Burzovni indeksi ponovno su blizu rekordnih razina, nadoknađujući sve gubitke s početka mjeseca, kada su tržišta bila zahvaćena lažnim uzbunama da se brzo približava recesija. Sada prevladava uvjerenje da će američka središnja banka na vrijeme reagirati na nešto lošije podatke s tržišta rada i u rujnu početi snižavati kamate koje su od lanjskog srpnja na najvišoj razini u 23 godine. Europska središnja banka također je spremna sljedeći mjesec sniziti kamatnu stopu za četvrtinu postotnog boda.
Teoretski, niže kamatne stope trebale bi potaknuti investicije i time ubrzati gospodarski rast, te povećati atraktivnost rizičnih ulaganja na burzama. Sljedeći veliki test bit će u srijedu, kada će Nvidia, proizvođač čipova koji bilježi nevjerojatan rast profita i koji se smatra pionirom u razvoju umjetne inteligencije, objaviti svoje kvartalne rezultate. Samo ove godine Nvidijine su dionice porasle za gotovo 170 posto! Jasno, Nvidia treba zadovoljiti velike apetite, sve drugo značilo bi nagli pad dionica. Objava kvartalnih rezultata postala je jednako važan događaj kao i Super Bowl u sportu.
Na redovnom godišnjem simpoziju središnjih bankara u idiličnom Jackson Holeu, Jerome Powell potvrdio je većinski stav financijskih tržišta da će se monetarna politika morati mijenjati. Borba protiv inflacije prilično je uspješna (lipanjski PCE indeks iznosio je 2,6% na godišnjoj razini), pa se Fed sada mora više usredotočiti na svoj drugi zadatak, održavanje gotovo pune zaposlenosti.
"Došlo je vrijeme... da SAD počne snižavati kamatne stope. Smanjili su se rizici veće inflacije, ali su porasli rizici lošijih uvjeta na tržištu rada", najavio je Powell.
Na sljedećoj sjednici, koja će se održati 17. i 18. rujna, gotovo je izvjesno očekivati smanjenje stope Feda za 25 ili možda čak 50 baznih bodova.
Tržište kapitala napokon se pomirilo s odlukom Feda o prekidu više od četiri godine restriktivne monetarne politike, jer, kako je Jerome Powell najavio, više nema razloga za zadržavanje kamatnih stopa na sadašnjoj razini. Razlozi snižavanja kamatne stope su prije svega hlađenje tržišta rada, što je imalo značajan utjecaj na rast cijena u proteklom razdoblju. Cijene svih investicijskih klasa dobile su na vrijednosti godine očekuje se da će iznositi 125 baznih bodova. Analitičari vide temeljnu kamatnu stopu na razini od četiri posto na kraju godine. Osim makroekonomskih pokazatelja, kratkoročni trend bit će snažno uvjetovan objavom kvartalnih rezultata Nvidije. , koji su bili pokretač bikovskog trenda i opće euforije oko UI sektora nakon zatvaranja burze, mogu okrenuti stvari naglavačke ili produžiti razdoblje rasta.
U prošlom su tjednu (ponajviše na račun visokog rasta u petak) tri vodeća njujorška burzovna indeksa ojačala gotovo posto i pol. Očekivana je bila i reakcija ostatka investicijskih klasa na Powellovo "obećanje" da Fed kreće s ciklusom rezanja kamata. Cijene obveznica su porasle, a njihovi potrebni prinosi su pali. Nafta je u petak poskupila, ali nije mogla izbjeći tjedni gubitak. Zlato je završilo tjedan iznad 2500 dolara za uncu, nakon što je u utorak dosegnulo rekordnu visinu od 2531 USD.
Dolar nastavlja značajno gubiti, padajući na najnižu razinu u 13 mjeseci u odnosu na euro. Snažan tjedni rast ostvario je bitcoin, čija je cijena (64.500 dolara) već gotovo 30 posto viša nego 5. kolovoza. Priljevi u američke ETF-ove na promptnoj cijeni bitcoina i dalje su zavidni – ukupno 17,5 milijardi dolara ove godine.