GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Slovenija lani povećala izvoz otpada za više od petine

Slovenija lani povećala izvoz otpada za više od petine
OTPAD
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 22.02.2023 / 14:17
Autor: SEEbiz / STA
LJUBLJANA - Slovenija je prošle godine znatno povećala izvoz otpada, za preko 20 posto. Dominiraju otpadna plastika, otpadno gorivo (RDF) te otpadni metali i otpadni metali od obojenih metala. Količina izvezene otpadne plastike porasla je za više od 26 posto, a odredišta su bile azijske zemlje, pokazuje analiza uvoza-izvoza otpada za 2022. godinu.

Kako je vidljivo iz danas objavljene analize Inspektorata Republike Slovenije za okoliš i prostor, broj izvoznih deklaracija lani je u odnosu na 2021. porastao za 21 posto. Prihvaćene su 3.203 deklaracije, a godinu prije 2.649.U odnosu na 2021. godinu za sličan postotak povećana je i količina izvezenog otpada.

U nešto manje od 90 posto pristiglih izvoznih deklaracija izvezena je otpadna plastika, gorivo pripremljeno iz otpada (RDF) te otpadni metal i otpadni obojeni metali. Povećan je izvoz starog papira i otpadne plastike, kao i RDF-a i starog željeza, potonji uglavnom u Tursku.

Izvozne deklaracije prihvaćene su za 17 različitih odredišnih zemalja, 2021. godine, primjerice, za 20 odredišnih zemalja. Za više od 79 posto deklaracija zemlje odredišta bile su Bosna i Hercegovina i Srbija.

U odnosu na 2021. godinu ponovno se promijenio trend slanja plastičnog otpada. Turska je i dalje najčešća odredišna zemlja, a pošiljke otpadne plastike ponovno su krenule u azijske zemlje poput Malezije, Indonezije i Vijetnama. Izvoz otpada u Kinu potpuno je zaustavljen jer nije prihvaćena niti jedna izvozna deklaracija za slanje otpada, pojasnili su u inspekciji.

Na slovenskim carinarnicama prihvaćeno je i 2.712 izvoznih deklaracija za izvoz otpadne plastike i RDF-a u treće zemlje, što je gotovo 36 posto više nego 2021. godine, kada je prihvaćeno 1.996 izvoznih deklaracija.

I po broju deklaracija i po količini, najviše deklaracija prihvaćeno je za izvoz u Bosnu i Hercegovinu (isključivo RDF), u odnosu na 2021. izvoz otpadne plastike u Tursku smanjen je za više od 25 posto, što je rezultat promjene u turskom nacionalnom zakonodavstvu, kada su zabranili uvoz određenih vrsta ili šifra otpadne plastike.

Nakon godinu dana pauze u izvozu u azijske zemlje, 2022. godine otpadna plastika ponovo se izvozi u Maleziju, Indoneziju, Vijetnam i Laos. U odnosu na 2021. broj zemalja odredišta porastao je sa sedam na osam zemalja, a uz već navedene zemlje odredište za izvoz otpadne plastike bile su i Pakistan i Srbija. Ukupno je izvezeno više od 26 posto više otpadne plastike u odnosu na 2021. godinu.

Vezano uz uvoz otpada, inspektorat navodi samo da je prošle godine u Sloveniju uvezeno najviše otpadnih metala i otpada od obojenih metala, papirnog otpada i plastičnog otpada.

Tagovi: slovenski otpad, izvoz otpada iz Slovenije, plastika
PROČITAJ I OVO
Jen u odnosu na dolar potonuo na najnižu razinu u 34 godine
POTONUĆE
Jen u odnosu na dolar potonuo na najnižu razinu u 34 godine
TOKYO - Jen je skliznuo ispod 155 u odnosu na američki dolar u četvrtak, dodirnuvši novu 34-godišnju najnižu razinu u odnosu na nastavak jačanja dolara.
Azijska tržišta: Prekid negativnog niza
TRŽIŠTE KAPITALA
Azijska tržišta: Prekid negativnog niza
ŠANGAJ - Azijsko-pacifička tržišta odahnula su nakon dva uzastopna dana rasta, odražavajući kretanja na Wall Streetu uoči podataka o bruto domaćem proizvodu za prvo tromjesečje iz SAD-a koji bi trebali biti objavljeni u četvrtak.
Wall Street: Minimalne promjene indeksa
AMERIČKO TRŽIŠTE
Wall Street: Minimalne promjene indeksa
NEW YORK - Indeks S&P 500 zatvorio je u srijedu blizu pozitivne nule jer su strahovi zbog kamatnih stopa smanjili entuzijazam koji je proizašao iz snažne zarade poduzeća.
Zagrebačka burza: Uzlet Zvečeva, indeksi pali
CLOSING BELL ZSE
Zagrebačka burza: Uzlet Zvečeva, indeksi pali
ZAGREB - Srijeda je na Zagrebačkoj burzi donijela slab promet i novi pad indeksa.
Turska, UAE i Katar žele prometno povezati Perzijski zaljev s Mediteranom
POVEZIVANJE
Turska, UAE i Katar žele prometno povezati Perzijski zaljev s Mediteranom
ANKARA - Turska, Irak, Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) i Katar potpisali su pismo namjere o uspostavi novog prometnog koridora koji bi mrežom cesta i željezničkih pruga trebao povezati Perzijski zaljev s Mediteranom.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE