GDPR Cookie Consent by Free Privacy Policy

HUP: Poticati stvarne proizvođače, a onemogućiti lovce na poticaje

HUP: Poticati stvarne proizvođače, a onemogućiti lovce na poticaje
POTICAJI
SEEbiz.eu - regionalni poslovni portal
Objavljeno: 10.06.2025 / 15:00
Autor: SEEbiz
ZAGREB - HUP - Udruga prehrambene industrije i poljoprivrede predlaže da se visina zakupa državnog zemljišta određuje tako da zakupci koji su stvarni proizvođači zadrže subvencioniranu cijenu zakupa, a ostalima, među kojima su lovci na poticaje, zakupnina bi se povećala tri puta.

Prema prijedlogu koji dolazi iz HUP-a, visina zakupa državnog zemljišta određivala bi se tako da zakupci koji proizvode i prerađuju ili proizvode i predaju robu na preradu unutar određene kilometraže od zemljišta ili pod etiketama kao što su „Hrvatska kvaliteta“, „Izvorno hrvatsko“, „ZOI“, „ZOZP“, „Mlijeko s hrvatskih farmi“, „Proizvodi hrvatskog seljaka“,, „dokazana kvaliteta“ i druge hrvatske oznake - zadržavaju subvencioniranu cijenu zakupa. Svim ostalim zakupcima cijena zakupa povećala bi se tri puta.

Predlažu da se taj model primijeni i na zakupe privatnog zemljišta, uz državnu subvenciju zakupa za one koji prerađuju ili predaju proizvode u skladu s tim kriterijima.

Sa samo 40 milijuna eura moguće je subvencionirati 200 tisuća hektara oranica s 200 eura po hektaru, tvrde poslodavci.

Kažu i da bi prema predloženom modelu na subvencioniranim površinama siva poljoprivreda bila bi gotovo nemoguća, a iznos uložen u subvencije višestruko bi se vratio. Naime, navode u HUP-u, lovcima na poticaje onemogućuje se trenutno pozitivna kalkulacija između cijene državne zemlje i primljenih potpora.

Poslodavci kažu da bi se predloženim modelom obuhvatilo između 400.000 i 500.000 hektara najkvalitetnijeg državnog i privatnog zemljišta i stvorila snažna zemljišna i sirovinska osnova bez koje siguran i ubrzan rast domaće proizvodnje i prerade nije moguć.

Upozoravaju da je unatoč slijevanju stotina milijuna eura iz EU-ova i domaćeg proračuna u domaću poljoprivredu, Hrvatska među vodećim zemljama u Europskoj uniji prema uvozu hrane po stanovniku, dok je istovremeno više stotina tisuća hektara poljoprivrednog zemljišta neobrađeno.

"Samo u 2024. godini potpore za poljoprivredu iznosile su više od 400 milijuna eura, što ne uključuje subvencije županija, gradova, općina, porezne olakšice ili subvencije za zemljište. U tom kontekstu dolazimo do podatka da je u prošloj godini svaki građanin RH podupirao poljoprivredu s oko 110 eura. Za primjer, to je vrijednost koju svaki građanin potroši na kupovinu jaja u tri godine", kažu poslodavci.

Upozoravaju da je unatoč tome stanje takvo da je Hrvatska danas među vodećim zemljama u Europskoj uniji prema uvozu hrane po stanovniku, dok istovremeno više stotina tisuća hektara poljoprivrednog zemljišta zjapi neobrađeno.

Značajan dio novca odlazi na administraciju, prekomjerno subvencioniranje neodrživih gospodarstava i tzv. „proizvodnju na papiru“, dok domaća poljoprivreda uglavnom izvozi sirovine, a uvozi gotove prehrambene proizvode s višom dodanom vrijednošću – često proizvedene upravo iz tih izvezenih sirovina, tvrdi HUP.

Još poraznijim HUP smatra što su mnoge od tih sirovina proizvedene na državnom poljoprivrednom zemljištu.

Poslodavci kažu i da nedostatak snažnog domaćeg sektora prerade znači da Hrvatska ne koristi ni približno svoj puni potencijal, a sve to događa se u sjeni sive poljoprivrede. Naime, kako tvrde, stotine tisuća hektara obrađuju se bez ikakvih prijava, fiskalnih računa, sanitarne i veterinarske kontrole te bez plaćanja poreza, dok oni koji rade po pravilima sve teže opstaju.

Ukazuju i na pozitivne primjere tvrtki, OPG-ova i zadruga koje ulažu u modernizaciju, preradu i razvoj proizvoda s visokom dodanom vrijednošću.

Tagovi: #poljoprivreda, #poticaji, #HUP - Udruga prehrambene industrije i poljoprivrede
PROČITAJ I OVO
Muskov X nudit će ulaganja i trgovanje putem super aplikacije
POTEZI
Muskov X nudit će ulaganja i trgovanje putem super aplikacije
NEW YORK - Izvršna direktorica X-a, Linda Yaccarino, izjavila je da će korisnici "uskoro" moći ulagati ili trgovati na platformi društvenih medija, dok je opisala prodor u financijske usluge u nastojanju vlasnika Elona Muska da izgradi "aplikaciju za sve".
Trump: Powell je destruktivan
OPTUŽBE
Trump: Powell je destruktivan
WASHINGTON - Predsjednik Donald Trump u četvrtak je napao predsjednika Federalnih rezervi Jeromea Powella, nazvavši ga "destruktivnim", nakon što je središnja banka u srijedu zadržala kamatne stope stabilnima.
Grenland dao dozvolu za rudarenje kritičnih metala projektu koji podržava EU
ZELENO SVJETLO
Grenland dao dozvolu za rudarenje kritičnih metala projektu koji podržava EU
KOPENHAGEN - Grenland je u četvrtak predao 30-godišnju dozvolu projektu koji podržava Europska unija, a čiji je cilj rudarenje molibdena, kritičnog metala koji se koristi u zrakoplovstvu, energetici i obrani, a na koji je Kina uvela kontrole izvoza.
Bank of England nije mijenjala kamatne stope, ali ljetno smanjenje još uvijek moguće
ODLUKE
Bank of England nije mijenjala kamatne stope, ali ljetno smanjenje još uvijek moguće
LONDON - Banka Engleske zadržala je ključnu kamatnu stopu na 4,25% tijekom svog sastanka u četvrtak, a ekonomisti očekuju da će središnja banka pričekati do kolovoza prije ponovnog smanjenja.
Švicarska središnja banka srezala kamatne stope na nulu
KAMATNE STOPE
Švicarska središnja banka srezala kamatne stope na nulu
BERN - Švicarska nacionalna banka smanjila je kamatne stope za četvrtinu boda na nulu, ali nije otišla tako daleko da su kamatne stope negativne, dok se bori za obuzdavanje svoje valute, koja je porasla zbog globalnih trgovinskih napetosti.
@ 2020 SEEbiz. All Rights Reserved.
CLOSE