i razvojnog partnera gospodarstva.“
Uz izazove prilagodbe Solvency II regulativi, sudionici panela istaknuli su i zahtjevno okruženje na financijskom tržištu, prije svega razdoblje niskih kamatnih stopa, nisku profitabilnost ulaganja, starenje stanovništva i demografske promjene kojima se treba prilagoditi novim proizvodima osiguranja.
U panelu je istaknuto da sektor osiguranja ima važnu društvenu i gospodarsku ulogu te kako je u financijskoj krizi bio čimbenik financijske stabilnosti te kako pruža održivost poslovanja i životnog standarda kako stanovništvu tako i poduzećima. Osiguratelji se nameću i kao ključni investitor u dugoročne razvojne projekte države, lokalne zajednice i korporativnog sektora.
Sudionici panela, složili su se da se značajne promjene s primjenom Solvency II regulative očekuju u segmentu životnih osiguranja. Kako je istaknuto, rizici su povezani s povećanim otkupom polica osiguranja, povećanom smrtnošću, ili pak povećanom dugovječnošću i drugim rizicima. Stoga je nužno nuditi širok spektar proizvoda koji istodobno na temelju uravnoteženog profila rizika osiguravaju dugoročnu stabilnost.
Svi izazovi okruženja osiguratelja, ujedno su i prilike, pa su svi sudionici panela optimistični glede budućnosti osiguranja, s obzirom na njihovu ključnu ulogu – pružanja sigurnije budućnosti i rješenja za rizike kojima smo izloženi. Naglašena je potreba inovativnosti i kreativnosti u razvoju novih proizvoda i pokrića rizika i opasnosti koje pruža suvremeno društvo.