Roma prošla Rotterdam, Salzburg ipak nije uspio

EUROPSKA LIGA
Objavljeno: 26.02.2015 / 23:54
ZAGREB - Nogometaši Rome izborili su u četvrtak plasman u osminu finala Europske lige gostujućom pobjedom protiv Feyenoorda u Rotterdamu 2-1, u susretu koji je zbog navijačkih nereda nakratko bio prekinut početkom drugog poluvremena.
Sudac je u 55. minuti prekinuo utakmicu i odveo igrače s travnjaka nakon što su domaći navijači počeli na teren bacati razne predmete, uključujući i veliku plastičnu bananu. U tim je trenucima Roma vodila 1-0 pogotkom Adema Ljajića iz prvog poluvremena.

Utakmica je nastavljena nakon desetak minuta, i gotovo odmah Nizozemci su izjednačili pogotkom Elvisa Manua. Roma je ponovno povela tri minute kasnije pogotkom Gervinha, što je bio i konačni rezultat utakmice. Momčad iz Rima prošla je dalje ukupnim rezultatom 3-2.

Plasman u osminu finala izborila je i Fiorentina našeg Milana Badelja, Inter u čijim redovima nastupa Mateo Kovačić (Marcelo Brozović nema pravo nastupa), kijevski Dynamo čije boje brani Domagoj Vida, Nikola Kalinić s Dnjiprom, te Wolfsburg s Ivanom Perišićem. Dalje je prošao i Napoli, no Ivan Strinić nema pravo nastupa u Europskoj ligi. Nastavak natjecanja osigurao je i branitelj naslova Sevilla, te Ajax, Zenit, Villarreal, Club Brugge, Everton, Torino i Dinamo Moskva.

Dnjipro je u Pireju odigrao 2-2 protiv Olympiakos obranivši pobjedu 2-0 iz prve utakmice. Grčki prvak je poveo golom Kostasa Mitroglua u 14. minuti, no osam minuta kasnije izjednačio je Artem Fedetski. Ključni trenutak utakmice dogodio se u 52. minuti kada je stoper domaćeg sastava Luka Milivojević dobio crveni karton. Grci su s igračem manej poveli u 90. minuti golom Domíngueza iz jedanaesterca, no minutu kasnije je izjednačio Nikola Kalinić koji je ušao u igru u 62. minuti.

Wolfsburg je u Lisabonu odigrao 0-0 protiv Sportinga sačuvavši dva gola prednosti iz prve utakmice. Ivan Perišić nije nastupio zbog ozljede.

Bešiktaš je u regularnih 90 minuta slavio rezultatom 1-0, identičnim kao i prvi ogled na Anfieldu. Pogodak za turski sastav zabio je u 72. minuti Tolgay Arslan sjajnim udarcem s ruba kaznenog prostora. Bešiktaš je u sudačkoj nadoknadi mogao i do toliko željenog drugog gola, no Demba Ba je s pet metara uzdrmao vratnicu. Senegalac je imao odličnu priliku i u 101. minuti, no Simon Mignolet je dobro reagirao. Kako u dodatnih 30 minuta nije bilo golova, putnik u osminu finala je odlučen izvođenjem jedanaesteraca. Kod Bešiktaša svih pet igrača je bilo precizno (Ba, Tore, Kavlak, Hutchinson, Arslan), dok su kod Liverpoola zabili Lambert, Lallana, Can i Allen, a Lovren je promašio cijeli gol. Liverpool je prije deset godina na Ataturk stadionu u Istanbulu pobijedio Milan u finalu Lige prvaka boljim izvođenjem jedanaesteraca, no ovoga puta 'redsi' nisu uspjeli.

Inter se napromašivao protiv Celtica pobijedivši 1-0, međutim i jedan gol je bio dovoljan za prolaz milanskog sastava jer je prvi susret u Glasgowu završio 3-3. Škotski prvak je od 37. minute igrao s igračem manje nakon što je isključen Virgil van Dijk, a pogodak odluke zabio je Guarin u 88. minuti. Mateo Kovačić je ušao u igru u 80. minuti umjesto Hernanesa, dok Marcelo Brozović nije prijavljen za EL.

Napoli je u Turskoj slavio protiv Trabzonspora 4-0, a u uzvratu na svom travnjaku 1-0 golom De Guzmnan (19).

Fiorentina je pobijedila Tottenham 2-0 i plasirala se dalje nakon što je prvi dvoboj u Londonu završio 1-1. 'Viole' su povele golom Maria Gomeza u 54. minuti na asistenciju Milana Badelja, pobjedu talijanskog sastava potvrdio je Mohamed Salah u 71. minuti. Bivši veznjak Dinama odigrao je cijeli susret za Fiorentinu, a u 36. minuti je dobio žuti karton.

Dynamo je Kijevu pobijedio Guingamp 3-1 nadoknadivši poraz 1-2 iz prve utakmice. Lukasz Teodorczyk (31), Vitali Bujalski (46) i Oleh Gusev (75-11m) su zabili za ukrajinski sastav, a Christophe Mandanne (66) za goste. Domagoj Vida je odigrao cijeli susret za Dynamo.

Ajax je protutnjao Varšavom pobijedivši Legiju 3-0 i tako samo potvrdio pobjedu 1-0 iz prve utakmice. Poljake je uništio Poljak Arkadiusz Milik postigavši dva gola (11, 43). Bivši napadač poljskog Gornik Zabrzea koji je u Ajax stigao na posudbu iz Bayera postigao je i jedini pogodak u prvom susretu. Strijelac za 'kopljanike' bio je i Nick Viergever (13). Ivica Vrdoljak je odigrao cijeli susret za poljski sastav, a u 18. minuti je 'požutio'.

Borussia Moenchengladbach i Sevilla su odigrali sjajnu utakmicu, a na koncu su pobijedili gosti 3-2 potvrdivši pobjedu 1-0 iz prve utakmice. Gosti su u prvom poluvremenu vodili 1-0 i 2-1, no domaćin se uporno vraćao i na poluvrijeme se otišlo rezultatom 2-2. Za Sevillu su zabili Carlos Bacca (8) i Vitolo (26), a za Borussiju Granit Xhaka (19) i Thorgan Hazard (29). Sve nade domaćina u preokret utihnule su u 69. minuti kada je Xhaka dobio drugi žuti i crveni karton. Deset minuta kasnije Vitolo je zabio još jedan gol za Sevillu i tako razriješio sve dvojbe.

Dinamo je u Moskvi pobijedio Anderlecht 3-1 nakon što je prvi susret u Bruxellesu završio bez golova. Belgijanci su poveli golom Aleksandra Mitrovića u 29. minuti, no Dinamo je u drugom poluvremenu uspio okrenuti rezultat, a strijelci su bili Aleksej Kozlov (47), Artur Jusupov (64) i Kevin Kuranyi (90%2B5).

Nakon što je dobio prvi dvoboj u Nizozemskoj (1-0), Zenit je rutinski odradio posao protiv PSV-a pobijedivši 3-0. Strijelci su bili Rondon (29, 67) i Hulk (48). Gosti su u 61. minuti promašili kazneni udarac, a neprecizan je bio Luuk de Jong.

Villarreal se plasirao u osminu finala s dvije pobjede protiv RB salzburga. U prvom susretu je bilo 2-1, a u uzvratu u Salzburgu 3-1. Austrijanci su poveli golom Marca Đurićina u 18. minuti, no izjednačio je Luciano Vietto u 33. minuti. Vietto je u 76. doveo u goste u vodstvo, a plasman 'Žute podmornice' u osminu finala potvrdio je Dos Santos u 79. minuti.

Everton se i u drugom susretu poigrao sa švicarskim Young Boysima. U prvom dvoboju je slavio 4-1, a u uzvratu 3-1. Strijelci za jedinog 'preživjelog' engleskog predstavnika u Europskoj ligi bili su Romel Lukaku (25-11m, 30) i Kevin Mirallas (42), dok je strijelac za goste bio Sanogo Junior (13).

Torino je u Bilbaou pobijedio Athletic 3-2 nakon što je prva utakmica završila 2-2. Strijelci za goste bili su Fabio Quagliarella (16-11m), Maxi Lopez (45%2B3) i Matteo Darmian (68), a za baskijski sastav Andoni Iraola (44) i De Marcos (61).

Club Brugge je pobijedio danski Aalborg 3-0 nakon što je u prvom susretu u Danskoj slavio 3-1.

Ždrijeb parova osmine finala na rasporedu je u petak, 27. veljače u Nyonu.

Tagovi: Roma, Red Bull Salzburg, Adem Ljajić, Milan Badelj, Ivan Perišić, Torino, Athletic Bilbao
Hanfa: Imovina obveznih mirovinskih fondova premašila 125 mlrd kn