Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom obuhvaća 10.412 proizvoda iz Srbije i 8.930 iz Kine, a 66% proizvoda bit će odmah oslobođeno carina. Kako je objašnjeno, na većinu njih od svibnja ili lipnja iduće godine, kada ugovor bude stupio na snagu, više se neće plaćati međusobne carine. Sporazum podrazumijeva da Srbija neće više imati carine koje su sada izuzetno visoke, što je posebno važno za srpske poljoprivredne proizvode. Sporazum predviđa da za neke proizvode (11,4%) od onog što se izvozi liberalizacija nastupi nakon pet godina, za neke (11,2%) poslije 10 godina, neke druge (0,7%) pak nakon 15 godina, dok će 10,1% proizvoda biti izuzeto iz sporazuma o slobodnoj trgovini.
Kako je ranije objavilo Ministarstvo poljoprivrede, danom stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini, Srbija će dobiti bescarinski pristup kineskom tržištu za svježe jabuke, breskve, šljive, višnje, lubenice, suho grožđe, sjemensku raž, ječam, sjeme suncokreta, sjeme uljane repice, ruže, sušeno mahunasto povrće, kisele krastavce i kornišone.
Bez carine će se izvoziti i smrznute maline, smrznuto svinjsko meso, svinjska mast, kukuruz šećerac, pastrmka i šaran, prerađevine i konzervirani proizvodi od mesa, kobasičarski proizvodi, konzervirano povrće, džemovi, mineralna i prirodna voda, pivo, svježe i sušeno bilje za industriju, goveđa koža. Kako je objašnjeno, svi ovi proizvodi čine oko 60 posto ukupne razmjene sa Kinom.
Jedan od najvećih srpskih aduta za kinesko tržište moglo bi biti vino koje će se bez carina u potpunosti izvoziti za pet godina - carina će se smanjivati postupno svake godine po 20 posto.
Stevan Rajta, direktor Savez vinara i vinogradara Srbije, kaže za Politiku kako trenutno carina za izvoz vina u tu zemlju iznosi 42% što uz troškove transporta znatno poskupljuje ovaj proizvod.