GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Wall Street oštro pao na početku tjedna

Wall Street oštro pao na početku tjedna
OŠTAR PAD
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 05.10.2021 / 07:07
Autor: SEEbiz / H
NEW YORK – Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica oštro pale, ponajviše u tehnološkom sektoru, jer su ulagači zabrinuti zbog rasta prinosa na američke državne obveznice i burnih pregovora u Washingtonu o zaduživanju i financiranju saveznih službi.

Dow Jones pao je 323 boda ili 0,94 posto, na 34.002 boda, dok je S&P 500 potonuo 1,3 posto, na 4.300 bodova, a Nasdaq indeks 2,14 posto, na 14.255 bodova.

Za S&P i Nasdaq indeks to su najniže razine od srpnja, pri čemu je S&P sada udaljen od svoje rekordne razine oko 5 posto.

Najviše su jučer pale cijene dionica tehnoloških divova, kao što su Apple, Microsoft, Amazon i Alphabet, više od 2 posto.

Dionica Facebooka pojeftinila je, pak, gotovo 5 posto, nakon što su pale aplikacije te društvene mreže i bile nedostupne za tisuće korisnika.

„Za tehnološke kompanije to je kratkoročna stvar, dio procesa korekcije. No, kamate su, jasno je, preniske, djelomice zbog popustljivih politika središnjih banaka, a sada ulagači očekuju zaoštravanje monetarnih politika, pa se kamata bliže realnim razinama”, kaže Jack Ablin, direktor u tvrtki Cresset Wealth Advisors.

Prinosi na državne obveznice rastu jer se očekuje zaoštravanje monetarne politike Feda, s obzirom da se inflacija kreće na visokim razinama i da se gospodarstvo oporavilo od koronakrize.

Jučer je predsjednik ogranka Feda u St. Louisu James Bullard upozorio da bi inflacija mogla ostati povišena još neko vrijeme, dok su dosad dužnosnici središnje banke poručivali da će inflacijski pritisci biti privremeni.

A to bi moglo natjerati Fed da zaoštri monetarnu politiku prije nego što se procjenjivalo.

Rast prinosa na obveznice posljedica je također napornih pregovora u Washingtonu o zaduživanju države, proračunu i povećanju poreza.

Predsjednik SAD-a Joe Biden kazao je da ne može jamčiti da vlada neće prekršiti ograničenje državnog duga od 28.400 milijardi dolara, ako se republikanci ne pridruže demokratima u glasanju za podizanje tog plafona, s obzirom da je država suočena s rizikom da neće moći plaćati svoje dugove za samo dva tjedna.

Zbog svega toga, jučer je nastavljen pad burzovnih indeksa, nakon što je Dow Jones prošloga tjedna skliznuo 1,4 posto, S&P 500 više od 2, a Nasdaq više od 3 posto.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,23 posto, na 7.011 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,79 posto, na 15.036 bodova, a pariški CAC 0,61 posto, na 6.477 bodova.

Tagovi: Wall Street, NYSE, S&P 500, Amazon, Microsoft, Apple, Alphabet, Dow Jones, Nasdaq
PROČITAJ I OVO
Zagrebačka burza: Dominacija Končara, indeksi porasli
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Dominacija Končara, indeksi porasli
ZAGREB - Solidan rast indeksa i vrlo dobar promet obilježili su četvrtak na Zagrebačkoj burzi.
Jen u odnosu na dolar potonuo na najnižu razinu u 34 godine
POTONUĆE
Jen u odnosu na dolar potonuo na najnižu razinu u 34 godine
TOKYO - Jen je skliznuo ispod 155 u odnosu na američki dolar u četvrtak, dodirnuvši novu 34-godišnju najnižu razinu u odnosu na nastavak jačanja dolara.
Azijska tržišta: Prekid negativnog niza
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Prekid negativnog niza
ŠANGAJ - Azijsko-pacifička tržišta odahnula su nakon dva uzastopna dana rasta, odražavajući kretanja na Wall Streetu uoči podataka o bruto domaćem proizvodu za prvo tromjesečje iz SAD-a koji bi trebali biti objavljeni u četvrtak.
Wall Street: Minimalne promjene indeksa
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: Minimalne promjene indeksa
NEW YORK - Indeks S&P 500 zatvorio je u srijedu blizu pozitivne nule jer su strahovi zbog kamatnih stopa smanjili entuzijazam koji je proizašao iz snažne zarade poduzeća.
Zagrebačka burza: Uzlet Zvečeva, indeksi pali
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Uzlet Zvečeva, indeksi pali
ZAGREB - Srijeda je na Zagrebačkoj burzi donijela slab promet i novi pad indeksa.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE