Do sada su izišle knjige nota Đorđa Novkovića i Nikice Kalogjere, a kako je rekao jedan od urednika, i sam vrlo uspješan skladatelj Zrinko Tutić, ideja vodilja su izdavačima oni autori čije su skladbe postale dio kolektivne memorije, a u tu skupinu Arsen Dedić svakako i po svemu pripada. Prema vrlo strogim pravilima urednika, po kojima skladatelj mora biti autor i teksta i glazbe, u Arsenovu knjigu nisu ušle mnoge antologijske skladbe, koje su odavna dio »javne svjesti«, ali ih je Arsen radio po drugim pjesnicima ili kao tekstove za druge skladatelje. No i za njegovih 30 bilo se teško odlučiti, jer ih je izvan izbora ostalo još nekoliko desetaka velikih hitova. Uostalom, kao što je istakao Tutić, samo kao autor filmske glazbe, Arsen je radio na preko stotinu filmskih projekata, a gdje je još glazba za televiziju, za kazalište... itd.
Već je dosad bilo niz najraznovrsnijih izdanja Arsenova pjesništva, a ova je ipak drukčija jer ga prikazuje kao cjelovitog stvaratelja u svim oblicima njegova rada, od vlastitih hitova i onih za druge, preko vječnih pjesama za djecu do glazbe za televiziju i druge medije. O nevjerojatnom Arsenovom opusu vrlo je nadahnuto govorio sjajni pisac i njegov dugogodišnji prijatelj Nino Škrabe, koji je Arsena bez ustezanja nazvao »posljednjim Ilircem« misleći pritom jednako na širinu opusa, koliko i na jedinstvenu himničnost mnogih njegovih pjesama, koje su postale narodne u najboljem značenju te riječi.
Po svemu je zbirka drukčija, jer sadrži i »Kuću pored mora«, kao i »Angeluša«, »Amiga«, pa i »Kad se male ruke slože«, »Djevojka iz moga kraja«, »O, mladosti«, »Odlazak«, «Oko jene hiže«, «Otkako te ne volim«, »Tvoje nježne godine, »U registrtraturi«, itd. dakle 30 pjesama, 30 vječnih hitova i 30 remek djela. Po svemu bi knjiga nota »Arsen Dedić - 30 pjesama«, trebala postati nezaobilazna kajdanka u svakoj glazbenoj kući!
Zanimljivo je na sinoćnjoj odlično posjećenoj promociji uz Arsena i njegovu životnu muzu Gabi, bile su brojne zvijezde hrvatske estradne scene, od vječne i dalje prelijepe Tereze, uz dive Radojku Šverko, i Kseniju Erker, te Elviru Voću, Jasnu Zlokić, kolege Ivice Propadala (Teška industrija), Miru Ungara, Juricu Popovića., Leu Deklevu, mnoge druge kolege i suradnike, do Miroslava Lilića, pa čak i Milana Bandića.
Čulo se kasnije u kuloarima, kako je uz iznimku časnog i vječnog Miroslava Miletića, primijećen izostanak tzv. »ozbiljnih« skladatelja, pa čak i novog ministra kulture i skladatelja(!) Berislava Šipuša, koji je tako napravio čisti autogol, a svima njima to ne ide na čast! Pa sigurno niti bivšem predsjedniku i skladatelju (!) Ivi Josipoviću! No stara poslovica kaže, »Može se bez onih kojih nema«, što je i lijepa gužva i kasnije druženje nakon Arsenove promocije i pokazalo!
snimio Jurica Ilić