GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

UNWTO i ECTAA: Ograničenja putovanja ne funkcioniraju, treba ih ublažiti ili ukinuti

UNWTO i ECTAA: Ograničenja putovanja ne funkcioniraju, treba ih ublažiti ili ukinuti
PUTOVANJA
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 25.01.2022 / 16:35
Autor: SEEbiz / H
ZAGREB - Svjetska turistička organizacija (UNWTO) i Europsko udruženja putničkih agencija i touroperatora (ECTAA) upozorile su u utorak da ograničenja putovanja ne funkcioniraju i ne pridonose nikome, tražeći ukidanje ili ublažavanje tih mjera, uz ujednačavanje pravila putovanja, izvijestili su iz UNWTO-a i ECTAA-e.

Iz UNWTO pritom u priopćenju pozdravljaju i poziv 'sestrinske' UN-ove Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) da se ograničenja putovanja ukinu ili ublaže, napominjući kako se WHO poziva na nove dokaze o porastu i širenju omikron varijante virusa.

UNWTO: Mjere ograničenja putovanja prouzročile štete, a cijepljenje ne bi trebao biti jedini uvjet za putovanja

"Ograničenja putovanja nisu samo neučinkovita nego i kontraproduktivna. Takve su mjere tek neznatno pridonijele zaustavljanju širenja novih varijanti virusa, a prouzročile su društvenu i ekonomsku štetu, najviše u zemljama u razvoju", ističu iz UNWTO-a, koji se cijelo vrijeme pandemije protivi općim ograničenjima putovanja, smatrajući da to može "obeshrabriti transparentno i brzo izvješćivanje o novonastalim varijantama".

Boljim rješenjem vide dodatne mjere za ublažavanja tih ograničenja, uključujući, ali ne ograničavajući ih samo na testiranje, izolacije, karantene i cijepljenje, koje bi se sve i uvijek trebale temeljiti na dokazima i prilagoditi promjenjivim okolnostima. S te strane, ne slažu se ni sa mjerom da cijepljenje bude jedini uvjet za dobrodošlicu turistima.

"Kada je riječ o zaustavljanju širenja novih varijanti virusa, ograničenja putovanja jednostavno nisu učinkovita. Zapravo, presijecanjem 'životnog pojasa' turizma, opća ograničenja donose više štete nego koristi, posebno u destinacijama koje povezuju međunarodne turiste zbog poslova, ekonomske dobrobiti i održivih promjena", poručio je glavni tajnik UNWTO-a Zurab Pololikashvili.

Iz UNWTO-a ističu i da su za potrebe izvješća UN-a o svjetskoj ekonomskoj situaciji i izgledima za 2022. dostavili službene podatke o putovanjima, s naglaskom da je oporavak od posljedica pandemije "neravnomjeran i krhak" i u razvijenim i u zemljama u razvoju, što utječe i na preokret tj. slabi napredak prema postizanju globalnih ciljeva održivog razvoja (SDG).

"Ponovo pokretanje turizma je imperativ jer se tako pokreće i oporavak i vraća na pravi put prema ispunjavanju SDG-a, posebice zbog klimatskih promjena. UNWTO stoga pozdravlja nove smjernice WHO-a, koje naglašavaju neučinkovitost ograničenja putovanja, a pojačavamo i njihove preporuke protiv korištenja statusa cijepljenja kao jedinog uvjeta za dobrodošlicu turistima, posebno kada su stope cijepljenja po svijetu i dalje vrlo neujednačene", naznačio je Pololikashvili.

ECTAA: Prometna i turistička udruženja pozivaju države članice EU na usklađivanje pravila putovanja

Iz ECTAA-e su u utorak zajedno s prometnim udruženjima iz EU poručili da je putnicima i poslovnim ljudima potreban stabilan i koherentan europski okvir za ponovno pokretanje putovanja i sigurnu pripremu za proljeće, uz poziv državama članicama EU na usklađivanje pravila putovanja.

Osvrću se pritom na porast zaraženih i širenje novih varijanti virusa u posljednjih nekoliko tjedana u Europi te najave iz Europske komisije iz prosinca 2021. da će EU digitalni covid certifikat (DCC) vrijediti devet mjeseci bez dopunskog cjepiva, a što su neke zemlje EU već "prekršile" odnosno Francuska, Italija, Danska i Malta skratile su valjanost covid propusnica za cijepljene za nacionalnu upotrebu na do sedam ili tri mjeseca.

"Niz zemalja također je uvelo i dodatne zahtjeve za testiranje koji se primjenjuju na cijepljene/preboljele putnike iz EU-a, što je protivno trenutnim preporukama. To jako zabrinjava prometna i turistička udruženja u Europi", naglašavaju iz ECTAA-e.

Navode i kako podržavaju Europsku komisiju prema kojoj je usklađeno razdoblje valjanosti covid potvrda nužno za sigurno slobodno kretanje i koordinaciju na razini EU-a te preporučuje članicama da primjene isto razdoblje valjanosti potvrda za putovanja unutar EU-a i na nacionalnoj razini.

No, nova odstupanja zabrinjavaju, zbog čega bi se, smatraju u tim udruženjima, države članice trebale uskladiti tako da putovanja između država članica budu moguća pod jednakim uvjetima diljem EU-a u svakom trenutku, a ne da njih nekoliko nastavlja djelovati jednostrano, usvajajući različito razdoblje valjanosti covid potvrda, kao i različita pravila u vezi s djecom i mlađima od 18 godina.

"Te nedosljednosti će izravno utjecati na obitelji koje žele putovati u zimi i na proljeće, a pogađaju i pojedinačne putnike i tvrtke za planiranje budućih putovanja i rezervacije za odmor, koje su trenutno i u prometu i u turizmu još uvijek i više od 30 posto ispod razine iz 2021. godine", upozoravaju iz ECTAA-e.

I oni se pozivaju na objave WHO-a, koja naglašava neuspjeh ograničenja putovanja u međunarodnom širenju omikrona, poručuju da se tim ograničenjima ugrožava sigurno i slobodno kretanje u EU te pozivaju vlade da prestanu odstupati i da osiguraju jasan i usklađen proces na europskoj razini.

"Sada je i više nego do sada potrebna koordinacija između nacionalnih vlada kako bi se osigurala jasna, sigurna i dosljedna pravila te podržalo povjerenje putnika, spasila predstojeća ljetna sezona i u konačnici osigurao gospodarski oporavak, u čemu je turizam vrlo važan", zaključuju iz ECTAA-e.

Tagovi: Svjetska turistička organizacija, UNWTO, Europsko udruženja putničkih agencija i touroperatora
PROČITAJ I OVO
U 2022. pala proizvodnja jabuka
JABUKE
U 2022. pala proizvodnja jabuka
ZAGREB - Privremeni podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS) pokazuju da je u 2022. pala proizvodnja jabuka i krušaka u odnosu na godinu ranije, dok je istodobno porasla proizvodnja šljiva, jagoda, mandarina i ostalog voća.
Prihodi od turizma čak 2,5 milijarde eura veći nego 2019.
TURIZAM
Prihodi od turizma čak 2,5 milijarde eura veći nego 2019.
ZAGREB - Prema podacima Hrvatske narodne banke u 2022. godini prihodi od stranih turista na razini cijele zemlje iznosili su 13 milijardi i 114 milijuna eura.
Hrvatska iskoristila 61% dostupnog EU novca za obnovu nakon potresa
FONDOVI EU
Hrvatska iskoristila 61% dostupnog EU novca za obnovu nakon potresa
BRUCELLES - Europska komisija, koja je Hrvatskoj dala milijardu eura za obnovu štete nastale potresima, smatra da bi vlada jasnijom komunikacijom prema korisnicima mogla ubrzati korištenje tih sredstava, saznaje Hina. Hrvatska je iskoristila 61 posto tog novca, a ima rok od tri mjeseca da iskoristi preostali dio. U protivnom će ostati neiskorišten.
Zagrebačka burza: Peti uzastopni rast, Zaba u fokusu
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Peti uzastopni rast, Zaba u fokusu
ZAGREB - Kraj tjedna na Zagrebačkoj je burzi protekao u znaku optimizma.
Azijska tržišta: Tehnološki sektor predvodi rast indeksa
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Tehnološki sektor predvodi rast indeksa
ŠANGAJ - Azijski su indeksu porasli u petak jer su dionice iz sektora tehnologije nastavile bilježiti obnovljeni interes i dovele do rasta na Wall Streetu, pri čemu su se neki oslobodili zabrinutosti od daljnje bankarske krize.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE