Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna pao 2.9 posto, na 40.345 bodova, dok je S&P 500 potonuo 4.3 posto, na 5.408 bodova, a Nasdaq indeks 5.8 posto, na 16.690 bodova.
Najveći tjedni gubitak S&P 500 i Nasdaq indeksa u više od godinu i pol dana ponajviše je posljedica pritiska na tehnološki sektor. Cijene dionica u tom sektoru posljednjih tjedana znatno osciliraju jer ulagači nisu sigurni da još ima prostora za njihov rast, s obzirom da je taj sektor prevodio po rastu još od koronakrize.
Svi posljednji podaci pokazuju da inflacija u SAD-u slabi, a slabi i tržište rada, dok se rast gospodarstva usporava. Zbog toga se američkoj središnjoj banci otvara prostor za smanjenje kamatnih stopa, što bi trebalo potaknuti rast gospodarstva.
U takvim okolnostima dio ulagača počeo se povlačiti iz tehnološkog sektora i ulagati u druge koji bi trebali imati koristi od ubrzanja rasta gospodarstva. Zbog toga su prošloga tjedna znatno pale cijene dionica najvećih tehnoloških kompanija, tzv. 'sedam veličanstvenih' – Microsofta, Applea, Nvidie, Alphabeta, Amazon.coma, Tesle i Meta Platformsa.
Kretanja na tržištu uvelike ovise i o špekulacijama u vezi smanjenja kamata. Nakon izjava niza čelnika Feda, gotovo je sigurno da će središnja banka već na sjednici u rujnu smanjiti kamatne stope. Pitanje je samo za koliko.
Većina analitičara očekuje smanjenje kamata za 0.25 postotnih bodova, no ima i onih koji očekuju rez za oštrijih 0.50 postotnih bodova. I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Stoxx 600 indeks vodećih europskih dionica potonuo je 2,5 posto, pa je skliznuo s rekordnih razina.
Pritom je londonski FTSE indeks pao 2.3 posto, na 8.181 bod, dok je frankfurtski DAX potonuo 3.2 posto, na 18.301 bod, a pariški CAC 3.6 posto, na 7.352 boda.