Komitet je poručio, između ostalog, da bilateralni sporovi između kandidata ili aspiranata ne treba da budu iskorišćeni kako bi se zaustavilo njihovo približavanje EU.
U danas objavljenom izveštaju o budućnosti proširenja EU navodi se da je u nastavku tog procesa neophodno čvrsto insistirati na poštovanju kopenhaških kriterijuma kako se sa novim potencijalnim članicama ne bi ponovila greška kakva je učinjena prijemom Rumunije i Bugarske.
Predsednik komiteta lord Timoti Bosvel je komentarišući izveštaj naveo da korist od proširenja EU imaju i stare i nove članice, jer povećanje zajedničkog tržišta može samo da doprinese izlasku iz recesije, navodi se u saopštenju koje je danas objavljeno na internet stranici Doma lordova.
"Od ključne je važnosti da EU poštuje sopstvena pravila pri prijemu novih članica. Verujemo da kriterijumi iz Kopenhagena postavljaju letvicu na pravu visinu i da se moraju odnositi na sve države koje žele da uđu u EU. Činjenica da to nije bilo urađeno u slučaju Bugarske i Rumunije dovela nas je u situaciju da moramo da ubrzavamo reforme u tim državama po njihovom prijemu. To se ne sme ponovo dogoditi", smatra Bosvel.
Komitet gornjeg doma britanskog parlamenta je u izveštaju, takođe, kao grešku ocenio prijem Kipra u EU iako je spor oko statusa severnog dela ostrva i dalje u toku, što se negativno odrazilo na progres Turske ka EU.
"Ocenjeno je da u budućnosti bilo koji bilateralni spor mora biti razrešen pre prijema neke države u članstvo. Komitet pre svega cilja na tekuće sporove na Zapadnom Balkanu kao primer. Izveštaj, međutim, ističe da napredak u procesu evrointegracija država kandidata ne treba da bude zaustavljen zbog bilateralnih sporova, i da samo članstvo treba da bude odlagano dok se ti sporovi ne reše", navodi se u saopštenju.
Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić danas je dvodnevnu posetu Velikoj Britaniji započeo upravo razgovorom sa članovima Komitet za EU Doma lordova, a komesar za proširenje EU danas je, na svom Tviter nalogu, pomenuti izveštaj ocenio kao dobru procenu važnosti i benefita nastavka procesa proširenja.