GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

Kako su četiri brata zeznula Amazon

Kako su četiri brata zeznula Amazon
PREVARE
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 27.08.2020 / 11:26
Autor: SEEbiz
NEW YORK - Četiri brata iz New Yorka prevarila su Amazon i zaradila najmanje 19 milijuna dolara u dvije godine.

Prema optužnici, braća su poslala druge proizvode Amazonu, a ne one koje je naručio američki trgovac, istovremeno navodeći vrlo visoke cijene za jedan proizvod.

Amazon, najveći internetski prodavatelj u zapadnoj ekonomiji, okusio je prevaru koja je donijela prevarantima najmanje 19 milijuna dolara. Internetski trgovac iz Seattlea česta je meta napada, ali dosad nije zabilježen nijedan poznati slučaj prevare.

Četvero braće iz New Yorka, koji su preplavili maloprodaju svojim proizvodima i kasnije im naplatili masne iznose, uspjeli su izigrati divovskog trgovca. Prošle srijede američko Ministarstvo pravosuđa podiglo je optužnicu u tom slučaju.

Časopis Wired, koji pokriva teme iz svijeta tehnologije, izvještava kako su četvero braće stari između 24 i 32 godine. Preplavili su Amazon svojim proizvodima, za koje su kasnije naplaćeni. Drugim riječima, poslali su i naplatili više proizvoda mrežnom prodavaču nego što je bilo naručeno. U međuvremenu su također koristili Amazonov sustav za prepoznavanje svakog pojedinog sazrelog proizvoda, a dobavljači sustav mogu naknadno mijenjati.

Jedan od primjera njihove prevare je naručivanje dvanaest kutija dezinfekcijskog spreja, a jedan sprej košta 94,03 USD. Umjesto toga, braća su poslala 7000 četkica za zube, koje su još naplaćivali po cijeni skupog spreja i izdali račun za 650.000 dolara.

Još smjeliji je slučaj naručivanja jedne bočice parfema, čija je cijena 289,78 dolara. Umjesto toga, braća su poslala 927 komada jeftinih britvica, a račun je sadržavao visoku cijenu parfema.

Amazon trgovcima nudi nekoliko oblika prodaje svojih proizvoda. Jedna je mogućnost prodaja proizvoda izravno Amazonovim korisnicima, a platforma se može koristiti i kao stvarna prodavaonica, gdje na Amazonu online kupujete kao u trgovini. Braća su radila s Amazonom upravo po potonjem ključu i bili su u ulozi veletrgovaca.

Budući da internetski prodavatelj sada prodaje praktički sve proizvode, zbog velikog prometa i širokog izbora, oslanja se i na algoritme zajedno s fizičkim radnicima. Suradnja s nekim manjim dobavljačima tako je u potpunosti automatizirana, što ih čini češćom i lakšom metom kriminalaca. Tako se odjednom može pojaviti milijun neželjenih knjiga u trgovini Kindle.

Braća su bila svjesna da izigravaju sustav, a također su znala da će ih se otkriti na Amazonu - pa su uporno stvarali nove račune. Svi se sada, između ostalog, terete za ilegalni prijenos imovine i pranje novca.

Očekuje se da će Amazon prilagoditi svoju platformu zbog spomenutog slučaja, ali na to još nije odgovorio, niti se zna jesu li promjene već uvedene.

Tagovi: #internetska trgovina, #Amazon, #četkice za zube, #online trgovina, #Kindle
PROČITAJ I OVO
Jakopović: Uvozimo staro i jeftino smrznuto meso
MESO
Jakopović: Uvozimo staro i jeftino smrznuto meso
ZAGREB - Mladen Jakopović, predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore, upozorio je na dugogodišnje probleme u hrvatskoj mesnoj industriji, posebno naglašavajući pritiske koje nameću trgovački lanci i posljedice koje to ima na domaće proizvođače i potrošače.
Glavina otkriva: Strašan rast broja njemačkih turista u lipnju
TURIZAM
Glavina otkriva: Strašan rast broja njemačkih turista u lipnju
ZAGREB - Ministar turizma Tonči Glavina u razgovoru za RTL Danas pokušao je smiriti negativnu percepciju dijela turističke predsezone.
Ribari u šoku: Stižu nova ograničenja
RIBARSTVO
Ribari u šoku: Stižu nova ograničenja
RIJEKA - Nekako ispod radara šire javnosti u travnju su stupile na snagu nove mjere, njih 17, što ih je donijela Opća komisija za ribarstvo Sredozemlja (GFCM).
Staničić: Nema panike, sezona će biti dobra
SMIRIVANJE
Staničić: Nema panike, sezona će biti dobra
ZAGREB - Nema mjesta alarmantnim i paničnim natpisima u nekim medijima koji stvaraju štetu za našu zemlju na inozemnim tržištima, poručio je u središnjem Dnevniku HRT-a direktor HTZ-a Kristjan Staničić, komentirajući podatke o padu broja dolazaka u svibnju.
Zagrebačka burza: Indeksi prošloga tjedna pali nakon dva tjedna rasta
TJEDNI PREGLED ZSE
Zagrebačka burza: Indeksi prošloga tjedna pali nakon dva tjedna rasta
ZAGREB - Nakon dva tjedna rasta, na Zagrebačkoj su burzi Crobex indeksi prošloga tjedna pali više od jedan posto, ponajviše zbog korekcije u petak pod utjecajem negativnih kretanja na svjetskim burzama uslijed napada Izraela na Iran.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE