GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Staničić tvrdi: Sezona nije podbacila

Staničić tvrdi: Sezona nije podbacila
TVRDNJE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 06.08.2024 / 21:43
Autor: SEEbiz
RIJEKA - Hrvatsku je u srpnju posjetilo oko 4,67 milijuna gostiju, odnosno tri posto manje nego lani, a ostvareno je oko 29,45 milijuna noćenja, što predstavlja izjednačenje rezultata sa srpnjem 2023.

Pokazuju to novi podaci iz sustava eVisitor Hrvatske turističke zajednice prema kojima je u dosadašnjem dijelu kolovoza u Hrvatskoj zabilježeno 842,3 tisuće dolazaka turista, što u odnosu na lani predstavlja rast od 6 posto u dolascima u odnosu na kolovoz 2023.

U Hrvatskoj turističkoj zajednici navode i da je od siječnja do srpnja Hrvatsku posjetilo 11,93 milijuna gostiju ili 3 posto više, a istovremeno je zabilježeno 57,66 milijuna noćenja ili jedan posto više.

Od toga je na Jadranu ostvareno 54,7 milijuna noćenja, što je 1 posto više nego lani, na kontinentu je ostvareno 1,5 milijuna noćenja, što predstavlja rast od 6 posto, dok je tijekom prvih sedam mjeseci u gradu Zagrebu ostvareno 1,4 milijuna noćenja, što u odnosu na isto razdoblje lani predstavlja rast od 6 posto.

– Kad promatramo realizirana noćenja po vrstama smještajnih objekata tijekom prvih sedam mjeseci, najviše je noćenja ostvareno u objektima u domaćinstvu, i to 20,7 milijuna noćenja, hotelima 14 milijuna noćenja te kampovima 11,3 milijuna noćenja. U nekomercijalni smještaj u Hrvatskoj je od siječnja do srpnja došlo 313 tisuća gostiju koji su ostvarili 5,5 milijuna noćenja, navode u HTZ-u.

Gledano prema tržištima, tijekom prvih sedam mjeseci najviše su noćenja ostvarili gosti s tržišta Njemačke, i to 10,5 milijuna noćenja. Najjače emitivno tržište u prvih je sedam mjeseci tako u padu broja noćenja od osam posto. Zanimljivo je da su na drugom mjestu domaći gosti s oko 1,7 milijuna dolazaka ili pet posto više te 6,9 milijuna noćenja, što je otprilike na lanjskoj razini. Na trećem mjestu je Slovenija s ostvarenih 6,4 milijuna noćenja što je rast od tri posto, dok se s austrijskog tržišta, s kojeg je ostvaren promet od 4,5 milijuna noćenja, bilježi pad od 1,5 posto. Velik skok je ove godine imala Poljska iz koje je stiglo oko 670.000 gostiju i ostvareno 3,9 milijuna noćenja, što je za čak 10 posto bolji rezultat nego lani. Slijedi Češka koja je, pak, u padu od sedam posto u noćenjima te je s ovog tržišta ostvareno blizu tri milijuna noćenja. Na sedmom je mjestu Velika Britanija s nešto više od dva milijuna noćenja i rastom od osam posto. Rast se bilježi i kod Mađarske za 7 posto, SAD-a…

Kristjan Staničić, direktor HTZ-a, komentirajući nove brojke kazao je kako vezano za srpanj nema govora ni o kakvom podbačaju.

– Po dolascima smo na minus 3 posto u odnosu na lanjski srpanj te smo na izjednačenju rezultata noćenja u odnosu na srpanj 2023. To su vrlo dobri rezultati, u skladu s našim očekivanjima. Riječ je o uobičajenoj turističkoj godini, sa svojim uobičajenim oscilacijama i trendovima. Od 17. srpnja, baš kao i lani, u Hrvatskoj na dnevnoj bazi boravi više od milijun gostiju, tako je i danas kada u zemlji boravi 1.008.500 gostiju. Dojma sam da se »slabija sezona« najčešće potencira kad dio smještajnih objekata ostvaruje slabiju popunjenost. Međutim, takav pristup nije posve točan i javnost mora znati da nam turizam na godišnjoj razini raste po određenoj stopi, koja je pozitivna. No usporedo s time, i to svake godine, bilježimo još veću stopu rasta novih kapaciteta, posebice u obiteljskom smještaju, komentirao je Staničić, dodajući da u Hrvatskoj samo u ovoj godini u tom segmentu u odnosu na lani imamo više od 22 tisuće novih kreveta u komercijalnom dijelu, ali i 27 tisuća novih u nekomercijalnom smještaju.

– Ukupno je to 49.000 novih kreveta u obiteljskom smještaju i dugoročno je ovakav rast apsolutno neodrživ, istaknuo je direktor HTZ-a.

Istaknuo je i da je predsezona bila izvrsna, kao i da je najveći dio promotivnih aktivnosti nacionalnog TZ-a usmjeren na pred i posezonu jer u tim mjesecima ima prostora za rast turističkog prometa.

– Posezona bi po najavama trebala biti jako dobra i to je ono što nas najviše zanima, rast prometa u pred i posezoni. U skladu s tim, do kraja godine očekujemo rast turističkog prometa po stopi od 2 do 5 posto, a kad su u pitanju prihodi, i po nešto većoj stopi. No, pričekajmo kraj godine, idemo dan po dan pa ćemo na kraju ocjenjivati uspješnost, zaključio je Staničić.

Tagovi: staničić, turizam, htz, rovinj, dubrovnik, zagreb, split
PROČITAJ I OVO
Najgori tjedan za Wall Street u posljednjih godinu i pol
TEŽAK PAD
Najgori tjedan za Wall Street u posljednjih godinu i pol
NEW YORK - Burzovni indeksi na Wall Streetu u petak su završili najgori trgovinski tjedan u 18 mjeseci, a pad se nastavio iu petak nakon mješovitog izvješća američkog ministarstva rada o zaposlenosti i stopi nezaposlenosti u kolovozu.
Bitcoin potonuo najniže u mjesec dana; ovo je razlog
KRIPTOVALUTE
Bitcoin potonuo najniže u mjesec dana; ovo je razlog
NEW YORK - Kratkotrajni rast tržišta kriptovaluta nakon jučerašnjeg izvješća o zapošljavanju u SAD-u brzo se preokrenuo u nestabilno trgovanje, poslavši bitcoin (BTC), najveću kriptovalutu, na najnižu razinu u mjesec dana.
Dell i Palantir ulaze u sastav indeksa S&P 500; obje dionice skočile
SKOK
Dell i Palantir ulaze u sastav indeksa S&P 500; obje dionice skočile
NEW YORK - Dell i Palantir skočili su oko 7% u produženom trgovanju u petak nakon što je S&P Global objavio da će se kompanije pridružiti indeksu S&P 500.
Nezamisliva poskupljenja: Evo usporedbe cijena s kolovozom 2022.
CIJENE
Nezamisliva poskupljenja: Evo usporedbe cijena s kolovozom 2022.
ZAGREB - Dok je Vlada kreirala novi, sedmi po redu paket mjera za ublažavanje učinaka inflacije, tajni kupci iz Hrvatske udruge za zaštitu potrošača bili su na tajnom zadatku.
Wall Street: Najgori tjedan za S&P 500 od ožujka 2023.
PESIMIZAM
Wall Street: Najgori tjedan za S&P 500 od ožujka 2023.
NEW YORK - Indeks S&P 500 pao je u petak, zabilježivši najgori tjedan od ožujka 2023., jer su ulagači procijenili posljedice slabog izvješća o zapošljavanju u kolovozu i odbacili vodeće tehnološke dionice.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE